ضرورت تسهیل تجارت آبی و هوایی بین آبادان و مسقط

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر ضرورت تسهیل تجارت آبی و هوایی بین آبادان و مسقط سید محمد مولوی در گفت‌وگو با خبرنگار سایت احکام، ضمن اشاره دیدار خود با سفیر کشور عمان در ایران به منظور توسعه همکاری‌ها و فراهم‌سازی بستری برای ارتقای شاخص‌های اقتصادی و فرهنگی بین آبادان و شهرهای عمان بیان کرد: پیوندهای عمیق و روابط حسنه کشور عمان با ایران و اشتراکات زیاد فرهنگی ۲ ملت که از این بین به ویژه شهر آبادان بیشترین اشتراکات را حتی از نظر زبانی با مردم عمان دارد، شرایط را برای توسعه فعالیت‌های اقتصادی و فرهنگی فراهم می‌کند.
وی با اشاره به ظرفیت‌های اقتصادی آبادان افزود: این شهر به عنوان دروازه ورود صنعت به ایران و از قدیمی‌ترین پالایشگاه خاورمیانه است، وجود صنایع متعددی در شهرک‌های صنعتی آبادان کشاورزی و شیلات از دیگر ظرفیت‌های آبادان است که پیش از ورود صنعت به این شهر تاکنون جزو ظرفیت‌های مهم این شهرستان به حساب می‌آید.
عضو مجمع نمایندگان خوزستان در مجلس ادامه داد: آبادان از نظر راه‌های ارتباطی دارای یک فرودگاه بین‌المللی و سه بندر است و در شهر مجاور آن (خرمشهر)، خط ریلی به عراق متصل شده و و این یک شاهراه ترانزیتی جدید از جنوب غرب ایران ایجاد خواهد کرد.
وی اضافه کرد: همچنین همسایگی با بازار بزرگ عراق، یک ظرفیت خوب برای حضور سرمایه گذاران عمان در آبادان که در منطقه آزاد اروند است و یک امتیاز ویژه تلقی می‌شود، پیرو جلسه با سفیر عمان نسبت به دعوت از اتاق بازرگانی کشور عمان و اعزام اتاق بازرگانی آبادان به کشور عمان برای ایجاد تعاملات اقتصادی تمهیدات لازم باید از سوی وزارت اقتصاد و وزارت امورخارجه صورت گیرد.
مولوی با تاکید بر ضرورت ایجاد خط مستقیم هوایی بین آبادان و مسقط گفت: هیچ خط هوایی مستقیم بین استان خوزستان و کشور عمان وجود ندارد که انتظار می‌رود این خط هوایی برقرار شود.
وی تصریح کرد: همچنین در خصوص خط حمل دریایی مستقیم بین بنادر ایران و عمان و افزایش تعداد خطوط حمل، در حال حاضر به سبب هزینه‌های بالای سوخت خطوط حمل مستقیم کم است و نیاز دارد دولت‌های دو کشور به منظور تداوم خط حمل دریایی مستقیم مشوق‌های یارانه‌ای برقرار کنند تا خطوط حمل دریایی تقویت شود. امیدوارم از خبر ضرورت تسهیل تجارت آبی و هوایی بین آبادان و مسقط راضی بوده باشید.

ضرورت تسهیل تجارت آبی و هوایی بین آبادان و مسقط  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۹-۰۵ ۰۲:۳۸:۰۶