مراسم شهر ملی «چوقا» در الیگودرز برگزار می‌شود

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر مراسم شهر ملی «چوقا» در الیگودرز برگزار می‌شود به گزارش خبرنگار سایت احکام، عطا حسن‌پور امروز دوشنبه در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: شهرستان الیگودرز میزبان مراسم شهر ملی «چوقا» با حضور آحاد مردم، مسئولان و علاقه‌مندان به صنایع‌دستی استان لرستان خواهد بود.
وی اظهار کرد: این مراسم در راستای فراهم‌کردن مقدمات برای ثبت الیگودرز به‌عنوان شهر ملی «چوقا» شنبه ۲۹ سایت احکامماه جاری در سطح شهر الیگودرز برگزار می‌شود.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان، هدف از برگزاری این مراسم را حفظ و گسترش هنر «چوغابافی» و احیای صنایع‌دستی اصیل در لرستان عنوان کرد و افزود: در کنار این مراسم، برنامه‌های فرهنگی، شعرخوانی و موسیقی محلی نیز اجرا خواهد شد.
حسن‌پور، ادامه داد: «چوقا»، بالاپوش مردان ایل بختیاری و پوشش مشترک مردم لر است که بلندای آن تا زیر زانو است و این بالاپوش دکمه، آستین و یقه ندارد.
وی اضافه کرد: این لباس با استفاده از پشم گوسفند یا پنبه برای مردان این قوم تهیه می‌شود و نقوش روی آن به رنگ سیاه‌وسفید است که به‌صورت صورت بالا و پایین بافته می‌شوند. امیدوارم از خبر مراسم شهر ملی «چوقا» در الیگودرز برگزار می‌شود راضی بوده باشید.

مراسم شهر ملی «چوقا» در الیگودرز برگزار می‌شود  در تاریخ ۲۰۲۳-۱۰-۱۷ ۰۲:۴۰:۵۹