نجات یک قلاده پلنگ در فیروزکوه

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر نجات یک قلاده پلنگ در فیروزکوه به گزارش خبرنگار سایت احکام، علیرضا مزینانی گفت: شب گذشته عملیات موفقی برای رهایی یک قلاده پلنگ گرفتار در باغی در یکی از روستاهای شهرستان فیروزکوه انجام شد، در این عملیات نجات چند ساعته که از حوالی بعدازظهر روزگذشته تا شب هنگام به طول انجامید، با اطلاع رسانی به موقع جوامع محلی و حضور سریع تیم امداد و نجات حیات وحش استان به همراه تجهیزات لازم از جمله آمبولانس مجهز و ادوات بیهوشی اقدام لازم برای رهاسازی این پلنگ اجرا شد.
وی با اشاره به اینکه از نکات حائز اهمیت در عملیات دیشب حضور به موقع تیم امداد و نجات و نیز مدیریت صحنه برای جلوگیری از ورود افراد غیرمسئول به منظور حفظ آرامش و پیشگیری از وارد شدن استرس به این حیوان بود، افزود: در این عملیات پس از بیهوش کردن و آزادسازی حیوان از تله‌ای که در آن گرفتار شده بود، اقدامات لازم ریکاوری بعد از بیهوشی توسط تیم متخصص به انجام رسید و نهایتاً پس از اطمینان از سلامتی و شرایط مناسب، این حیوان بدون هیچ گونه آسیبی به زیستگاه خود بازگشت.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران ادامه داد: پلنگ جزو گونه‌هایی است که دارای برنامه عمل حفاظتی بوده و به لحاظ وجود زیستگاه‌های مناسب، در شرق و شمال شرق استان واقع در شهرستان‌های شمیرانات، فیروزکوه و دماوند و همچنین در پارکهای ملی خجیر و سرخه حصار و لار زیست می‌کند.
مزینانی با بیان اینکه این پلنگ نجات یافته از اسارت دارای جنسیت نر بوده و در حال حاضر فصل جفت یابی و جفتگیری حیوان است تصریح کرد: به نظر می‌رسد حضور این حیوان با توجه به شرایط فیزیولوژیکی آن در این مناطق دور از انتظار نبوده و از شهروندان و روستاییان و باغداران تقاضا می‌شود در صورت مشاهده این گونه، ضمن حفظ خونسردی و ترک محل، از هرگونه اقدام خودسرانه امتناع ورزیده و سریعاً موضوع را به نزدیکترین واحد محیط بانی یا اداره حفاظت محیط زیست منطقه گزارش دهند.
وی در پایان از همراهی و مشارکت مردم در امر حفاظت و حفظ محیط زیست و طبیعت قدردانی کرد و گفت: نجات این پلنگ که باعث شیرینی یلدای دیشب برای محیط زیست استان تهران بود، مرهون اقدام و اطلاع رسانی بموقع و نیز همکاری مردم بومی و محلی فیروزکوه برای رهایی و آزادسازی حیوان بود. امیدوارم از خبر نجات یک قلاده پلنگ در فیروزکوه راضی بوده باشید.

نجات یک قلاده پلنگ در فیروزکوه  در تاریخ ۲۰۲۳-۱۲-۲۳ ۰۲:۴۳:۴۱