نبرد با شعله‌های بی‌رحم آتش

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر نبرد با شعله‌های بی‌رحم آتش سوالات شرعی و احکام، گروه استان‌ها: ستون دود غلیظی در آسمان دیده می‌شود که توجه هر رهگذری را به خود جلب می‌کند، تقریبأ از هر نقطه شهر اگر قدری سر را به سمت شمالِ شهر می‌چرخاندی، خط سیاه دودی که ده‌ها متر در آسمان کشیده شده را می‌دیدی.

ستون دودی به وسعت یک شهر
مسیرم را به سمت ستون دود تغییر دادم و بر سرعتم افزودم، هرچه می‌رفتم به حجم دود اضافه می‌شد اما به کانون آتش‌سوزی نمی‌رسیدم، چند خیابان عقب‌تر زمانی که از پیدا نکردن محل آتش‌سوزی مستأصل شده بودم، از برخی اهالی محل منشأ دود را پرسیدم، یکی گفت توربین برق است که آتش گرفته و دیگری گفت کارگاه تولیدی است.
بالاخره محل تقریبی آتش‌سوزی را پیدا کردم، شهرک الزهرا (س)، بلوار شهید بابانظر، هنوز آن دود غلیظِ سیاه در آسمان پیداست و این یعنی هنوز آتش شعله‌ور است و آتش‌نشانانی مشغول کار؛ به سمت بلوار بابانظر حرکت می‌کنم که چند خودرو آتش‌نشانی، آژیرکشان از کنارم عبور می‌کنند، مطمئن می‌شوم که مسیر را درست می‌روم.
تماشاچیان همیشه در صحنه!
طبق انتظار، برای رسیدن به محل آتش‌سوزی باید جمعیت تماشاچیانِ موبایل به دستی که انگار به اکران فیلم‌های جشنواره فجر آمده‌اند را پشت سر بگذارم، به هر شکل، بالاخره نقطه شروع آتش را پیدا می‌کنم.
مأموران راهور از چند خیابان پایین‌تر تا چند خیابان بالاتر را بسته‌اند تا از تردد خودروهای شخصی جلوگیری کنند و خودروهای امدادی به راحتی در خیابان‌های اطراف حرکت کنند اما با این وجود بازهم کوچه و پس‌کوچه‌ها پر بود از موتور و دوچرخه و تماشاچیان همیشگی!

هر طرف را نگاه می‌کردم، خانواده و ساختمان‌های مسکونی بود، نگران شدم که این حریق، چند خانواده را آواره و یا حتی داغدار کرده؛ نزدیک‌تر رفتم، شکل و شمایلش به خانه و آپارتمان نمی‌خورد که در صحبت‌های اهالی متوجه شدم آنجا یک انبار بزرگ لوازم خانگی است.
محدوده حریق با حضور مأموران نیروی انتظامی محصور شده، اینجا خیلی جدی‌تر و بدون تعارف با هر فردی جز نیروهای امدادی مواجه می‌شوند، مسئله دیگر مسئله جان است و امنیت، کسانی که قصد عبور دارند، برگردانده و ساکنان خانه‌های اطراف، به منازلشان هدایت می‌شوند.
تخلیه خانه‌های مجاور
تعداد نیروهای آتش‌نشانی خیلی بیشتر از انتظارم بود، خودروهای آتش‌نشانی زیادی هم به چشم می‌خورد و یک خودرو هم با استفاده از نردبان بلند خود، از بالا به آتش حمله‌ور شده و تلاش می‌کند از شدت آن بکاهد؛ خانه‌های هم‌جوار انبار که ده‌تایی می‌شود در همان دقایق اول تخلیه شده و حالا به یک سنگر برای مهار آتش تبدیل شده است.
این اطراف خبری از نور خورشید نیست، ابر غلیظ دود، سایه‌ای وسیع ایجاد کرده که انگار در دقایق اولیه شب به سر می‌بریم، عده‌ای از ساکنان هم بیکار ننشستند و با کلمن برای آتش‌نشانان آب خنک می‌آورند، این حداقل کاری است که می‌توانند برای این مردان شجاع انجام دهند.

به همراه یکی از همکاران وارد ساختمانی در مجاورت محل آتش‌سوزی می‌شوم، اینجا خودِ خودِ خط مقدم عملیات است، همه راه‌پله را دود پر کرده، به پشت بام می‌رسیم و دو آتش‌نشان که در محاصره دود قرار دارند، بی‌امان به سمت آتش آب می‌پاشند و مانع سرایت به خانه‌های اطراف می‌شوند.
چند خانه این‌طرف‌تر و چند خانه آن‌طرف‌تر هم وضعیت همین است، پشت بام‌هایی که فداکاران آتش‌نشان مستقر هستند و با آتش بی‌رحم می‌جنگند، آتشی که هم سرمایه‌هایی را دود کرده و هم محل آسایش خانواده‌هایی را ناامن؛ در کنار برخی خودروها، آتش‌نشانانی نشسته یا دراز کشیده‌اند و خستگی در می‌کنند، نبرد با این آتش واقعأ نفس‌گیر است.
ساعت نزدیک ۱۹ است و هوا تاریک‌تر می‌شود، کم کم پروژکتورها در محل عملیات اطفا روشن می‌شود، با وجود گذشت نزدیک به دو ساعت از آغاز آتش‌سوزی، هنوز این حادثه تماشاچی دارد، تماشاچیانی پیگیر!
انباری ناایمن در منطقه‌ای مسکونی
علی نجفی، معاون خدمات شهری شهرداری مشهد که در محل حاضر شده به خبرنگاران می‌گوید: حریق در حال اطفا هست اما لازم است در انبارداری، استانداردها رعایت شود که یا از بروز حادثه جلوگیری شود و یا در صورت بروز حادثه، با کمترین مشکل بتوان حریق را مهار کرد.
وی افزود: متأسفانه این انبار در اطراف منازل مسکونی مستقر بود که می‌توانست برای شهروندان نیز مشکل ایجاد کند، خوشبختانه در دقایق اولیه حادثه همکاران ما ده ساختمان را به سرعت تخلیه کردند تا ساکنان خسارت جانی متحمل نشوند.

درست می‌گفت، همه ساختمان‌های این اطراف مسکونی است و خانواده‌های بعضأ پرجمعیتی در این محله‌ها زندگی می‌کنند، چرا باید انباری با این حجم وسط زندگی مردم این محله باشد؟ بی‌توجهی نسبت به جانمایی درست این انبار ممکن بود به قیمت جان ساکنان بی‌گناه این محله تمام شود.
کم کم پیش‌روی نیروهای آتش‌نشانی به سمت کانون حریق بیشتر می‌شود و وسعت آتش کم‌تر، نزدیک به چهار ساعت تلاش سرانجام نتیجه می‌دهد و حریق مهیبی که به جان انبار لوازم خانگی افتاده بود، تسلیم می‌شود.
اطفای حریق با تلاش ۱۲۰ آتش‌نشان
مجید فرهادی، شامگاه یکشنبه از مهار حریق این انبار خبر می‌دهد و می‌گوید: این انبار شامل حدود دو هزار متر مربع فضای مسقف و محوطه باز است که مملو از لوازم خانگی بود، متأسفانه فضای مسقف کامل دچار حریق بود.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی مشهد با اشاره به این‌که ده منزل نیز در شعاع این حریق قرار داشت که به سرعت تخلیه شدند، خاطرنشان کرد: ۱۲۰ آتش‌نشان از ۲۶ ایستگاه و با ۴۰ دستگاه انواع خودرو در محل حریق حضور داشتند که به لطف خدا حریق کاملاً مهار شده و مراحل پایانی پایش محل آتش‌سوزی در حال انجام است. امیدوارم از خبر نبرد با شعله‌های بی‌رحم آتش راضی بوده باشید.

نبرد با شعله‌های بی‌رحم آتش  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۶-۰۵ ۰۲:۳۸:۱۳