مدیریت مصرف انرژی نیازمند آموزش و فرهنگ‌سازی

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر مدیریت مصرف انرژی نیازمند آموزش و فرهنگ‌سازی سوالات شرعی و احکام، گروه‌استان‌ها: سال‌هاست استفاده از گاز جای خود را به سوخت مایع داده است و مردم در سطح شهر و بیشتر روستاها از این نعمت الهی برخوردارند.
استان کردستان علیرغم صعب‌العبور بودن اما زمینه ارسال گاز به دورترین نقطه روستایی را نیز فراهم کرده و تعدادی از روستاهایی که هنوز بدون گاز هستند و از سوخت مایع بهره می‌برند به دلیل سخت‌العبور بودن نیاز به زمان دارد تا بتوانند از نعمت گاز بهره‌مند شوند.
سرد شدن هوا در فصل پاییز و زمستان موجب افزایش استفاده از گاز می‌شود و همین امر موجب می‌شود تا موضوع آموزش و فرهنگ سازی بیش از پیش قوت بگیرد و مسؤولان با استفاده از ظرفیت‌های موجود از جمله رسانه بتوانند این مهم را در جامعه بیش از پیش نهادینه کنند.
سوالات شرعی و احکام به منظور اطلاع مخاطبان از مصرف بهینه انرژی و ضرورت پرداختن به این مهم گفت‌وگویی با مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان انجام داده که در ذیل می‌خوانیم.
بفرمائید وضعیت شرکت گاز در راستای گازرسانی به شهرها و روستاهای استان کردستان چگونه است و اکنون چند درصد شهرها و چند درصد روستاهای استان از نعمت گاز برخوردارند؟
در حال حاضر ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۹۹.۷ درصد از جمعیت روستایی تحت پوشش گاز طبیعی قرار دارد و تعداد یک‌هزار و ۶۳۹ از واحدهای صنعتی جز و عمده و همه جایگاه‌های «سی. ان. جی»، نیروگاه سیکل ترکیبی تولید برق در سنندج و کارخانه سیمان بیجار تحت پوشش چتر گازرسانی قرار دارد.
اخیراً تفاهمنامه همکاری سپاه بیت‌المقدس و شرکت گاز استان کردستان منعقد شد بفرمائید این تفاهمنامه با چه هدفی امضا شد؟
سپاه پاسداران از بدو تأسیس همسو با عمل به تعهد و مسئولیت مقدس و خطیر خود در صیانت از کیان اسلامی و اقتدار نظام مقدس،، در عرصه‌های سازندگی، عمران، آبادانی و توسعه ایران اسلامی حضوری فعال و سازنده داشته و این همکاری زمینه‌ساز تقویت توان در عمل به مسئولیت اجتماعی در عرصه‌های مختلف خواهد بود، پیشرفت استان کردستان در زمینه گسترش شبکه‌های گازرسانی مرهون زحمات و جان فدایی‌های تمام عزیزانی است که امنیت پایدار را فراهم کرده‌اند و کشور را از گزند توطئه‌ها و اقدامات خرابکارانه دشمنان قسم خورده مصون داشته‌اند و به منظور ارتقای درجه مسؤولیت اجتماعی دو طرف و ارتقای آگاهی عمومی و فرهنگ‌سازی مصرف ایمن و بهینه از گاز طبیعی این تفاهمنامه امضا شد تا این شرکت در زمینه تعویض بخاری‌ها و آبگرمکن‌های با راندمان پایین و همچنین بهسازی و اصلاح موتورخانه مراکز نظامی متعلق به سپاه پاسداران فعالیت داشته باشد و قطعاً با اقداماتی که توسط واحد بهینه‌سازی شرکت گاز استان کردستان در خصوص اصلاح موتورخانه‌ها انجام می‌گیرد حدود ۳۰ الی ۴۰ درصد در مصرف گاز طبیعی صرفه جویی می‌شود.
در حوزه آموزش و آگاه‌سازی افراد جامعه برای مصرف درست گاز طبیعی چه اقداماتی انجام شده است؟
د ر تفاهمنامه‌ای که با سپاه بیت‌المقدس منعقد شد بر اهتمام به ایجاد فرصت‌های همکاری در زمینه بهبود سرمایه‌های اجتماعی، رشد دانش و آگاهی، حمایت و مشارکت اجتماعی، آموزش فرهنگ شهروندی در ارتباط با مصرف گاز و جلوگیری از آسیب‌های ناشی از مصرف غیر ایمن و غیراستاندارد گاز طبیعی نیز تاکید شده که می‌تواند در آگاه‌سازی افراد جامعه برای مصرف بهینه گاز مؤثر واقع شود.
برای صرفه جویی در مصرف گازچه توصیه‌ای برای مردم دارید و رسانه‌ها تا چه اندازه در تحقق این مهم اثرگذارند؟
باتوجه به اینکه استان کردستان در منطقه کوهستانی و سردسیر واقع شده از صدا وسیمای و رسانه‌ها خواست، در راستای جهاد تبیین و انعکاس عملکرد نظام در بخش‌های مختلف خبری و تهیه گزارش، بینندگان این شبکه مردمی را از وضعیت گازرسانی در استان آگاه کرده و در فصل سرما نیز مشترکان را به صرفه‌جویی در مصرف گاز طبیعی دعوت کرده تا هم به شرکت گاز در ارائه خدمات مستمر و مداوم کمک کرده و هم با کاهش مصرف گاز به اقتصاد خانواده خود در هنگام پرداخت قبوض گاز بها کمک نمایند چرا که اقدامات بسیار ارزنده‌ای در شرکت گاز استان کردستان برای گسترش شبکه‌های گازرسانی در سطح شهرها و روستاها صورت گرفته که با ارائه آن به مخاطبان میزان امید به زندگی و درجه رضایتمندی آنان را ارتقا می‌دهد.رسانه در واقع در تنویر افکار عمومی و پیشرفت و توسعه جامعه بسیار مفید و سازنده است و باعث می‌شود با فرهنگ‌سازی مستمر و مداوم هدف استراتژیک شرکت ملی گاز ایران در حفظ و صیانت از منابع انرژی محقق شود.
از آثار مثبت گازرسانی برای مخاطبان بگویید؟رساندن سوخت پاک و ارزان گاز طبیعی به روستاهایی که سرمای سخت و استخوان سوزی دارند، با کاستن از هزینه‌های تأمین انرژی این خانوارها، نقش مؤثری در محرومیت زدایی و ایجاد رضایت‌مندی دارد همچنین کاهش مهاجرت روستاییان به شهرها از دیگر آثار مثبت گازرسانی به روستاها به شمار می‌رود که علاوه بر این، گازرسانی به روستاهای استان از جنبه زیست محیطی نیز حائز اهمیت است زیرا نقش بسیار زیادی در حفاظت از منابع طبیعی و جنگل‌های زیبای استان ایفا می‌کند و موجب پایداری سکونت روستانشینان می‌شود.
سنگ زیربنای توسعه پایدار در هر جامعه و سازمانی، انسان سالم و متخصص و متعهد است، از این‌رو، آموزش‌های تخصصی در کنار و همراه با سایر آموزش‌هایی که برای توسعه نیروی انسانی ارائه می‌شود به فرایند توسعه پایدار کمک شایانی می‌کند و این مهم در راستای مدیریت مصرف انرژی و توجه به تربیت نیروی انسانی در این راستا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و با توجه به اهمیت استفاده از منابع انرژی به‌ویژه گاز طبیعی که در فصل سرد سال بیش از هر زمانی نیاز است باید به نحو احسن مورد استفاده قرار گیرد تا زمینه استفاده بهینه آن در این منطقه فراهم شود. امیدوارم از خبر مدیریت مصرف انرژی نیازمند آموزش و فرهنگ‌سازی راضی بوده باشید.

مدیریت مصرف انرژی نیازمند آموزش و فرهنگ‌سازی  در تاریخ ۲۰۲۳-۱۲-۲۲ ۰۲:۳۸:۴۸