مردم نیامی از کودتا ضد استعمار فرانسه حمایت کردند

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر مردم نیامی از کودتا ضد استعمار فرانسه حمایت کردند به گزارش سوالات شرعی و احکام، همزمان با فرا رسیدن پایان ضرب الاجل تهدید نظامی سران گروه جامعه اقتصادی غرب آفریقا (اکواس) به کودتاچیان در نیجر برای تسلیم قدرت به محمد بازوم، رئیس جمهور برکنارشده، رسانه‌های محلی در نیجر فارغ از تهدیدات خارجی از آرامش نسبی در «نیامی» و حمایت افکار عمومی از شورای نظامی جدید خبر می‌دهند.
شبکه خبری المیادین شامگاه یکشنبه گزارش داد که همزمان با تهدید نظامی گروه «اکواس» علیه کودتاگران در نیجر، نه تنها هیچ گونه تنشی از سوی مردم در میادین و معابر نیامی، پایتخت نیجر علیه شورای نظامی تازه تشکیل شده رخ نداده، بلکه هواداران شورای نظامی با تشکیل تجمعات در مجاورت پایگاه هوایی نیامی با سردادن شعارهایی از عزم راسخ خود در حمایت از نظامیان خبر می‌دهند.
بر پایه این گزارش، هوادران شورای نظامیان با محکوم کردن مداخلات خارجی از جمله فرانسه و کشورهای غربی و گروه اقتصادی غرب آفریقا در امور داخلی این کشور اعلام کردند که بر حمایت خود و بدون توسل به خشونت از شورای نظامی و برکناری رئیس جمهور سابق پایبند هستند.
پیشتر، رؤسا و وزیران دفاع گروه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا با حمایت فرانسه و غرب روز ۳۰ جولای / مرداد در نشستی ویژه در نیجریه با وضع برنامه‌ای نظامی در تهدیدی آشکار به کودتاگران نیجر هشدار دادند که در صورت عدم بازگشت محمد بازوم به ریاست جمهوری و کنار نرفتن شورای نظامی از قدرت، مداخله نظامی خواهند کرد.
حمایت مردم در نیامی از شورای نظامی و بی‌توجهی به تحریم‌های اقتصادی غرب
به گزارش المیادین، همزمان با پایان مهلت ضرب‌الاجل نظامی سران جامعه اقتصادی غرب آفریقا (اکواس) به کودتاچیان در نیجر که امروز یکشنبه پایان یافت و زمزمه انفجار اوضاع در این منطقه از غرب آفریقا انتظار می‌رفت، اما گروه اکواس تا کنون واکنشی نشان نداده است.
از سوی دیگر، با وجود فشارها و وضع تحریم‌های اقتصادی اکواس علیه مردم نیجر از جمله قطعی برق و کمبود مواد غذایی، رسانه‌های محلی از آرامش نسبی در نیامی و ایستادگی و عدم نگرانی مردم در نیامی علیه فشارهای اقتصادی حکایت می‌کنند.
آرایش موافقان و مخالفان مداخله نظامی علیه کودتا در نیجر
همزمان با تهدیدات خارجی از جمله فرانسه، سنگال و سران کشورهای غرب آفریقا علیه کودتاگران در نیامی، شورای نظامی نیجر با هشدار به کشورهای خارجی نسبت به هرگونه مداخله نظامی در امور داخلی این کشور برای بازگرداندن قدرت به رئیس جمهور خلع شده هشدار داد.
کشورهای آفریقایی مالی و بورکینافاسو با هشدار به هرگونه مداخله نظامی خارجی در نیجر از شورای نظامی نیجر حمایت کردند و همچنین تهدید کردند که از گروه اکواس عقب نشینی خواهند کرد.
همچنین الجزایر و چاد نیز نسبت به هرگونه مداخله نظامی در امور داخلی این کشور هشدار دادند.
زمزمه‌هایی از مداخله احتمالی گروه نظامی واگنر روسیه در نیجر
از سوی دیگر، همزمان با افزایش حرف و حدیث‌ها از ورود گروه نظامی روسی واگنر در حمایت از شورای نظامی نیجر، یک تحلیلگر سیاسی فاش کرد که با نزدیک شدن به اولتیماتوم اعلام شده از سوی جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا برای مداخله نظامی، کودتاچیان در نیجر از گروه روسی واگنر درخواست کمک کرده‌اند.
«وسیم نصر»، روزنامه‌نگار و پژوهشگر ارشد «مرکز سوفان» در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که این درخواست در جریان دیدار ژنرال «سالیفو مودی»، رهبر کودتاگران از کشور همسایه مالی مطرح شده است.
او گفت که سه منبع مالی و یک منبع دیپلمات فرانسوی نیز این دیدار را تأیید کرده‌اند.
وسیم نصر گفت: «آنها به (واگنر) نیاز دارند زیرا تضمینی برای حفظ قدرتشان خواهد بود.»
او همچنین افزود: «این گروه (واگنر) در حال بررسی این درخواست است.»
گفتنی است نظامیان ارتش نیجر در بامداد روز پنجشنبه (۲۷ ژوئیه / مرداد) هفته گذشته در کودتای نظامی علیه محمد بازوم، رئیس جمهور نیجر، وی را از قدرت برکنار کردند و دستور بستن پایانه‌های مرزی و منع آمد و شد را صادر کردند. امیدوارم از خبر مردم نیامی از کودتا ضد استعمار فرانسه حمایت کردند راضی بوده باشید.

مردم نیامی از کودتا ضد استعمار فرانسه حمایت کردند  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۸-۰۷ ۰۲:۳۹:۳۱