ناتو از کمک به اوکراین خسته شده است

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر ناتو از کمک به اوکراین خسته شده است به گزارش سوالات شرعی و احکام، روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست در گزارشی نوشته است که امتناع اسلواکی از کمک به کی یف اولین نشانه ملموس از خستگی روزافزون ناتو است.
روزنامه آمریکایی واشنگتن پست تصمیم کابینه جدید اسلواکی برای جلوگیری از ارسال مهمات به ارزش بیش از ۴۰ میلیون یورو به اوکراین را اولین نشانه ملموس از خستگی روزافزون حامیان کی یف در ناتو خواند.
رسانه‌های محلی روز چهارشنبه گزارش دادند که دولت جدید اسلواکی از تصویب بسته کمک نظامی به اوکراین خودداری کرد.
به گزارش خبرگزاری تاس، بسته ۴۰.۳ میلیون یورویی (۴۳ میلیون دلار) توسط دولت مستعفی تهیه شده و شامل ۴ میلیون گلوله برای تفنگ، ۵۱۷۲ گلوله توپ، ۱۴۰ موشک پدافند هوایی، ۸ خمپاره و ۱۲۰۰ مین بود.
«رابرت فیکو» (Robert Fico) نخست وزیر جدید اسلواکی در ۲۶ اکتبر گفته بود که دولت وی کمک‌های نظامی به اوکراین را متوقف خواهد کرد.
حزب چپ گرای «رابرت فیکو» (SMER) با وعده پایان دادن به کمک نظامی به اوکراین، توقف مهاجرت و دفاع از حاکمیت اسلواکی در انتخابات سپتامبر پیروز شد.
به گزارش آناتولی، از زمان آغاز جنگ در اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، اسلواکی ۱۳ بسته کمک نظامی به ارزش ۶۷۱ میلیون یورو (۷۱۶ میلیون دلار) به اوکراین ارائه کرد.
پیش از این نیز، روبرت فیکو، نخست وزیر اسلواکی پس از اجلاس اتحادیه اروپا در بروکسل، به طور مشخص تخصیص ۵۰ میلیارد یورو برای اوکراین در بودجه پیشنهادی اتحادیه اروپا را زیر سوال برده و در ادامه نیز اوکراین را فاسدترین کشور جهان توصیف کرده بود. وی با طرح پرسشی طعنه‌آمیز گفته بود: «آیا تامین بودجه برای اوکراین نتیجه این جنگ را تغییر می‌دهد؟ پس بیایید ۵۰ میلیارد دیگر سرمایه‌گذاری کنیم و اصلاً هم مهم نیست چه اتفاقی می‌افتد؟»
نخست وزیر اسلواکی همچنین با افزایش کمک این کشور به اتحادیه اروپا به اندازه حدود ۴۰۰ میلیون یورو در بازه‌ای چهار ساله، موافقت کرد به شرط آنکه این بلوک قول بدهد که نگذارد «کی‌یف این پول را بدزدد.»
فیکو گفت: اوکراین از فاسدترین کشورهای جهان است و شرط ما برای حمایت مالی بیشتر (از اتحادیه اروپا) این است که کسی پول اروپایی‌ها (از جمله مردم اسواکی) را بالا نکشد.
وی با اشاره به اینکه اتحادیه اروپا «هیچ برنامه صلحی» ندارد و سران چندین کشور عضو به دلیل فقدان انسجام درباره نحوه حرکت رو به جلو، «به بن‌بست رسیده‌اند»، تاکید کرد که متقاعد کردن مردم اسلواکی برای «کشیدن چک سفید برای اوکراین» کار دشواری است.
فیکو تاکید کرد: آیا راهبرد، تداوم ریخت و پاش پول آنجاست، یعنی ماهی ۱.۵ میلیارد یورو بدون هیچ نتیجه‌ای و ما هم باید منابع داخلی خودمان را کاهش دهیم؟ هرچه نباشد، مشکلات بزرگی داریم و بودجه دولتی ما شرایط دشواری دارد.
نخست وزیر اسلواکی تنها رهبر اتحادیه اروپا نیست که از تداوم تلاش‌ها در راستای تقویت مالی کی‌یف به شدت انتقاد کرده است. ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان در اجلاس روز جمعه گفت که راهبرد هزینه میلیاردی برای کمک به اوکراین به شکست انجامیده است. او با تعهد به عدم تایید تخصیص بودجه ۵۰ میلیارد یورویی به اوکراین گفت: «اوکراینی‌ها در میدان جنگ پیروز نخواهند شد.» امیدوارم از خبر ناتو از کمک به اوکراین خسته شده است راضی بوده باشید.

ناتو از کمک به اوکراین خسته شده است  در تاریخ ۲۰۲۳-۱۱-۱۰ ۰۲:۳۷:۵۸