همکاری دارویی ایران و چین/ ‌وضعیت ارزی و نقدینگی شرکت‌های
دارویی

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر همکاری دارویی ایران و چین/ ‌وضعیت ارزی و نقدینگی شرکت‌های
دارویی
به گزارش خبرنگار سایت احکام، سیدحیدر محمدی، در برنامه صف اول شبکه خبر سیما، به برگزاری هشتمین نمایشگاه بین المللی دارو و صنایع وابسته در تهران اشاره کرد و گفت: امسال بیش از ۷۰۰ شرکت داخلی و خارجی در نمایشگاه حضور داشتند که ۲۸۲ شرکت خارجی از ۳۳ کشور بودند.
وی با اعلام اینکه بیش از ۹۹ درصد بازار دارویی کشور در سال ۱۴۰۱ داروهای تولید داخل بودند، افزود: پس از گذشت چند دهه از انقلاب اسلامی می‌توانیم بگوییم در حوزه دارو خودکفا شده‌ایم. تنها برخی داروهای معدود که تولید یا میزان مصرف آنها در کشور کم است، در داخل تولید نمی‌شود.
محمدی با اشاره به اینکه تفاهم‌نامه زیادی بین شرکت‌های ایرانی و خارجی برای صادرات یا واردات دارو و مواد اولیه منعقد شده است، ادامه داد: ایران اولین تولید کننده داروهای بیوسیمیلار در منطقه است.
وی افزود: تمایل داریم به کشورهای همسایه تکنولوژی تولید این داروها را بفروشیم یا در تولید آنها سرمایه‌گذاری کنیم.
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: در نشست اخیر سازمان‌های غذا و داروی عضو شانگهای، بر اشتراک توانایی و نقاط قوت کشورها با یک نگاه برد-برد برای تولید تأکید شد.
وی اضافه کرد: در بین کشورهای عضو همکاری شانگهای، ایران از نظر تولید دارو در شرایط بسیاری خوبی است.
محمدی به اهمیت جایگاه ماده اولیه برای تولید دارو اشاره کرد و گفت: شانگهای شهر بزرگی است که جمعیت زیادی هم دارد، از مجموع جمعیت یک میلیارد و ۴۰۰ میلیونی چین بخش بزرگی در شانگهای و پکن هستند که این امکان در این نشست مهیا بود که ما بر اساس آن اشتراکاتی که داریم تأمین متقابل را انجام بدهیم. یعنی ما بیاییم بخشی که آنها نیاز دارند را تأمین کنیم.
وی افزود: بخشی از مواد اولیه ما از چین وارد می‌شود، آنها در بخش داروی نهایی و تجهیزات هم نیاز دارند به یکسری از تولیدات ما، ما آنها را در اختیارشان قرار می‌دهیم، قطعاً کارگروهی که ذیل این نشست ایجاد می‌شود و اطلاعاتی که تبادل می‌شود منجر به این می‌شود که یک پنجره صادراتی برای دو کشور باز شود که نیازمندی‌های خودشان را بتوانند از طریق پنجره واحد تأمین کنند.
محمدی در ادامه به مسائل ارزی شرکت‌های دارویی کشور اشاره کرد و گفت: به هر حال کشورهای متخاصم می‌خواهند از هر طریقی فشار بیاورند، یکی از مسیرها همین مسیر ارزی بود که به رغم همه تلاشی که کردند باز هم تیرشان به سنگ خورد، پیگیری‌های مستمری که بانک مرکزی انجام داد مسیرهای مختلفی را برای انتقال ارز پیدا کرد و امروز تقریباً شرایط انتقال ارز خیلی خوب شده با استمرار این مسیر ما مشکلی در این جهت نداریم. منتها به هر حال ما در موضوع تأمین ارز یک طرف قضیه هستیم، یک طرف قضیه میزان منابع ارزی ما است، میزان توان بانک مرکزی برای تأمین ارز، حواله ارز است، ولی در کل امروز شرایط ما برای انتقال ارز خیلی بهتر شده و این کمک کرد برای اینکه شرایط تأمین دارو و تجهیزات پزشکی بهتر شود.
وی به موضوع نقدینگی شرکت‌های دارویی کشور اشاره کرد و افزود: بانک مرکزی سال گذشته ۱۵ هزار میلیارد تومان و امسال ۳۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش برای شرکت‌های دارویی مصوب کرد، طبق اطلاعی که دارم از ۳۰ هزار میلیاردی که جدید بود، چون قرار بر این شد که مازاد بر تسهیلات پارسال که بر شرکت‌های دارویی پرداخت شده بانک مرکزی ۳۰ هزار میلیارد بیشتر از طریق بانک‌های عامل پرداخت کنند به شرکت‌ها که من اطلاع دارم حدود ۱۸ – ۱۹ هزار میلیارد آن پرداخت شده یک تعدادی هم از همان ۴۲ – ۴۳ هزار میلیاردی که پارسال بود پرداخت شده است. امیدوارم از خبر همکاری دارویی ایران و چین/ ‌وضعیت ارزی و نقدینگی شرکت‌های
دارویی
راضی بوده باشید.

همکاری دارویی ایران و چین/ ‌وضعیت ارزی و نقدینگی شرکت‌های
دارویی  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۹-۳۰ ۰۲:۳۸:۴۹