«نهضت ملی مسکن» درگیر اگر و اماها/ این خانه همچنان دور
است!

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر «نهضت ملی مسکن» درگیر اگر و اماها/ این خانه همچنان دور
است!
سوالات شرعی و احکام – گروه استان‌ها: اجرای طرح نهضت ملی مسکن یکی از برنامه‌های در دستور کار دولت سیزدهم است، در قالب این طرح قرار است که سالانه یک میلیون واحد مسکونی در سطح کشور ساخته شود.
آنچه برای احداث این واحدهای مسکونی لازم است تأمین زمین برای ساخت این واحدها است، موضوعی که در لرستان و به خصوص در مرکز این استان به یک چالش جدی تبدیل شده است.
«نهضت ملی مسکن» درگیر اگر و اماها
با همه مزایایی که این طرح دارد و همچنین تاکید رئیس جمهور برای ساخت این واحدهای مسکونی در استان‌های مختلف کشور، آنچه که مشخص است اجرای این طرح در لرستان با چالش‌های جدی مواجه شده است.

روند طولانی تأمین زمین برای ساخت واحدهای طرح ملی مسکن در لرستان موجب انتقاد و بلاتکلیفی متقاضیان ساخت این واحدها در لرستان شده است، در حالی متقاضیان چشم انتظار ساخت این واحدها، آن هم در شرایط تورم و گرانی مسکن در لرستان هستند که متولیان و دستگاه‌های متولی هر کدام توپ تقصیر و مسئولیت را به زمین دیگری می‌اندازد.
این در حالیست که استاندار لرستان وعده داده که «شیب تند بهره برداری از نهضت ملی مسکن لرستان در اواسط سال ۱۴۰۲ خواهد بود»، حالا که سه ماه از سال گذشته همچنان این طرح درگیر مشکلاتی مانند تأمین زمین، عدم همکاری بانک‌ها، تصویب زمین‌های الحاقی به شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر و… است.
در شرایطی که احداث واحدهای طرح نهضت ملی مسکن در عمده استان‌های کشور روند مطلوبی به خود گرفته که همچنان عملیاتی شدن این طرح در لرستان در مرحله تأمین زمین، عدم پرداخت تسهیلات از سوی بانک‌ها و… معطل باقی مانده است.
سنگ بانک‌ها جلوی پای احداث واحدها
فرهاد زیویار استاندار لرستان در جلسه شورای مسکن لرستان، با اشاره به زمین‌های ۷۸ هکتاری منطقه «الفت‌آباد» دلفان، پروژه‌های ۷۱۵ واحدی این شهرستان و ۲۶۰ واحدی خرم‌آباد، اظهار داشت: مدیران دستگاه‌های اجرایی ذیربط از جمله شهرداری و نظام مهندسی با عنایت به جلسات قبلی در خصوص این مجموعه که حدود ۴۰ هکتار از زمین‌های مذکور عملیات اجرایی و تسطیح آنها آماده شده در اسرع وقت ضمن فاز بندی حداکثر در یک فرایند ۳۰ تا ۴۰ روزه در خصوص صدور پروانه و سایر امورات، اقدامات لازم را به عمل آورند تا انتظارات مردم زودتر برآورده و رتبه استان هم در خصوص بحث مسکن ملی چند پله تغییر کند.

وی در خصوص دو مجموعه ۷۱۵ واحدی استان، گفت: این دو مجموعه پیشرفت فیزیکی خوبی دارند و نواقص آنها مربوط به آب، برق و گاز و بحث آسانسور است که به مدیران دستگاه‌های اجرایی تاکید شد در اسرع وقت و حداکثر تا دو روز آینده مستندات لازم تکمیل و کم و کسری‌های این پروژه‌ها حداکثر ۳۰ تا ۴۰ روز آینده رفع و رجوع شود و این آمار هم به کارنامه کلی مسکن استان اضافه شود.
استاندار لرستان در خصوص پروژه ۲۶۰ واحدی شهرستان خرم‌آباد، گفت: به جهت مشکلی که برای این پروژه به وجود آمد و چند نفر از همشهریان دچار حادثه شدند، به دلیل مشکلات قضائی به وجود آمده بنا شد، ستاد اجرایی فرمان امام (ره) متولی مباحث قضائی شود و همزمان کارهای اجرایی هم دنبال شوند و روند نهضت ملی مسکن در استان شتاب بیشتری پیدا کند.
زیویار به تسهیلات بانکی نهضت ملی مسکن اشاره کرد و افزود: به دلیل اینکه بانک‌ها عملکرد مناسبی در پرداخت تسهیلات نداشتند جلسات هفتگی طی یک‌ماه اخیر با حضور مدیران عامل آن‌ها برگزار شد.
ساخت واحدها همچنان معطل تأمین زمین
وی ادامه داد: تاکنون تغییراتی انجام شده اما کافی نیست، فرصت کوتاهی به بانک‌ها داده شد تا بتوانند در یک بازه زمانی کوتاه خود را به نرم تعیین‌شده برسانند.

استاندار لرستان با بیان اینکه حدود هزار هکتار زمین برای متقاضیان نهضت ملی مسکن در لرستان نیاز است، عنوان کرد: تاکنون حدود ۲۳۰ هکتار زمین تأمین شده، در خرم‌آباد قریب ۴۰۰ هکتار با ارتش جمهوری اسلامی ایران مورد توافق اولیه قرار گرفته و ادامه فرایند آن نیز از طریق وزارتخانه راه و شهرسازی انجام و به نتیجه خواهد رسید.
زیویار، افزود: همچنین در دورود حدود ۱۸۰ هکتار از زمین‌های صنایع دفاع کارشناسی شده که در مرحله تهاتر است.
وی تصریح کرد: در جلسه کارگروه زیربنایی استان برای اقدام ملی مسکن زمین به دو شهر زیر ۲۵ هزار نفر در دستور کار قرار گرفت و به معمولان و زاغه الحاق شد که برای تأیید نهایی در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان مطرح خواهد شد.
استاندار لرستان، گفت: در صورت به سرانجام رسیدن توافقات با ارتش و صنایع دفاع و تصویب زمین‌های الحاقی به شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر برای تأمین زمین متقاضیان نهضت ملی مسکن به نرم استانی خواهیم رسید. امیدوارم از خبر «نهضت ملی مسکن» درگیر اگر و اماها/ این خانه همچنان دور
است!
راضی بوده باشید.

«نهضت ملی مسکن» درگیر اگر و اماها/ این خانه همچنان دور
است!  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۶-۱۸ ۰۲:۳۸:۴۶