شناسایی گونه نادر گروه خونی در بوشهر

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر شناسایی گونه نادر گروه خونی در بوشهر به گزارش خبرنگار سایت احکام، علیرضا باستین پنپنجشنبه شب در جمع خبرنگاران گفت: تاکنون سه گروه خونی شامل گروه خونی O بمبئی که از جمله گروه‌های خونی نادر که در استان بوشهر تاکنون پنچ تا ۶ نفر شناسایی شده‌اند، گروه خونی RH نول که ازجمله گروه‌های خونی بسیار نادر و طلایی است و گروه خونی بسیار نادر کِلنول KELL NULL شناسایی شده است.
مدیر کل انتقال خون استان بوشهر افزود: این گروه خونی بسیار نادر و کمیاب کِلنول KELL NULL با استفاده از دستگاه سرولوژی مستقر در انتقال خون بوشهر شناسایی شده است.
وی پیرامون نحو شناسایی این گروه خونی گفت: با بستری شدن زنی در بیمارستان و نیاز به تزریق خون، خون‌های تزریق شده با بدن فرد بیمار سازگار نبود که پس از انجام آزمایش خون این گروه خونی بسیار نادر که به عنوان گروه‌های خون طلایی شناخته می‌شوند شناسایی شد.
مدیر کل انتقال خون استان بوشهر با اشاره به اینکه در گذشته به دلیل نداشتن دستگاه سرولوژی برای تشخیص این موارد، افراد باید به استان‌های دیگر مراجعه می‌کردند اظهار کرد: با افزایش گروه‌های خونی نادر با همکاری سازمان انتقال خون ایران، معاونت فنی و فناوری‌ها و مسئول سرولوژی و آزمایشگاه هماتولوژی سازمان انتقال خون ایران، استان بوشهر به این امکانات مجهز شد و گروه‌های خونی نادر در بخش سرولوژی بررسی می‌شود.
باستین بیان کرد: در بخش سرولوژی غربالگری آنتی بادی و گلبول‌های قرمز افراد مختلفی که اهدای خون کرده‌اند انجام می‌شود.
مسئول واحد سرولوژی اختصاصی انتقال خون بوشهر در خصوص گروه خونی شناسایی شده گفت: اگر در بین جمعیت پنج هزار نفری جامعه، آنتی ژن خاص خون مشاهده نشود آن فرد دارای گروه خونی نادر است.

هنگامه عبدلی افزود: در صورتی که خون فردی در بین جمعیت ۱۰ هزار نفری یک منطقه جغرافیایی، آنتی ژن‌های خاص نداشته باشد، دارای گروه خونی بسیار نادر است.
وی گفت: پس از اینکه فرد بیمار نسبت به خون دریافتی واکنش و به نوعی ناسازگاری خود را نشان داد نمونه خون بیمار از بیمارستان به انتقال خون ارسال شد و پس از انجام آزمایش‌هایی مشخص شد که فرد دارای گروه خونی بسیار نادر کلنول KELL NULL است.
وی بیان کرد: با هماهنگی انجام شده با واحد انجماد خون‌های نادر سازمان انتقال خون ایران کیسه خونی با همان شرایطی که بیمار نیاز داشت ارسال و به بیمار تزریق شد و به این صورت بیمار از مرگ حتمی نجات یافت.
وی اضافه کرد: این گروه خونی که به سیستم کِل KELL شناخته می‌شود بسیار خاص است و از ۳۵ آنتی ژن موجود در سطح گلبول قرمز و افراد عادی اندازه‌های متفاوتی از آن‌ها را دارند این فرد بیمار هیچکدام از این آنتی ژنها را ندارد.

مسئول واحد سرولوژی اختصاصی انتقال خون بوشهر تصریح کرد: گروه خونی کلنول حساسیت بسیار خاصی دارد و شناسایی آن بسیار کم و نادر صورت می‌گیرد.
وی گفت: با دریافت خون از فرد دارای گروه خونی کلنول این فراورده در شرایط خاصی به بخش انجماد خون‌های نادر کشور که در این بخش فراورده‌های خونی نادر برای ۱۰ سال نگهداری می‌شود ارسال شد.
وی گفت: گروه‌های خونی ویژه و نادر آن قدر طلایی هستند که تنها در شرایط اورژانسی و بنا به ضرورت از انجماد ۱۰ ساله خارج و به فرد بیمار تزریق می‌شود.
دریافت کننده‌ای گونه نادر گروه خونی که اهدا کننده شد
زهرا آلبو علی ۴۵ ساله و دارای سه فرزند، دارنده گروه خونی کِلنول KELL NULL است، فرد بیماری که با دریافت کیسه خون گونه نادر اهدایی ، بهبود یافت و به عنوان اهدا کننده معرفی شد و در تلاش است با اهدا اکسیر حیات عاملی برای نجات جان فرد و بیمار نیازمند دیگری باشد.

وی با دریافت خون دریافتی از فردی مانند خود که خون او در بانک خون سازمان انتقال خون نگهداری می‌شد جان دوباره‌ای گرفت و امروز توانسته خود به عنوان یک اهدا کننده در انتقال خون بوشهر ناجی جان بیمار دیگری در نقطه دیگری از کشور و یا حتی جهان باشد.
وی گفت: برای اهدای خون لحظه شمار می‌کردم و می‌خواستم با این کار جان بیمار دیگری را نجات بدهم و با تحقق این آرزو احساس سبکی می‌کنم.
وی گفت: روزی فردی نیک اندیش با اهدای خون خود جان من را نجات داد و نگذاشت کانون خانواده من از هم بپاشد امروز نیز من با نیت نجان جان یک بیمار خون خود را اهدا کردیم و بنا داریم تا هر زمانی که بتوانیم این کار خداپسندانه را انجام دهم امیدوارم از خبر شناسایی گونه نادر گروه خونی در بوشهر راضی بوده باشید.

شناسایی گونه نادر گروه خونی در بوشهر  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۶-۳۰ ۰۲:۳۸:۰۵