مشارکت ۲۰۰ هنرمندان در همایش تئاتر روایت راویان

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر مشارکت ۲۰۰ هنرمندان در همایش تئاتر روایت راویان به گزارش خبرنگار سایت احکام، کوروش زارعی عصر چهارشنبه در مراسم اختتامیه هفتمین همایش بین المللی تئاتر مردمی پیاده روی اربعین روایت راهیان، اظهار کرد: سال ۹۵ که بنده به عنوان خادم هنرمندهای تئاتر در مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری منصوب شدم؛ برنامه روایت راهیان آغاز شد. سال اول کار را با حدود ۵۰ هنرمند انجام دادیم و اکنون پس از گذشت هفت سال، کار با ۲۰۰ هنرمند انجام می‌شود که از مرز شلمچه حرکت می‌کنیم.
مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری انقلاب اسلامی گفت: اینکه رفت و آمد ما صمیمی است از قشنگی سفرها بوده، البته سختی مسیر اعم از گرما و سرمایی که چشیده‌ایم هم برای ما لذت بخش است؛ ۲ روز در نجف اشرف، چهار روز در مسیر پیاده‌روی و سه روز در کربلا هستیم که به اجرای برنامه‌هایی از جمله تعزیه به زبان عربی، فارسی و ترکی، تئاتر خیابانی، نقالی، پرده خوانی، مقتل خوانی می‌پردازیم.
وی اضافه کرد: امسال نیز تئاتر عروسکی به ۲ زبان فارسی و عربی را برای کودکانی که در مسیر پیاده روی اربعین بودند اجرا کردیم. همچنین ۲ سال است که گروه‌های سرود به زبان عربی و شاعر عربی همراه خود داریم که به جرای برنامه‌های ما تنوع داده و فعالیتمان را گسترده کرده‌ایم.
زارعی بیان کرد: ۲ سال که مرزهای ایران به شکل جدی‌تر برنامه اجرا می‌کنیم، خصوصاً امسال در مرز باشماق، خسروی، چذابه، شلمچه و منطقه آزاد اروند به طور مفصل اجرای خود را گسترش داده‌ایم. قبلاً برنامه در سرزمین عراق بود اما دیدیم پتانسیل خیلی خوبی در مرزها وجود دارد که می‌توان از ظرفیت هنرمندهایی که قصد دارند از مرز خارج شوند استفاده کرد و قطعاً سال آینده برای مرزهای جدیدی مثل تمرچین برنامه خواهیم داشت و همانطور که در کربلا، نجف، مسیر پیاده‌روی و در مرزها به صورت مفصل اجرا داشتیم، به برکت اباعبدالله الحسین (ع) سال آینده نیز برنامه گسترده‌ای برگزار خواهیم کرد.
زارعی با بیان اینکه بنده در فستیوال‌های بزرگی در کشورهای اروپایی، آسیایی و عربی به عنوان داور یا شرکت کننده حضور داشته‌ام، تصریح کرد: کاری که در مدت این هفت سال در مسیر پیاده‌روی اربعین انجام می‌دهم را به هیچ چیز ترجیح نمی‌دهم و این برکت زندگی من است. از خداوند می‌خواهم تا زنده هستم و توانایی دارم، هر سال بتوانم در این مسیر به زائران اباعبدالله (ع) و نهضت امام حسین (ع) خدمت کنم که هیچ چیز زیباتر و شیرین‌تر از این خدمت نیست.
وی اضافه کرد: درست است که ماه صفر، ماه عزاداری امام حسین (ع) است اما ماه‌های محرم و صفر از ماه‌های قشنگ زندگی من هستند که وقتی تمام می‌شود غم بزرگی مرا فرا می‌گیرد و از خداوند می پرسم آیا سال آینده زنده هستم که دوباره نوکری کنم؟
مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری انقلاب اسلامی عنوان کرد: برای این لطف خداوند که فرصت خدمت در مسیر پیاده‌روی اربعین را به عنوان رزق زندگی سالیانه من و هنرمندان قرار داده شاکر هستم و ان‌شاءالله تا زنده هستیم این رزق همواره نصیب ما شود و نوکری و خادمی اباعبدالله (ع)، زائران اباعبدالله الحسین (ع) و نهضت عاشورا انجام بدهیم. اعلام کرده‌ام حتی اگر بازنشسته شوم و در حوزه مسئول نباشم هم ان شاءلله خداوند به من توفیق دهد که یک پای برگزاری این همایش باشم.
زارعی تصریح کرد: امسال در کشور عراق و از مرز باشماق، دوستان اقلیم کردستان عراق به ما پیوستند. آنها در مسیر پیاده روی موکب زده بودند و تئاتر خیابانی با موضوع عاشورا و امام حسین (ع) با حضور هنرمندان اقلیم کردستان اجرا کردند؛ هر سال از نجف به کربلا می‌رفتیم، سال آینده از باشماق در مسیر اقلیم کردستان حمایت می‌کنیم و برای اجرا در این مسیر هم برنامه‌ریزی می‌کنیم تا علاقمندان اهل تسنن عراقی که عاشق اباعبدالله (ع) هستند و علاقمند به زائران اباعبدالله الحسین (ع) در ایام اربعین هستند بتواند در این مسیر اجرا داشته باشند و آنها را به خدمت بگیریم.
وی افزود: در حال برنامه ریزی هستیم تا هنرمندان عراقی را درگیر این ماجرا کنیم، امسال قریب ۶ گروه عراقی را در مسیر شاهد بودیم که اینها تأثیرات همایش تئاتر پیاده روی مردمی اربعین است. روز به روز گروه‌ها و هنرمندان عراقی بیشتر می‌شوند که ان شاءلله با کمک هنرمندان عراق بتوانیم این پروژه را گسترده‌تر و باشکوه‌تر برگزار کنیم. امیدوارم از خبر مشارکت ۲۰۰ هنرمندان در همایش تئاتر روایت راویان راضی بوده باشید.

مشارکت ۲۰۰ هنرمندان در همایش تئاتر روایت راویان  در تاریخ ۲۰۲۳-۱۲-۱۴ ۰۲:۳۹:۴۲