شیلی هم سفیر خود را از اسرائیل فراخواند

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر شیلی هم سفیر خود را از اسرائیل فراخواند به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از المیادین، دولت شیلی هم سفیر خود را از اسرائیل فراخواند.
«گابریل بوریچ»، رئیس‌جمهور شیلی اعلام کرد که کشورش سفیر خود را از اسرائیل خارج می‌کند.
دولت شیلی گفته است که سفیر خود در اسرائیل را برای مشورت در پاسخ به نقض قوانین بین المللی در غزه فراخوانده است.
روز گذشته نیز وزارت خارجه بولیوی اعلام کرد که دولت بولیوی روابط دیپلماتیک خود را با اسرائیل قطع کرده است.
دولت بولیوی همچنین رژیم اسرائیل را به ارتکاب جنایات علیه بشریت در حملات خود به نوار غزه متهم کرد.
بولیوی پیش از این نیز در سال ۲۰۰۹ روابط دیپلماتیک خود را با رژیم اسرائیل در اعتراض به حملات این رژیم به نوار غزه قطع کرده بود و در سال ۲۰۲۰، دولت «جینین آنز» روابط خود را دوباره با تل آویو برقرار کرد.
کشورهای آمریکای لاتین یکی از پس از دیگر به فکر کاهش سطح روابط خود با رژیم اسرائیل هستند.
هفته گذشته نیز «گوستاوو پترو» رییس‌جمهور کلمبیا در ادامه انتقادهای شدید خود از جنایت‌های رژیم صهیونیستی در نوار غزه و کشتار مردم بی‌گناه فلسطین، این رژیم را تهدید به قطع روابط سیاسی کرد و پس از این تهدید با فراخواندن سفیر خود از تل آویو از قطع کامل روابط سیاسی با اسرائیل خبر داد.
در روزهای اخیر و هم‌زمان با تشدید کشتار کودکان و مردم فلسطین در نوار غزه، رییس‌جمهور کلمبیا با انتشار پیام‌های متعدد در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی «ایکس» (توییتر سابق) ضمن تأکید بر ضرورت پایان‌یافتن اشغال‌گری رژیم صهیونیستی اعلام کرده بود که «فلسطین از سال ۱۹۴۸، بی‌عدالتی بسیار زیادی را متحمل می‌شود و اسرائیل باید سیاست اشغال خود را کنار بگذارد.» وی همچنین با انتشار تصویری از کودکان شهید فلسطینی بر اثر بمباران جنگنده‌های رژیم صهیونیستی نوشته بود: این تصاویر مربوط به کودکان فلسطینی است که از طریق اشغال غیرقانونی سرزمینشان به قتل رسیده‌اند. تنها راه خوابیدن کودکان اسرائیلی در شرایط آرامش این است که کودکان فلسطینی در آرامش بخوابند. جنگ هرگز این امر را محقق نخواهد کرد.
رژیم صهیونیستی هم در واکنش به دفاع رییس‌جمهور کلمبیا از مردم فلسطین و محکومیت جنایت‌های رژیم صهیونیستی اعلام کرد که فروش تسلیحات نظامی به کلمبیا را متوقف می‌کند. در مقابل گوستاوو پترو امروز دوشنبه با انتشار پیامی در ایکس نوشت: «اگر مجبوریم شوریم روابط خارجی خود را با اسرائیل قطع کنیم، ما این کار را خواهیم کرد. ما از نسل‌کشی حمایت نمی‌کنیم، نباید به رییس‌جمهور کلمبیا توهین شود.»
رییس‌جمهور کلمبیا همچنین از کشورهای آمریکای لاتین خواسته بود تا در پی «توهین» رژیم صهیونیستی به وی، همبستگی واقعی را به کلمبیا نشان دهند. وی همچنین ضمن بیان اینکه کلمبیا کمک‌های بشردوستانه را به غزه ارسال می‌کند، خواستار نشست اضطراری مجمع عمومی سازمان ملل برای بررسی جنایت رژیم صهیونیستی در نوار غزه شده بود. امیدوارم از خبر شیلی هم سفیر خود را از اسرائیل فراخواند راضی بوده باشید.

شیلی هم سفیر خود را از اسرائیل فراخواند  در تاریخ ۲۰۲۳-۱۱-۰۱ ۰۲:۳۷:۰۹