محفل شهیدی که خود سید اسماعیل آن را مدیریت می‌کرد

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر محفل شهیدی که خود سید اسماعیل آن را مدیریت می‌کرد سوالات شرعی و احکام – گروه استان‌ها- بهرام قربانپور: همه چیز از یک قرارِ عاشقی و یک خبر خوب شروع شد. وقتی خبر برگزاری یادمان شهدای رسانه گیلان توسط تعدادی از خبرگزاری‌ها و رسانه‌های استان در دفتر تحریریه این رسانه‌ها به گوشم رسید احساس خوبی به من دست داد و دعا می‌کردم که یکی از این رسانه‌ها «خبرگزای سایت احکام – گیلان» باشد که با هماهنگی سازمان بسیج رسانه گیلان، قرعه فال به نام تیم تحریریه «سایت احکام» در گیلان افتاد و قرار شد یادمان شهدای رسانه با محوریت «شهید سید اسماعیل سیرت نیا» در دفتر سوالات شرعی و احکام برگزار شود.

تورقی بر شناسنامه فرزندِ انقلاب
«سید اسماعیل سیرت نیا» شهید مدافع حرمی که عاشق فعالیت‌های فرهنگی و رسانه‌ای بود و روزی عَلَم روایت گری، مطالبه گری، تبیین گری و بصیرت افزایی را بر دوش می‌کشید و برای اعتلای نظام و انقلاب جانانه جنگید و جنگید، سید اسماعیل سیرت‌نیا نامی آشنا برای بچه هیأتی ها و بچه مذهبی‌های رشت و گیلان است.
کسی که با همه قشرهای مذهبی حشر و نشر داشت و این خصلتی بود که از شهدا برای خودش برگزیده بود. نه تنها در صورت بلکه در سیرت هم همانند شهدا رفتار می‌کرد. لوطی‌منش بود. حتی با کسانی که از آنها دل خوشی هم نداشت بگو و بخند می‌کرد. سید در ارتباط برقرار کردن همیشه پیش دستی می‌کرد و همیشه در کارهایش هم موفق بود. روابط عمومی بالایی داشت و به سرعت به دل‌ها نفوذ می‌کرد و شاید یکی از دلایل رسوخ در قلب‌ها و نفوذ کلام و بیانش، به خاطر خصلت رسانه‌ای بودنش باشد، عامل و عاقل به رسانه و فعالیت‌های فرهنگی و رسانه‌ای بود.!
هر کس از سید سوال می‌کرد متولد چه سالی هستی؟ می‌گفت؛ ما بچه‌های انقلابیم! سید متولد سال انقلاب بود، خود را فرزند روح‌الله می‌دانست به همین جهت هم مراسم عقدش را به سادگی در حرم امام (ره) برگزار کرد. همه کارها، رفتار، تصمیمات و تفکراتش «رسانه ای» بود و درک بالا و عمیقی از رسانه داشت. هر چه از سیدِ قصه بگویم کم گفتم؛ دوستان و همراهان سید نقل می‌کنند که سید اسماعیل فردی آرام، متین، متدین و وفادار به انقلاب بود و در فعالیت‌های مذهبی و فرهنگی همیشه پیش قدم و در صف اول بود.
سید اسماعیل از آن دست جوان‌هایی بود که شوق شهادت داشت و حدوداً ۳۸ ساله بود که به شهادت رسید. روحیات آدم‌هایی که در دهه ۶۰ زندگی کرده بودند را حفظ کرده بود اما مثل آدم‌هایی که در سال ۹۴ زندگی می‌کردند به روز و در لُپ کلام فردِ تمام «رسانه ای» بود.

وقت قرارِ عاشقی
بچه‌های رسانه و خبرنگاران یکی پس از دیگری به محفل عاشقی که خود شهید آن را مدیریت می‌کرد می‌آمدند و جمع گرم و صمیمی شکل گرفته بود و سرگرم گپ و گفت با همکاران رسانه‌ای بودم که پدر شهید سیرت نیا مهمان ویژه این مراسم با همان عصای چوبی و لبخند همیشه بر لبش وارد این گعده خودمانی شد، محفلی که به یاد پسرش برپا شده بود و پسر شهیدش صحنه گردان اصلی این مراسم بود و وجود مبارکش را می‌شد در کنج کنج و نفس به نفس این فضای نورانی حس و لمس کرد.
دست اندرکاران بسیج رسانه گیلان به همراه همکاران عرصه خبر و رسانه در حالی برای «شهید سید اسماعیل سیرت نیا» یادواره و یادمان می‌گیرند که خودِ شهید سید اسماعیل یکی از بنیانگذاران اصلی برپایی یادواره‌های شهدا در گیلان بوده است.
روزگاری که هنوز یادواره شهدا به این شیوه فراگیر نشده بود او برای شهدای گمنام، شهدای شیمیایی و شهدای اطلاعات یادواره‌های گوناگون برگزار کرد و برای این کار قشنگ و ماندگارش، بارها از افراد متعدد طعنه و کنایه و حتی تهمت اما او با قدرت بیشتر این کار را انجام داد و پیگیری کرد.
خستگی در قاموس سید معنایی نداشت. با اینکه استطاعت مالی آن چنانی نداشت و با حقوق پاسداری ساده گذران زندگی می‌کرد، گاهی از جیب خود در این مسیر هزینه می‌کرد. از همرزمش نقل است؛ که شب قبل از شهادتش موهایش را تراشید، وقتی رفقایش از او می‌پرسند که چرا این کار را کردی در جواب گفته بود: «فردا روز دیدار است». یکی از رفقایش می‌گفت: همان روزی که سید اسماعیل به شهادت رسید، تهران بودم. آن شب او را در خواب دیدم که با لباسی ساده آمد کنارم، پرسیدم مگر تو شهید نشدی؟ گفت چرا شهید شدم، به سرهنگ جوادی مسئول کنگره شهدا بگو برایم مراسم بگیرد.

۶ شهید رسانه ۶ یادمان
بعد از تلاوت قرآن و سرود ملی مراسم شکل رسمی به خودش گرفت و بعد از پخش کلیپی از شهید سید اسماعیل سیرت نیا، رئیس سازمان بسیج رسانه گیلان به ایراد سخنرانی پرداخت.
«سرهنگ پاسدار مهدی پارسا» رئیس سازمان بسیج رسانه گیلان در یادمان شهید رسانه سید اسماعیل سیرت نیا، اظهار کرد: به مناسبت ۶ شهید رسانه گیلان ۶ یادمان در دفاتر برخی رسانه‌ها و خبرگزاری‌های گیلان برپا می‌شود.
وی با تاکید بر لزوم پاسداشت یاد و خاطره شهدا افزود: شهدا اثر گزارترین رسانه انقلاب اسلامی هستند که همیشه می‌درخشند و اثر می‌گذارند.
رئیس سازمان بسیج رسانه گیلان با بیان اینکه نقش رسانه‌ها و خبرنگاران در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت کم نظیر است، گفت: امروزه عَلَم شهدایی چون شهید سیرت نیا دست رسانه‌ها و خبرنگاران است.
پارسا با اشاره به شخصیت رسانه‌ای و فرهنگی شهید سیرت نیا بیان کرد: شهید سید اسماعیل سیرت نیا اشرافیت کاملی به رسانه و فعالیت‌های رسانه‌ای داشت و این مهم از وی بعنوان چهره‌ای رسانه ساخته بود.
وی با تاکید بر لزوم پیگیر راه، روش و منش شهدا توسط رسانه‌ها، افزود: شهدا بهترین اسوه و الگوی برای جامعه هستند که باید توسط رسانه‌ها مورد تبیین قرار گیرند.

اسماعیل تربیت شده خانواده شهدا بود
«حاج سید حسین سیرت نیا» پدر سید اسماعیل سخنران بعدی این مراسم اظهار کرد: شهید قلی پور مسیر زندگی اسماعیل را تغییر داد و این تغییر عمیق و معنوی سبب شد تا فرزندم مسیر رشد و تعالی را پیدا کند.
وی با اشاره به حضورش در جبهه و دفاع مقدس افزود: در ایامی که بنده در جبهه بودم، فرزندم اسماعیل در خانواده معزز شهدا حضور داشت و دست پرورده خانواده شهدا است.
پدر شهید سیرت نیا با بیان اینکه سید اسماعیل خودساخته بود، گفت: شهید سید اسماعیل از خودباوری به خداباوری رسیده بود و معنویت در تک تک لحظاتش موج می‌زد.
حاج حسین با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی و انقلابی سید اسماعیل، اضافه کرد: روحیات سید اسماعیل با پاسداری هم سو بود و به همین جهت لباس مقدس سپاه را به تن کرد.
وی با بیان اینکه سید اسماعیل در ارکان سپاه رشد و تعالی پیدا کرد، افزود: شهادت خواسته قلبی سید اسماعیل بود و با رفتن به جبهه و محور مقاومت در مسیر صیانت از حریم آل الله شهید شد.
این رزمنده دفاع مقدس با اشاره به حضور چندباره در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل در دوران دفاع مقدس و جانباز شدن در دفاع از حریم کیان و تمامیت اراضی کشور اضافه کرد: شهید سیرت نیا آنچه را که من در جبهه به دنبال آن بودم و به آن دست نیافتم را به آن رسید و روی ما را در برابر مادرمان حضرت زهرا سلام الله علیها سفید کرد.

راهیان نوری متفاوت با سید اسماعیل
«سرهنگ غلامرضا ملک‌علی‌پور» رئیس ستاد کنگره سرداران، امیران و هشت هزار شهید گیلان هم در این مراسم، اظهار کرد: شهید سیرت نیا فردی انقلابی، عاشق و مطیع رهبری و ولایت و اهل تقوا بود.
وی با بیان اینکه شهید سیرت نیا خاطرات خوبی را برای راهیان نور گیلان رقم زده است، افزود: شهید سیرت نیا هر برنامه‌ای داشت را به خاطر راهیان نور به هم می‌زد و همراه کاروان راهی مناطق عملیاتی می‌شد و برای بچه‌ها روایتگری می‌کرد نوحه می‌خواند و کاروان را عاشقِ خودش کرده بود.
رئیس ستاد کنگره سرداران، امیران و هشت هزار شهید گیلان با بیان اینکه جنگ هشت سال ایران با تمامی جنگ‌ها متفاوت است، گفت: میلیاردها نفر در طول جنگ‌های تاریخ کشته و زخمی شده‌اند اما تنها دفاع ایرانیان در برابر دشمن در هشت سال جنگ تحمیلی مقدس است.
ملک علی پور با بیان اینکه دفاع مقدس دفاع از دیانت، ایرانیت و انسانیت بود، اضافه کرد: خاطرات دفاع مقدس سرشار از معنویت، ایمان، تقوا و خداباوری است و همین موضوع این جنگ را با سایر جنگ‌ها متفاوت کرده است.
وی با بیان اینکه مجاهدت در راه شهدا پاداش فراوان دارد، افزود: شهدا گره گشا هستند و این گره گشایی را می‌توان در لحظه لحظه زندگی دید به شرط آنکه به درجه اعتقاد رسیده باشید.

جمهوری اسلامی مهد پرورش نخبگان است
رئیس ستاد کنگره سرداران، امیران و هشت هزار شهید گیلان، نبرد نخست دشمن علیه جمهوری اسلامی را تهاجم رسانه‌ای برشمرد، اضافه کرد: جنگ تحمیلی نبرد روش‌ها، اطلاعاتی و رسانه‌ای بود اما ایمان، تقوا و خداباوری، رزمندگان را بر دشمن چیره کرد.
ملک علی پور با بیان اینکه جمهوری اسلامی مهد پرورش نخبگان است، گفت: پیشرفت‌ها و دستاوردهای نظام اسلامی در ابعاد مختلف به یُمن «دفاع مقدس» است.
وی با تاکید بر لزوم هوشیاری مردم و مسئولان در جنگ ترکیبی دشمن افزود: دشمن دشمن در جنگ ترکیبی تمام آمال و آرزوهایشان را بر باد می‌دهد.رئیس ستاد کنگره سرداران، امیران و هشت هزار شهید گیلان با بیان اینکه جمهوری اسلامی در تمامی جنگ‌ها پیروز بیرون آمده است، گفت: پیروزی در جنگ ترکیبی با پیوست اجتماعی و دینی امکان پذیر است.
ملک علی پور با بیان اینکه دفاع مقدس دارای پیوست اجتماعی و دینی مؤثری بود، اضافه کرد: تقویت پیوست اجتماعی و دینی نیاز ضرورت دار جامعه برای موفقیت در جنگ ترکیبی دشمن است.
وی با اشاره به سازوکارهای دشمن در جنگ ترکیبی، افزود: تغییر باورهای هویتی، تبلیغ ناکارآمدی سیستم، ایجاد یأس، ایجاد اختلاف قومی و قبیله‌ای، دامن زدن به التهابات داخلی، تشدید تجمع‌های صنفی و ناامیدی در دل مردم بستر بروز جنگ ترکیبی است.
رئیس ستاد کنگره سرداران، امیران و هشت هزار شهید گیلان با بیان اینکه شناخت استراتژی خود و راهبرد عملیاتی دشمن مهمترین عامل در مقابل دشمن در جنگ ترکیبی است، گفت: ترویج و تکثیر فرهنگ ایثار و شهادت یکی از راه‌های مقابله با جنگ ترکیبی است که در این بخش رسانه‌ها نقش مهم و اثرگذاری دارند.

مداحی اسماعیل عموزاده و تبرک پرچم امام رضا (ع) حُسن ختام یادمان شهید رسانه سید اسماعیل سیرت نیا با حضور بچه‌های رسانه و خبرنگاران به میزبانی سوالات شرعی و احکام در سالن اجتماعات حوزه هنری گیلان بود. امیدوارم از خبر محفل شهیدی که خود سید اسماعیل آن را مدیریت می‌کرد راضی بوده باشید.

محفل شهیدی که خود سید اسماعیل آن را مدیریت می‌کرد  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۹-۲۶ ۰۲:۳۸:۵۲