نیروهای تحت رهبری ناتو در دفاع از صرب ها شکست خوردند

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر نیروهای تحت رهبری ناتو در دفاع از صرب ها شکست خوردند به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از تاس، «الکساندر ووچیچ»، رئیس‌جمهور صربستان روز دوشنبه گفت که نیروی امنیتی بین‌المللی به رهبری ناتو در کوزوو (KFOR) علی‌رغم تضمین‌ها در دفاع از صرب‌ها در کوزوو شکست خورده است.
او خطاب به ملت گفت: «علیرغم تضمین‌ها، نیروهای تحت رهبری ناتو نتوانستند از صرب‌ها دفاع کنند و نتوانستند از تصرف شهرداری‌ها و خشونت جلوگیری کنند.»
اوایل روز دوشنبه، نیروهای نظامی به رهبری ناتو دسترسی به ساختمان‌های محل استقرار ادارات شهرداری شهرهای زویجان، زوبین پوتوک و لپوساویچ را مسدود کردند و به صرب‌ها اجازه ورود ندادند.
روز گذشته نیز الکساندر ووچیچ، رئیس جمهور صربستان اعلام کرده بود که اقدامات تحریک‌آمیز و شدیداً غیرمسئولانه آلبین کورتی، نخست وزیر خودخوانده کوزوو می‌تواند تنش‌ها در این منطقه را از کنترل خارج کند.
ووچیچ در گفت‌وگو با تلویزیون صربستان گفت: در کوزوو و متوهیا، باید منتظر باشیم که تنش به جاهای خیلی باریک کشیده شود. چنین شرایطی تاکنون سابقه نداشته و همه این اتفاقات به لطف اقدامات تحریک‌آمیز و رفتار به‌شدت غیرمسئولانه آلبین کورتی رخ داده است.
وی افزود: نگران ناامن شدن و بی‌ثباتی کلی و جنگ‌های بزرگ در منطقه جداشده کوزوو هستم. می‌دانم که این فرد (کورتی) که باعث و بانی همه چیز است، قصد کنار کشیدن ندارد چون رؤیای تبدیل شدن به یک «ولودیمیر زلنسکی (رئیس جمهور اوکراین)» دوم را در سرش می‌پروراند.
ووچیچ یادآور شد که چندین نماینده و فرستاده اروپایی با او تماس گرفته و نگرانی خود درباره شرایط جاری در کوزوو را ابزار کرده‌اند؛ شرایطی که با درگیری شدید بین پلیس محلی و صرب‌تبارهای این منطقه به خشونت کشیده شده است.
در یکی از شهرهای این منطقه، نیروهای پلیس برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک‌آور استفاده کردند. معترضان خواستار جلوگیری از ورود شهردار آلبانیایی‌تبار و تازه‌منصوب‌شده به دفتر کارش بودند.
پس از آنکه اکثر صرب‌های ساکن کوزوو انتخابات در چهار شهر را تحریم کردند، ناآرامی‌ها شروع شد. مشارکت در این انتخابات تنها ۳.۴۷ درصد بود و صربستانی‌ها اعلام کرده بودند که زیر دست شهرداری آلبانیایی‌تبار که نماینده منافع آنها نیست، کار نکرده و رأی هم نخواهند داد.
کوزوو در سال ۲۰۰۸ با حمایت آمریکا و بسیاری از متحدانش، به طور یکجانبه اعلام استقلال کرد. بسیاری از کشورها از جمله روسیه، چین و صربستان این منطقه جداشده را به رسمیت نمی‌شناسند.
از سوی دیگر، وزیر خارجه روسیه نسبت به تشدید تنش‌ها در کوزوو و تبعات منطقه‌ای آن هشدار داد. «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که تنش جدید میان کوزوو و صرب‌ها می‌تواند به انفجاری عظیم در مرکز اروپا منجر شود.
وزیر خارجه روسیه با اشاره به شرایط بحرانی جدید در شمال کوزوو تاکید کرد که وضعیت نگران کننده است.
لاوروف افزود که غرب مسیری را برای مطیع کردن کامل هر کسی که به نحوی عقیده خود را بیان می‌کند، تعیین کرده است. امیدوارم از خبر نیروهای تحت رهبری ناتو در دفاع از صرب ها شکست خوردند راضی بوده باشید.

نیروهای تحت رهبری ناتو در دفاع از صرب ها شکست خوردند  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۵-۳۰ ۰۲:۳۸:۲۲