مصرف روزانه استاتین از مشکلات قلبی در بیماران HIV جلوگیری می
کند

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر مصرف روزانه استاتین از مشکلات قلبی در بیماران HIV جلوگیری می
کند
به گزارش خبرنگار سایت احکام به نقل از هلث دی نیوز، یک کارآزمایی بالینی نشان می‌دهد افراد مبتلا به HIV که روزانه یک قرص استاتین مصرف می‌کردند، خطر سکته مغزی، حمله قلبی یا جراحی باز کردن رگ‌های مسدود شده در آنها تا ۳۵ درصد کاهش یافت.
محققان خاطرنشان کردند که استاتین ها پتانسیل جلوگیری از یک مورد از هر پنج رویداد مهم قلبی عروقی یا مرگ زودرس در افراد مبتلا به HIV را دارند، که در غیر این صورت می‌توانند ۵۰ تا ۱۰۰ درصد خطر ابتلاء به بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش دهند.
دکتر «گری گیبونز»، مدیر مؤسسه ملی قلب، ریه و خون گفت: «این تحقیق نشان می‌دهد که استاتین‌ها ممکن است معیاری در دسترس و مقرون‌به‌صرفه برای بهبود سلامت قلبی عروقی و کیفیت زندگی افراد مبتلا به HIV باشند.»
برای این مطالعه، محققان شرکت کنندگان را به دو گروه درمانی اختصاص دادند؛ گروهی که روزانه یک استاتین دریافت کردند، و گروهی که یک قرص دارونما دریافت کردند. گروه استاتین روزانه ۴ میلی گرم پیتاواستاتین کلسیم (لیوالو) دریافت می‌کردند.
محققان شرکت کنندگان را حدود پنج سال دنبال کردند. آنها زمانی که دریافتند مزایای درمان بر خطرات احتمالی برتری دارد، آزمایش را زود به پایان رساندند.
آنها دریافتند که شرکت کنندگان در گروه درمان ۲۱ درصد کمتر از گروه دارونما این مرگ‌های قلبی را تجربه می‌کنند.
همچنین افرادی که پیتاواستاتین مصرف کردند ۳۰ درصد کاهش سطح کلسترول بد (LDL) داشتند.
گیبونز افزود: «تحقیقات مداوم در مورد اینکه چگونه درمان با استاتین ممکن است بر التهاب و افزایش فعال‌سازی سیستم ایمنی در میان افراد مبتلا به HIV تأثیر بگذارد، ممکن است به ما کمک کند تا مزایای بیشتری را که با این رویکرد درمانی می‌بینیم درک کنیم.»
به گفته محققان، برای تعیین اینکه چگونه این نتایج بر دستورالعمل‌های مراقبت از افراد مبتلا به HIV تأثیر می‌گذارد، باید تحقیق بیشتری انجام شود. امیدوارم از خبر مصرف روزانه استاتین از مشکلات قلبی در بیماران HIV جلوگیری می
کند
راضی بوده باشید.

مصرف روزانه استاتین از مشکلات قلبی در بیماران HIV جلوگیری می
کند  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۸-۰۳ ۰۲:۳۸:۰۸