فرمانده مهم طالبان پاکستان در افغانستان کشته شد

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر فرمانده مهم طالبان پاکستان در افغانستان کشته شد به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از ایندیپندنت، رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند که «دوست محمد» ملقب به «اسد افریدی»، از فرماندهان کلیدی جماعت الاحرار، روز پنجشنبه ۲۶ مرداد ماه در افغانستان کشته شده است.
جماعت الاحرار یکی از شاخه‌های انشعابی تحریک طالبان پاکستانی «تی‌تی‌پی» است.
این رسانه‌ها نوشتند که این فرمانده پیشین تی‌تی‌پی در حمله هوایی در لعل‌پور یکی از شهرستان‌های ننگرهار کشته شده است.
اسد افریدی، فرماندار نام نهاد (خودخوانده) سابق تی‌تی‌پی در دره اسماعیل‌خان ایالت خیبر پختونخوا پاکستان بود. افریدی مسئولیت چندین حمله از جمله حمله به پادگان نظامی پاکستان در منطقه ژوب ایالت بلوچستان را بر عهده گرفته بود. این در حالی بود که تی‌تی‌پی دست داشتن در حمله در منطقه ژوب را رد کرده بود.
از سوی دیگر کمتر از یک ماه پیش، خبرگزاری آناتولی در گزارشی نوشته بود: به نظر کارشناسان، در صورت تداوم حملات جنبش طالبان پاکستان در خاک این کشور، ارتش اسلام آباد نیز عملیات‌هایی را علیه مواضع این گروه در افغانستان اجرا خواهد کرد.
افزایش حملات تروریستی در خاک پاکستان طی هفته‌های اخیر باعث افزایش تنش‌ها میان اسلام آباد و کابل شده است.
در هفته‌های گذشته تقریباً هر روز حملات تروریستی و انتحاری علیه ارتش و نیروهای امنیتی پاکستان در ایالت خیبرپختونخواه صورت گرفته است.
حمله مسلحانه ۱۴ جولای به یک پادگان نظامی ارتش پاکستان در ایالت بلوچستان نیز واکنش شدید مقامات این کشور نسبت به دولت موقت طالبان در افغانستان را در پی داشت.
وزرای دولت و فرماندهان ارتش پاکستان از آزادی عمل جنبش طالبان پاکستان در خاک افغانستان و عدم توجه این گروه نسبت به مفاد مندرج در توافق دوحه انتقاد کردند.
از سوی دیگر، اظهارات ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان مبنی بر اینکه پاکستان یکی از طرف‌های توافقنامه دوحه نبوده و اعضای جنبش طالبان پاکستان نیز در خاک افغانستان به سر نمی‌برند، باعث افزایش بیشتر نارضایتی مقامات پاکستانی شد.
طاهر خان، روزنامه نگار پاکستانی و کارشناس تحولات افغانستان در گفتگو با آناتولی با اشاره به اینکه حمله مسلحانه ۱۴ جولای به پادگان نظامی ارتش پاکستان در بلوچستان باعث افزایش نگرانی‌ها در اسلام آباد و تنش با کابل شده است، گفت: این یک حمله حساب شده بود. مهاجمین این حمله را با استفاده از سلاح‌های آمریکایی انجام دادند.
این روزنامه نگار پاکستانی همچنین با تاکید بر اینکه مقامات پاکستانی نسبت به اجرای توافق صورت گرفته با کابل مبنی بر انتقال اعضای تحریک طالبان پاکستان از نوار مرزی مشترک به مناطق دیگر افغانستان ناامید شده اند، تأکید کرد: اظهارات فرماندهان ارتش پاکستان نشانگر احتمال آغاز عملیات علیه مواضع تحریک طالبان پاکستان بود و احتمال حمله ارتش پاکستان به مواضع این گروه در خاک افغانستان وجود دارد. در صورت ادامه حملات جنبش طالبان پاکستان در خاک این کشور، احتمال آغاز عملیات توسط ارتش این کشور نیز زیاد خواهد بود.
کمتر از یک ماه پیش، فرمانده ارتش پاکستان نسبت به پاسخ مؤثر به گروه طالبان در افغانستان هشدار داده بود. ارتش پاکستان طالبان افغانستان را متهم کرده است که شبه نظامیان و گروه‌های مسلح مسئول حملات برون مرزی را پناه می‌دهند و از همین رو ارتش پاکستان خواستار اقدام مؤثر طالبان افغانستان برای دستگیری اعضای مظنون به بمب گذاری علیه اهداف پاکستان شد.
ارتش پاکستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که «این گونه حملات غیرقابل تحمل است» و اگر دولت طالبان در افغانستان کاری انجام ندهد، «با واکنش مؤثر نیروهای امنیتی پاکستان مواجه خواهد شد.»
ارتش پاکستان افزود: «مشارکت اتباع افغان در اقدامات تروریستی در پاکستان نگرانی مهم دیگری است که باید به آن رسیدگی شود.» امیدوارم از خبر فرمانده مهم طالبان پاکستان در افغانستان کشته شد راضی بوده باشید.

فرمانده مهم طالبان پاکستان در افغانستان کشته شد  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۸-۲۰ ۰۲:۳۸:۱۴