صدور فرمان انحلال نیروهای پشتیبانی سریع سودان توسط
البرهان

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر صدور فرمان انحلال نیروهای پشتیبانی سریع سودان توسط
البرهان
به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از الجزیره، از سودان خبر می‌رسد که «عبدالفتاح البرهان»، فرمانده ارتش و رئیس شورای حاکمیتی سودان، فرمان انحلال نیروهای پشتیبانی سریع را صادر کرد.
براساس گزارش‌ها، البرهان در فرمان خود آورده است: «به فرماندهی نیروهای مسلح و مقامات مربوطه دستور می‌دهم تا فرمان قانون اساسی و انحلال نیروهای پشتیبانی سریع را اجرا کنید.»
این در حالی است که عضو شورای مشورتی نیروهای پشتیبانی سریع در واکنش به فرمان انحلال این نیروها توسط البرهان گفت که تصمیم البرهان خلاف قانون اساسی است و نیروهای پشتیبانی سریع اجرای این فرمان را الزامی نمی‌دانند.
از سوی دیگر، در حالی که نبرد بین نیروهای به رهبری ژنرال عبدالفتاح البرهان و نیروهای واکنش سریع به رهبری حمیدتی ادامه دارد، یک گروه شبه‌نظامی بزرگ برای پیوستن به صفوف نیروهای حمیدتی اعلام آمادگی کرد. «عبد الباقی قرفه» فرمانده شبه‌نظامیان جنبش مردمی موسوم به «پیروان حقیقت» (أصحاب القضیة الحقیقیین) سودان روز سه‌شنبه در پیامی ویدئویی با حمایت از ژنرال «محمد حمدان دقلو» معروف به حمیدتی، فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع سودان از پیوستن نیروهایش به این نیروها خبر داد.
بر پایه این گزارش، نیروهای پشتیبانی سریق با انتشار ویدئویی از فرمانده شبه‌نظامیان پیروان حقیقت در صفحه ویژه خود در کانال یوتیوبی اعلام کردند که عبدالباقی قرفه با ۲۵ هزار نیروی مسلح به صفوف نیروهای پشتیبانی سریع به رهبری حمیدتی پیوسته‌اند.
در پیام ویدئویی منتسب به عبدالباقی قرفه، فرمانده نیروهای شبه‌نظامی پیروان حقیقت آمده است: من (عبدالباقی قرفه) به عنوان فرمانده گروه پیروان حقیقت به همراه گروه نظامی متشکل از ۲۵ هزار نیروی جنگجو اعلام می‌کنم که به صفوف نیروهای پشتیبانی سریع می‌پیوندیم تا در برابر تاراج ثروت سودان و قبضه قدرت توسط نیروهای مسلح به فرماندهی عبدالفتاح البرهان و همدستانش که از بقایای نظام سابق به رهبری عمر البشیر، رئیس جمهورمخلوع هستند، مقابله کنیم.
عبدالباقی قرفه با تمجید از نقش ملی‌گرایانه نیروهای نظامی به فرماندهی حمیدتی در حمایت از دموکراسی و دولت قانونی از نظامیان خود و اهالی شهر «نوبه» خواست با پیوستن به نیروهای پشتیبانی سریع در برابر نیروهای ارتش عبدالفتاح البرهان مقابله کنند.
گفتنی است که درگیری‌ها میان ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع از ۱۵ آوریل سال جاری میلادی آغاز شده است. تاکنون چندین بار میان گروه‌های درگیر آتش بس اعلام شده؛ اما طرفین به طور مداوم آن را نقض می‌کنند.
پیشتر خبرنگار الجزیره گزارش داده بود که ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع این کشور در مرکز ام درمان و شرق این شهر، به تبادل آتش توپخانه و موشک‌باران متقابل اقدام کرده‌اند و استان دارفور جنوبی نیز شاهد درگیری میان ۲ طرف بوده است.
منابع پزشکی اعلام کردند که در جریان درگیری‌های ۴۸ ساعت گذشته میان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع سودان، دست‌کم ۲۵ تن که بیشتر آنها غیرنظامی بوده‌اند، جان خود را از دست داده‌اند.
بنا به اظهارات ساکنان محله مسکونی الکلاکله در میان این جان‌باختگان کودکانی به چشم می‌خورند که بر اثر بمباران هوایی این منطقه در جنوب خارطوم، جان خود را از دست داده‌اند.
از سوی دیگر ارتش سودان اعلام کرد که چندین محله در ام درمان از سوی منطقه خارطوم بحری و منطقه الصالحه هدف بمباران نیروهای پشتیبانی سریع قرار گرفته است.
در این میان ارتش سودان مواضع نیروهای پشتیبانی سریع در خارطوم، پایتخت سودان را بمباران کرد. درگیری میان نظامیان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع سودان در استان‌های کردفان شمالی و دارفور جنوبی نیز ادامه دارد. امیدوارم از خبر صدور فرمان انحلال نیروهای پشتیبانی سریع سودان توسط
البرهان
راضی بوده باشید.

صدور فرمان انحلال نیروهای پشتیبانی سریع سودان توسط
البرهان  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۹-۰۷ ۰۲:۳۸:۵۸