علت ۹۹ درصد از آتش‌سوزی جنگل‌ها «انسان» است

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر علت ۹۹ درصد از آتش‌سوزی جنگل‌ها «انسان» است به گزارش سوالات شرعی و احکام، حسین میرزایی در نشست هم‌اندیشی با تشکل‌های مردم‌نهاد منابع طبیعی و زیست‌محیطی فرارسیدن ماه محرم و ایام شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و هفتاد و دو تن از یاران آن حضرت را تسلیت گفت و اظهار داشت: استاندارد جهانی حفاظت از جنگل‌ها و مراتع به‌ازای هر هزار هکتار یک نفر است که این عدد در ایران هر ۱۳ هزار هکتار یک نفر است.
وی به تعداد ۱۷ پاسگاه حفاظتی بهره‌برداری‌شده، شش پاسگاه در حال ساخت، دو پاسگاه در حال اخذ مجوز و ۲۰ هزار نفر جذب همیار طبیعت اشاره کرد و افزود: مهم‌ترین چالش‌های منابع طبیعی نشأت گرفته از عامل انسانی و طبیعی است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان، بیان داشت: عوامل انسانی شامل طرح‌های عمومی و عمرانی بدون ضابطه، حریق، کشت زیراشکوب درختان جنگلی و تخریب مراتع به‌عنوان اراضی دیم کشاورزی، قطع درختان جنگلی و… و عوامل طبیعی شامل آفات و بیماری‌های جنگلی، حریق بین یک تا ۱۰ درصد است.
میرزایی، مهم‌ترین عامل ایجاد حریق در جنگل و مرتع را ۹۹ درصد انسانی و یک درصد طبیعی دانست و تصریح کرد: تضاد منافع مردم با دولت، تبدیل اراضی جنگلی و مرتعی به زمین‌های زراعی، اختلافات قومی و قبیله‌ای، آتش‌زدن پس‌چر مزارع و سرایت به اراضی ملی، بی‌احتیاطی بهره‌برداران و گردشگران و رانندگان در جاده‌های جنگلی، جرقه لوکوموتیوهای قدیمی و… از جمله دلایل آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع به شمار می‌رود.
وی عنوان کرد: مهم‌ترین اقدامات انجام‌گرفته در بحث پیشگیری از حریق، تهیه و تدوین طرح پیشگیری از حریق، برگزاری جلسات مدیریت و پیشگیری، شناسایی و تهیه نقشه‌های مناطق بحرانی، برنامه‌ریزی برای احداث آتش بر در نقاط بحرانی به طول دو هزار و ۵۷۳ کیلومتر، برنامه‌ریزی برای به‌کارگیری دیده‌بان در نقاط بحرانی و حساس، شناسایی جاده‌های منتهی به جنگل و برنامه‌ریزی در خصوص تیغ‌زنی حاشیه جاده‌ها، تشکیل اکیپ‌های واکنش سریع، آموزش عشایر و روستاییان جنگل‌نشین، استفاده از توان بسیج سازندگی، جوامع محلی، سازمان‌های مردم‌نهاد، دهیاران، شوراهای اسلامی، هماهنگی با صداوسیما برای فرهنگ‌سازی و پیشگیری از حریق با پخش تیزرهای تلویزیونی، برنامه زنده، مصاحبه و … است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان، گفت: شرافت و کرامت انسانی تشکل‌ها، انجمن‌ها و همه دوستداران طبیعت ستودنی است چراکه، بدون آن که پاداش یا حقوقی دریافت کنند و بدون آن که وظیفه‌ای داشته باشند همیشه یارویاور منابع طبیعی بوده‌اند، مخصوصاً در حریق‌های اخیر، دوشادوش پرسنل منابع طبیعی زحمات زیادی را متحمل شدند. امیدوارم از خبر علت ۹۹ درصد از آتش‌سوزی جنگل‌ها «انسان» است راضی بوده باشید.

علت ۹۹ درصد از آتش‌سوزی جنگل‌ها «انسان» است  در تاریخ ۲۰۲۴-۰۷-۱۰ ۰۲:۴۲:۴۶