معادلات نظامی چگونه برای تل‌آویو پیچیده‌تر شد؟

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر معادلات نظامی چگونه برای تل‌آویو پیچیده‌تر شد؟ سوالات شرعی و احکام- گروه بین‌الملل: منابع فلسطینی روز دوشنبه با انتشار تصاویری از شلیک دو فروند راکت از سوی گردان العیاش وابسته به گردان‌های عزالدین قسام (شاخه نظامی جنبش حماس) در غرب جنین به سوی اراضی اشغالی خبر دادند. در تصاویر منتشر شده مشخص است که این راکت‌ها از نوع «قسام یک» بوده‌اند.
وبگاه قدس الاخباریه گزارش داد که این سومین حمله موشکی مقاومت فلسطین در کرانه باختری طی کمتر از دو ماه گذشته است. امری که موجب شده محافل صهیونیستی در نتیجه آن شوک جدیدی را از مقاومت متحمل شوند.
این رخداد از زمان انتفاضه دوم طی سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ یعنی قریب به ۲۰ سال پیش که طی آن گروه‌های مقاومتی اقدام به حملات خمپاره‌ای و راکتی به سوی اراضی اشغالی می‌کردند، بی سابقه بوده است.
منابع فلسطینی این رویداد را بسیار مهم ارزیابی کرده و آن را به منزله ورود مقاومت فلسطین در کرانه باختری به مرحله‌ای جدید از نبرد با اشغالگران صهیونیست با استفاده از توان موشکی، دانسته‌اند.
سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی ضمن تأیید این حملات موشکی، مدعی شد که صبح روز دوشنبه حمله‌ای راکتی از جنین به سمت اراضی اشغالی انجام شده که به منطقه‌ای در داخل اراضی فلسطینی اصابت کرده و خطری را متوجه شهرک‌های صهیونیستی نکرده است. ارتش این رژیم از انجام تحقیقات در مورد این حادثه خبر داده است.

ارتش رژیم صهیونیستی زیر ضربات پیاپی
رسانه‌های صهیونیستی پرتاب موشک از جنین را آغازی خطرناک برای تحولات آتی در شمال کرانه باختری توصیف کرده و آن را بیانگر تقویت توانمندی مقاومت فلسطین در بخش موشکی در عمق اراضی اشغالی دانسته‌اند.
تحلیلگران صهیونیست شلیک موشک از جنین به سمت منطقه مجاور جلبوع (شمال اراضی اشغالی) را حادثه‌ای جدی و بی سابقه خوانده و از ارتش رژیم صهیونیستی خواستند قبل از رسیدن موشک‌ها به دیگر شهرهای اشغالی وارد عمل شود.
سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی بعدازظهر همان روز با بیان اینکه موشکی که از شهر جنین به سمت یک پایگاه ارتش شلیک شد، بدون آسیب در کرانه باختری سقوط کرده، از آغاز تحقیقات درباره این حادثه خبر داد.
امیر بوخبوط تحلیلگر وبگاه صهیونیستی والا درباره عملیات موشکی مقاومت در جنین، گفت: زمانی که موشک‌ها از جنین پرتاب می‌شوند و مناطق اسرائیلی را مورد اصابت قرار می‌دهند، فقط مسئله زمان مطرح است و اکنون این سوال مطرح می‌شود که ارتش اسرائیل چه دغدغه‌ای دارد که وارد عمل نمی‌شود؟! تحلیلگر صهیونیست: زمانی که موشک‌ها از جنین پرتاب می‌شوند و مناطق اسرائیلی را مورد اصابت قرار می‌دهند، فقط مسئله زمان مطرح است و اکنون این سوال مطرح می‌شود که ارتش اسرائیل چه دغدغه‌ای دارد که وارد عمل نمی‌شود؟!
در همین رابطه یواف زیتون، خبرنگار نظامی روزنامه یدیعوت آحارونوت گفت: نهادهای امنیتی اسرائیلی تلاش‌های هسته‌های مقاومت برای ساخت و پرتاب موشک در شمال کرانه باختری را تصدیق می‌کنند که این حادثه‌ای بی‌سابقه است. وی این رخداد را سومین حادثه در کمتر دو ماه اخیر دانست و در ارتباط با وقایع پیش رو در شمال کرانه باختری هشدار داد.
هیلل بیتون روزن تحلیلگر کانال ۱۴ تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز معتقد است که شلیک موشک از جنین، (منطقه‌ای که صهیونیست‌ها آن را جبهه داخلی خود می‌نامند) رخداد جدیدی نیست، زیرا در دهه ۱۹۷۰ موشک‌های کاتیوشا به قدس و حتی شهر پتاح تکفا شلیک شد و ۴ اسرائیلی را کُشت!
دورون کادوش خبرنگار نظامی رادیو ارتش رژیم صهیونیستی نیز هشدار داد که در طول یک هفته در جنین یک سری اتفاقات رخ داده که اولین آن‌ها انفجار یک بمب قوی بود که منجر به مجروح شدن ۶ نظامی صهیونیست شد. همچنین وارد آمدن آسیب شدید به یک خودروی زرهی، ارتش اسرائیل را به یک عملیات نجات ۸ ساعته زیر آتش (مقاومت) کشاند، رخدادی که ارتش را مجبور کرد که از بالگرد جنگی برای اولین بار پس از انتفاضه دوم در جنین استفاده کند، رخداد سوم هم پرتاب موشک از جنین بود که در منطقه خط تماس منفجر شد.
آلموگ بوکر خبرنگار کانال ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی، نیز ضمن ارائه هشداری سنگین به مقامات نظامی صهیونیست، عنوان کرد که در سال ۲۰۰۱ موشکی از نوار غزه پرتاب شد اما سیاست‌های کنترلی ارتش رژیم صهیونیستی، منجر به شلیک بدون توقف موشک‌ها از غزه به سمت اسرائیل برای بیش از ۲۲ سال شده است!
دنی دانون عضو کنست: ما منتظر چه چیزی هستیم تا جنین به غزه تبدیل شود؟ این حملات موشکی آرامش شکننده در جلسات کنست رژیم صهیونیستی را نیز بر هم زده و طی آن «دنی دانون» از اعضای کنست خطاب به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی و رئیس حزب لیکود که در جلسه حضور داشت، گفت: ما منتظر چه چیزی هستیم تا جنین به غزه تبدیل شود؟ ما می‌دانیم که برنامه‌های منظمی برای مقابله با تشدید شرایط امنیتی در شمال کرانه باختری وجود دارد اما چرا این طرح و برنامه‌ها از سوی سطوح سیاسی تأیید نمی‌شود؟ به گزارش وبگاه عبری والا، نتانیاهو پس از کوبیدن روی میز با عصبانیت به دانون پاسخ داد: شما در عملیات اخیر ارتش اسرائیل در نوار غزه نیز به ما حمله کردید، ما همیشه در حال کار هستیم!

جنین؛ عرصه نمایش دستاوردهای مقاومت
هدف قرار دادن اهداف صهیونیستی از کرانه‌باختری موضوعی پیچیده و حساس از لحاظ نظامی محسوب می‌شود که صهیونیست‌ها را پس از عملیات کمین مقاومت در جنین و عملیات عیلی در حد فاصل نابلس و رام الله، با معضل امنیتی-نظامی جدیدی روبرو ساخته است.
در همین رابطه، «محی الدین نجم» تحلیلگر فلسطینی در این باره می‌گوید: صحنه پرتاب موشک از جنین، در واقع به منزله یک پیروزی جدید برای مقاومت در شمال کرانه باختری است.
وی افزود: این عملیات موشکی، بیانگر این واقعیت است که مقاومت فلسطین در کرانه باختری با تحقق پیشرفتی منحصر به فرد، به مرحله‌ای جدیدی از رویارویی با رژیم صهیونیستی گام نهاده که در آن میزان آسیب‌پذیری و تلفات مقاومت روندی کاهشی داشته و میزان خسارات ارتش رژیم صهیونیستی در دو بخش لجستیکی و نیروی انسانی افزایش می‌یابد.
به اعتقاد این کارشناس فلسطینی، مقاومت در شمال کرانه باختری به ویژه در جنین، نابلس و طولکرم با تراکم تجربیات چندین ساله خود اقدام به پیشرفته سازی روش‌های عملیاتی خود گرفته است، امری که دوایر امنیتی و نظامی رژیم صهیونیستی را بیش از گذشته نگران کرده است.
فرجام کلام
منابع موثق فلسطینی گزارش دادند که دو موشک اخیری که از غرب جنین به سوی اراضی اشغالی پرتاب شده با هدف حمله به یک پایگاه نظامی ارتش رژیم صهیونیستی شلیک شده است.
این مساله بیانگر این واقعیت است که همزمان با اقدامات رژیم صهیونیستی در راستای تشدید جنایات خود علیه ملت فلسطین به ویژه در کرانه باختری، مقاومت نیز از گزینه‌های راهبردی و دستاوردهای اساسی خود رونمایی کرده و در نظر دارد صهیونیست‌ها را در عمق اراضی اشغالی این بار از میدان نبرد کرانه باختری، هدف قرار دهد. امری که بار دیگر معادله «الضفه درع القدس» یا همان «کرانه باختری؛ سپرِ قدس» را بیش از پیش تثبیت خواهد کرد.
نکته قابل توجه اینکه رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۲۱ در عملیات سیف القدس (شمشیر قدس) مجبور به پذیرش معادله «غزه درع القدس» به معنای «غزه؛ سپر قدس» شده بود، عملیاتی که در آن عمق اراضی اشغالی هدف باران موشک‌های مقاومت قرار گرفته بود. حالا اما در این معادله جدید کرانه باختری نیز با انجام حملات موشکی علیه اراضی اشغالی آن هم از فاصله بسیار نزدیک‌تر و بدون موانعی نظیر گنبد آهنین، معادلات نظامی برقرار شده در برابر رژیم صهیونیستی از سوی مقاومت را بسیار پیچیده‌تر از قبل کرده است. حالا صهیونیست‌ها علاوه بر عملیات‌های موشکی گاه و بی‌گاه مقاومت فلسطین از غزه، باید خود را برای عملیات‌های موشکی از کرانه باختری نیز آماده سازند. امیدوارم از خبر معادلات نظامی چگونه برای تل‌آویو پیچیده‌تر شد؟ راضی بوده باشید.

معادلات نظامی چگونه برای تل‌آویو پیچیده‌تر شد؟  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۶-۲۸ ۰۲:۴۰:۱۵