نگهبان سفارت انگلیس جاسوس روسیه از آب درآمد

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر نگهبان سفارت انگلیس جاسوس روسیه از آب درآمد به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از گاردین، یک نگهبان امنیتی که برای سفارت انگلیس در برلین کار می‌کرد، به انتقال مطالب محرمانه به وابسته نظامی روسیه اعتراف کرد.
احتمال دارد که «دیوید اسمیت»، ۵۸ ساله، پس از اعتراف به انتقال اطلاعات در مورد کارکنان و چیدمان سفارت انگلیس و سایر مطالب محرمانه بین ماه مه ۲۰۲۰ تا اوت سال بعد، با ۱۴ سال زندان روبرو شود.
گفته شده این نگهبان جاسوس در یک عملیات تحقیقاتی دستگیر و در ماه آوریل از آلمان به انگلیس تحویل داده شد تا تحت قوانین بریتانیا تحت تعقیب قرار گیرد. تحقیقات مشترک سرویس‌های امنیتی انگلیس و آلمان به این نتیجه رسید که این نگهبان سفارت از بهار ۲۰۲۰ پس از اینکه MI5 و همتایان اروپایی‌اش او را برای ماه‌ها تعقیب کردند، اطلاعاتی را به روسیه فروخته است.
به گفته دادستانی، اسمیت بین اکتبر تا دسامبر ۲۰۲۰ هویت، آدرس و شماره تلفن کارمندان دولتی انگلیس را با ژنرال «سرگئی چوخوروف»، وابسته نظامی روسیه در میان گذاشته است.
در یورش پلیس به آپارتمان اسمیت مشخص شد که او از کارت‌های امنیتی کارکنان، نمودارهای سازمانی، پوسترها و وایت بوردها در سفارت عکس و یک ویدیوی کلی گرفته است که برخی از چیدمان ساختمان را نشان می‌دهد.
افسران بازرسی همچنین ایمیل‌ها و اسنادی را با علامت «محرمانه» – که ظاهراً برای انتقال به مخاطبین روسی او آماده شده بودند – و ۸۰۰ یورو پول نقد را از این نگهبان کشف کردند.
اسمیت، اصالتاً اهل رنفروشایر در اسکاتلند است و حدود هشت سال بود که به عنوان نگهبان به استخدام سفارت انگلیس در برلین درآمده بود. دادستان‌ها گفته‌اند که او از عملکرد غرب ناامید و به حامی روسیه تبدیل شده است.
در آپارتمان او در پوتسدام، در خارج از برلین، پلیس یک پرچم روسیه را در گوشه اتاق نشیمن، یک نشان نیروی دریایی روسیه روی دیوار و یک کلاه نظامی شوروی حامل نشان چکش و داس را پیدا کرد.
بازرسان همچنین پیش نویس نامه‌ای خطاب به سرهنگ «سیووف»، وابسته نظامی قبلی روسیه در برلین به تاریخ ۱۴ مه ۲۰۲۰ پیدا کردند که در آن اسمیت گفته است که در سفارت کار می‌کند و می‌خواهد ناشناس بماند.
وکیل اسمیت گفته است که انگیزه‌ها و اقدامات او ناشی از نارضایتی به عنوان یک کارمند ناراضی بوده است نه یک جاسوس. «متیو رایدر کی سی»، وکیل این نگهبان گفته است که او هیچ نیت منفی علیه انگلیس نداشته است. با این حال، دادستان‌ها استدلال کردند که اگر اسمیت از شغل خود ناراضی بود، می‌توانست متفاوت عمل کند و شغل خود را تغییر دهد. دادستان‌ها، نگهبان سفارت را به تلاش برای آسیب رساندن به سفارت انگلیس و انگلیس متهم می‌کنند. امیدوارم از خبر نگهبان سفارت انگلیس جاسوس روسیه از آب درآمد راضی بوده باشید.

نگهبان سفارت انگلیس جاسوس روسیه از آب درآمد  در تاریخ ۲۰۲۲-۱۱-۱۲ ۰۲:۴۰:۲۹