شرایط نامطلوب مؤلفه‌های تغییر اقلیم در ایران

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر شرایط نامطلوب مؤلفه‌های تغییر اقلیم در ایران به گزارش سوالات شرعی و احکام، سحر تاج بخش مسلمان امروز در مراسم افتتاحیه بیست و هشتمین همایش و نمایشگاه ملی مهندسی نقشه‌برداری و اطلاعات مکانی موسوم به «ژئوماتیک» در تهران، گفت: یکی از کاربردهای داده‌های مکانی در حوزه هوا و اقلیم است که سازمان هواشناسی کشور نیز از آن برای پایش و پیش بینی وضع هوا و اقلیم بهره می‌برد.
وی افزود: به طور کلی بخش اعظمی از مخاطرات طبیعی در دنیا را مخاطرات جوی و اقلیمی تشکیل می‌دهد که تلفات و خسارات زیادی در پی دارد به خصوص سیلاب‌ها و طوفان‌ها که پیامدهای زیادی به همراه دارد.
معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: بنابراین پایش و پیش بینی مخاطرات جوی برای کشورها بسیار با اهمیت و ضروری است.
تاج بخش مسلمان تصریح کرد: جدیدترین گزارش سازمان جهانی هواشناسی نشان می‌دهد که بیشترین افزایش دمای هوا بر روی منطقه آسیا اتفاق افتاده است که از بخشی از روسیه تا بخش‌هایی از این را شامل می‌شود.
وی در ادامه با بیان اینکه تغییرات وضع دمای آب‌های سطح اقیانوسی منطقه آسیا نیز نشان دهنده روند افزایش دما است، گفت: سطح آب‌های متصل به اقیانوس‌ها نیز در کل منطقه آسیا به جز دریای خزر افزایشی است.
رئیس سازمان هواشناسی کشور افزود: از لحاظ تغییرات اقلیمی، منطقه آسیا جز آسیب پذیرترین مناطق ۶ گانه سازمان هواشناسی در دنیا است که تحت تأثیر انواع مخاطرات جوی است.
تاج بخش مسلمان عنوان کرد: داده‌های اقلیمی سازمان هواشناسی کشور نیز نشان می‌دهد که دمای هوای ایران در ۵۰ سال اخیر با روند افزایشی همراه بوده است.
وی ادامه داد: همچنین در ۵۰ سال اخیر میزان بارش در کشور روند کاهشی داشته و همزمان میزان تبخیر سیر افزایشی داشته است.
رئیس سازمان هواشناسی کشور خاطرنشان کرد: شرایط مطلوبی از نظر مؤلفه‌های تغییر اقلیم در کشور وجود ندارد بنابراین شاید مدیریت منابع آب یکی از اصلی‌ترین اقدامات در این شرایط باشد.
تاج بخش مسلمان در ادامه اهداف اصلی چارچوب سندای -سازمان ملل متحد را تشریح کرد و گفت: افزایش دسترسی به سامانه‌های هشدار سریع چند مخاطره‌ای تا سال ۲۰۳۰ یکی از مهمترین اهداف چارچوب سندای است.
رئیس سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: برای این موضوع چهار اولویت تعیین شده است که از جمله آنها می‌توان به ایجادی شرایطی برای کاهش خطر، تمرکز حکمرانی کشورها برای تقویت کاهش خطر بلایا به منظور مدیریت بهتر، افزایش تاب‌آوری کشورها و پاسخ مؤثر به بلایای طبیعی اشاره کرد.
وی در بخش دیگری برخی از محصولات سازمان هواشناسی کشور که با استفاده از داده‌های علوم مکانی و تصاویر سنجش از دور تولید می‌شود را تشریح کرد. امیدوارم از خبر شرایط نامطلوب مؤلفه‌های تغییر اقلیم در ایران راضی بوده باشید.

شرایط نامطلوب مؤلفه‌های تغییر اقلیم در ایران  در تاریخ ۲۰۲۴-۰۴-۲۹ ۰۲:۴۲:۲۰