نزدیکی خطرناک پهپادهای آمریکایی به جنگنده‌ روسیه در
سوریه

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر نزدیکی خطرناک پهپادهای آمریکایی به جنگنده‌ روسیه در
سوریه
به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از تاس، «وادیم کولیت»، معاون مرکز روسی آشتی سوریه (بخشی از وزارت دفاع روسیه) از نزدیکی بسیار زیاد پهپادهای آمریکایی به جنگنده‌های روسی در آسمان سوریه خبر داد و روز دوشنبه گفت: «پهپادهای ائتلاف به رهبری آمریکا به طور خطرناکی به جنگنده‌های روسی در نزدیکی رقه سوریه و بر فراز دریای مدیترانه نزدیک شدند.»
معاون مرکز روسی آشتی سوریه با تشریح جزئیات بیشتر این رویداد افزود: «در ساعت ۱۰ صبح روز ۶ اوت، هواپیماهای بدون سرنشین ائتلاف از نوع MQ-۹ و LEAP نزدیک شهر رقه به‌طور خطرناکی به یک هواپیمای روسی سوخو ۳۵ در فاصله حداقل ۱۵۰ متری نزدیک شدند. همچنین ساعت ۴۹ بامداد، پهپاد MQ-۹ ائتلاف به طور خطرناکی به یک هواپیمای سوخو ۳۵ روسی در فاصله ۱۵۰ متری بر فراز دریای مدیترانه نزدیک شد.»
به گفته کولیت، خلبانان روسی مهارت بالایی از خود نشان دادند و اقدامات به موقع برای جلوگیری از برخورد با پهپادها انجام دادند.
به گفته وی، هواپیماهای ائتلاف به ایجاد موقعیت‌های خطرناک در آسمان سوریه ادامه می‌دهند و پروتکل‌های رفع درگیری را نقض می‌کنند. این مقام وزارت دفاع روسیه گفت: «۱۱ مورد نقض پروتکل‌های رفع منازعه ۹ دسامبر ۲۰۱۹ مرتبط با پروازهای پهپادهای ائتلاف در ۲۴ ساعت گذشته در سوریه گزارش شده است.»
این مقام روسی افزود: «در طول روز ۱۲ بار حریم هوایی سوریه در منطقه التنف نقض شده است.» به گفته این مقام روسی، نقض حریم هوایی سوریه توسط یک جفت F-۱۶ ائتلاف، دو جفت F-۳۵، یک جفت تایفون و یک جفت جت جنگنده رافال، و همچنین یک هواپیمای بدون سرنشین چند منظوره MQ-۱C و یک هواپیمای شناسایی MC-۱۲W انجام شده است.
ماه گذشته نیز، معاون مرکز مصالحه روسیه در سوریه با ارائه آماری از نقض مداوم و هدفمند پروتکل‌های توقف درگیری و یادداشت دوجانبه ایمنی هوایی در سوریه توسط ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا خبر داده بود. «دریاسالار اولگ گورینوف»، معاون مرکز روسیه برای آشتی طرف‌های متخاصم در دمشق گفته بود که تخلفات مربوط به پروازهای پهپادها و هواپیماهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در سوریه به شکل مستمر ادامه دارد.
دریادار اولگ گورینوف طی نشست خبری با انتقاد از نقض پروتوکل‌های توقف درگیری از سوی آمریکا اعلام کرد: «ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در سوریه در منطقه کاهش تنش فقط طی یک روز با ۱۰ مورد پرواز غیرمتعارف پهپادهای خود اقدام به نقض پروتوکل‌ها و معاهدات حقوقی کرده‌اند.»
این مقام روس همچنین پیشتر در ماه جاری میلادی (ژوئن / خرداد) با اشاره به تشدید حملات گروه‌های تروریستی ضد نیروهای نظامی و غیرنظامی در ماه ژوئن / خرداد جاری از ۴۷ مورد نقض معاهدات توقف خشونت‌ها و حملات خصمانه در مناطق کاهش تنش در سوریه خبر داد.
وی افزود که گروه‌های مسلح فعال در منطقه کاهش تنش ادلب، دست از تلاش برای حمله به مناطق تحت کنترل دولت سوریه با استفاده از پهپادها و راکت‌اندازها برنمی‌دارند.
همچنین مرکز مصالحه روسیه برای آشتی طرف‌های متخاصم در سوریه در گزارشی اعلام کرد که فعالیت‌های ایذایی و تخریب کننده گروه‌های تروریستی در خاک سوریه با هدف ایجاد بحران در مناطق تحت کنترل دولت سوریه در حال افزایش مداوم است. امیدوارم از خبر نزدیکی خطرناک پهپادهای آمریکایی به جنگنده‌ روسیه در
سوریه
راضی بوده باشید.

نزدیکی خطرناک پهپادهای آمریکایی به جنگنده‌ روسیه در
سوریه  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۸-۰۸ ۰۲:۳۸:۴۲