میزان بالای کلسترول خوب ریسک زوال عقل را افزایش می
دهد

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر میزان بالای کلسترول خوب ریسک زوال عقل را افزایش می
دهد
به گزارش خبرنگار سایت احکام به نقل از مدیکال نیوز تودی، یک توضیح این ارتباط می‌تواند این باشد که کلسترول HDL در مغز در مقایسه با بقیه بدن بسیار متفاوت عمل می‌کند. کلسترول HDL می‌تواند منجر به سفت شدن رگ‌های خونی شود و در مغز این اتفاق می‌تواند خطر سکته را افزایش دهد.
محققان دریافتند که سطوح بالای کلسترول HDL مرتبط با خطر زوال عقل غیرمعمول است و به رژیم غذایی مربوط نمی‌شود، اما به احتمال زیاد نشان دهنده یک اختلال متابولیک است.
محققان ۱۸۶۶۸ شرکت کننده مسن سالم را که اکثراً بالای ۷۰ سال سن داشتند، مورد بررسی قرار دادند. در طول میانگین ۶.۳ سال پیگیری، شرکت کنندگان دارای HDL بسیار بالا (> ۸۰ میلی گرم در دسی لیتر یا> ۰۷/۲ میلی مول در لیتر) در شروع مطالعه ۲۷ درصد بیشتر با خطر زوال عقل در مقایسه با افراد دارای سطح کلسترول HDL بهینه روبرو بودند.
علاوه بر این، شرکت‌کنندگانی که ۷۵ سال و بالاتر بودند، ۴۲ درصد بیشتر از افرادی که سطح کلسترول HDL داشتند، در معرض زوال عقل بودند.
به گفته محققان، برخی از توضیحات احتمالی به نحوه رفتار کلسترول HDL در مغز در مقایسه با بقیه بدن بسیار متفاوت است. کلسترول HDL می‌تواند منجر به سفت شدن رگ‌های خونی شود و در مغز این امر می‌تواند خطر سکته را افزایش دهد.
همچنین می‌تواند باعث تغییرات پیش التهابی در مغز شود که ممکن است با برخی از اشکال زوال عقل مرتبط باشد. امیدوارم از خبر میزان بالای کلسترول خوب ریسک زوال عقل را افزایش می
دهد
راضی بوده باشید.

میزان بالای کلسترول خوب ریسک زوال عقل را افزایش می
دهد  در تاریخ ۲۰۲۳-۱۲-۱۲ ۰۲:۳۹:۱۹