می‌توان از ظرفیت اساتید سینمایی بلاروس استفاده کرد

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر می‌توان از ظرفیت اساتید سینمایی بلاروس استفاده کرد به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی، دیمیتری کالتسوف سفیر بلاروس در جمهوری اسلامی ایران در راستای گسترش و تعمیق همکاری‌های سینمایی بین ایران و بلاروس با محمد خزاعی رئیس سازمان دیدار کرد.
در این دیدار که روز گذشته ۱۷ سایت احکام ماه انجام شد، طرفین ضمن تاکید بر اشتراکات دو کشور، بر گسترش همکاری‌های سینمایی به‌ویژه در حوزه تولیدات مشترک و عرضه و پخش آثار سینمایی در بازارهای طرفین تاکید کردند.
محمد خزاعی در این دیدار گسترش ظرفیت‌های بین المللی سینما، تجاری سازی و بازاریابی محصولات آن را مهم خواند و با تاکید بر نقش سینما در همدل کردن ملت‌ها و تقویت پیوندهای عاطفی و اجتماعی گفت: در دنیا دیپلماسی عمومی از مجاری فرهنگی، به‌ویژه سینما محقق می‌شود.
وی با بیان اینکه می‌توان از کارکرد سینما برای تسهیل و تقویت و توسعه روابط دو ملت ایران و بلاروس بهره گرفت، افزود: در کنار توجه به دیپلماسی عمومی و فرهنگی، سینما برای داشتن اقتصاد بهتر نیازمند حضور در بازارهای منطقه‌ای و بین المللی است.
خزاعی با اشاره به نگاه ویژه محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دیپلماسی فرهنگی و گسترش روابط منطقه‌ای و تقویت ارتباط با کشورهای دوست، آمادگی سازمان سینمایی را برای توسعه مناسبات و امضای تفاهمنامه همکاری‌های مشترک سینمایی اعلام کرد.
وی با اشاره به محورهای مورد نظر برای توسعه همکاری بین دو کشور، فراهم‌سازی شرایط اکران فیلم‌های ایرانی در سینماها و پلتفرم‌های کشور بلاروس، تولید مشترک با استفاده از امکانات و شرایط دو کشور به‌ویژه در حوزه سینمای کودک و نوجوان، برگزاری هفته‌های فیلم به صورت متقابل، استفاده از ظرفیت‌های آموزشی و دانشگاهی و نیز حضور در جشنواره‌های سینمایی دو کشور را از جمله بسترهای این همکاری خواند و اضافه کرد: در ایران سالانه حدود ۱۰۰ فیلم سینمایی، بیش از ۲۰۰۰ هزار فیلم کوتاه و صدها اثر مستند در سال تولید می‌شود و صنعت انیمیشن ایران روند رو به رشد دارد. می‌توان از آثار انیمیشن ایرانی و فیلم‌های سینمایی در سینماها و پلتفرم‌های بلاروس استفاده کرد.
خزاعی با اشاره به رشد تکنیکی و صنعتی سینمای ایران به ظرفیت‌های آموزشی و دانشگاهی در ایران اشاره کرد و گفت: می‌توان در قالب تفاهمنامه از این ظرفیت بزرگ در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی بلاروس استفاده کرد و متقابلاً از تجربه اساتید بلاروسی در ایران بهره گرفت.
سفیر بلاروس در این دیدار با استقبال از توسعه همکاری‌های سینمایی، ضمن ابراز علاقه‌مندی خویش به کشور و فرهنگ ایران و اهمیت سینما در شناخت متقابل دو کشور از یکدیگر، بر عزم جدی اش برای پیگیری امضای تفاهمنامه‏ سینمایی تاکید کرد.
دیمیتری کالتسوف با بیان اینکه زمینه‌های فراوانی برای توسعه روابط فرهنگی و سینمایی پیش روی دو کشور قرار دارد، گفت: فرایند همکاری‌های فرهنگی و سینمایی، دو کشور و دو ملت را به هم نزدیک تر می‌کند.
وی مطرح کرد: زمینه‌های مختلفی برای همکاری بین دو کشور وجود دارد که همکاری مشترک سینمایی، تبادل فیلم برای بازار، استفاده از ظرفیت استودیوی «بلاروس فیلم» از جمله آن است.
سفیر بلاروس اظهار کرد: با وزیر فرهنگ بلاروس و مسئولان استودیوی «بلاروس فیلم» پیش از این دیدار صحبت کردم و آنها آمادگی خود را برای همکاری‌های دو جانبه اعلام کردند. ما آمادگی همکاری‌های سینمایی در کنار اکران متقابل فیلم در دو کشور را داریم.
وی ادامه داد: اطلاع دارم سینمای ایران در زمینه صنعت انیمیشن پیشرفت‌های خیلی خوبی داشته است، می‌توان از این ظرفیت در سینمای بلاروس استفاده کنیم.
دیمیتری کالتسوف با اشاره به آغاز روابط دیپلماتیک بلاروس و ایران در سی سال قبل گفت: به همین مناسبت در ماه مارس سال آینده میلادی، سالگرد دوستی دیپلماتیک میان دو کشور را جشن می‌گیریم و در همین راستا اجرای چند برنامه فرهنگی را مد نظر داریم. می‌توانیم هفته سینمای ایران در بلاروس و سینمای بلاروس در ایران را برگزار کنیم.
در این دیدار، لوسیانو مارچنکو وابسته فرهنگی سفارت بلاروس در ایران، یزدان عشیری مشاور رئیس و مدیرکل روابط عمومی سازمان سینمایی، سیدصادق موسوی مدیرکل دفتر جشنواره‌ها و همکاری‌های بین الملل سازمان، علیرضا اسماعیلی دستیار و مدیرکل حوزه ریاست سازمان سینمایی نیز حضور داشتند. امیدوارم از خبر می‌توان از ظرفیت اساتید سینمایی بلاروس استفاده کرد راضی بوده باشید.

می‌توان از ظرفیت اساتید سینمایی بلاروس استفاده کرد  در تاریخ ۲۰۲۲-۱۰-۱۱ ۰۲:۳۷:۵۳