شب پرتلفات اوکراین با ۱۵۰۰ کشته

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر شب پرتلفات اوکراین با ۱۵۰۰ کشته به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از اسپوتنیک، اوکراین ۱۵۰۰ نفر و ۲۸ تانک را در بخش جنوبی دونتسک از دست داد. این خبر را وزارت دفاع روسیه اعلام کرد و در بیانیه‌ای افزود که اوکراین در ۵ ژوئن به تهاجم خود ادامه داد و تلاش‌های اصلی را در بخش جنوبی دونتسک متمرکز کرد، اما عملیات فعال و فداکارانه واحدهای گروه سربازان وستوک که شجاعت و قهرمانی از خود نشان دادند، دشمن را متوقف کرد و باعث شد تا نیروهای اوکراینی موفق نشوند.
گفته شده در این عملیات واحدهای نظامی و نیروهای مسلح اوکراین متحمل خسارات قابل توجهی شدند. مجموع تلفات سربازان اوکراینی در بخش جنوبی دونتسک به بیش از ۱۵۰۰ پرسنل نظامی اوکراینی و ۲۸ تانک رسید. در میان تانک‌های آسیب دیده اوکراین، تانک‌های لئوپاد آلمان، تانک AMX-۱۰ ساخت فرانسه و ۱۰۹ خودروی زرهی دیده می‌شود.
روز گذشته نیز وزارت دفاع روسیه اعلام کرده بود که بیش از ۷۰۰ نظامی اوکراینی در درگیری‌های شبانه‌روز گذشته کشته شدند.
از سوی دیگر، پایتخت اوکراین، یعنی شهر کیف یک شب سنگین را سپری کرد و براساس گزارش‌ها، صدای انفجارهای قوی در کیف شنیده شد و پدافند اوکراین در تلاش برای مقابله با اهداف هوایی بوده است.
همچنین اداره نظامی خارکف اعلام کرد که نیروهای روسی محله‌های شهر خارکف را با موشک‌های اس -۳۰۰ هدف قرار دادند.
همزمان، برخی منابع غربی از ادامه کمک‌های تسلیحاتی به اوکراین ناامید به نظر می‎‌رسند و روز گذشته «کالین کال»، معاون وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که تخصیص میلیاردها دلار کمک نظامی به اوکراین بر صنایع نظامی ایالات متحده فشار وارد کرده است.
کال گفت: «تلاش‌ها برای کمک به اوکراینی‌ها بر صنایع نظامی ما فشار آورده است.»
این موضع گیری پس از آن صورت می‌گیرد که واشنگتن چند روز پیش بسته کمک نظامی جدیدی به کیف را به ارزش ۳۰۰ میلیون دلار اعلام کرد.
دولت آمریکا اعلام کرده است که مجموع کمک‌های ارائه شده به اوکراین، در دوره جو بایدن به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده، بالغ بر ۳۸.۳ میلیارد دلار بوده که ۳۷.۶ میلیارد دلار آن از آغاز جنگ روسیه در اوکراین به کیف اعطا شده است.
ماه گذشته نیز وال استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه تأیید کرد که پنتاگون ارزش تسلیحاتی که به اوکراین ارسال کرده است را حداقل ۳ میلیارد دلار افزایش داده است تا اوکراین بتواند در ادامه جنگ اهداف تعیین شده را در محدوده این کشور به دست آورد.
در دسامبر گذشته نیز نظرسنجی انجام شده توسط مؤسسه روابط بین‌الملل شیکاگو نشان داد که با توجه به عملیات نظامی روسیه در اوکراین، حمایت عمومی آمریکا از حمایت نظامی اوکراین کاهش یافته است.
اوکراین از زمان آغاز جنگ روسیه در اواخر فوریه ۲۰۲۲، کمک‌های مالی و نظامی بسیار گسترده و متنوعی از کشورهای غربی به رهبری ایالات متحده و دیگر کشورهای اروپایی دریافت کرده است.
کشورهای غربی از طریق حمایت مالی، نظامی و سیاسی از کیف به دنبال مانع تراشی در اهداف نظامی روسیه هستند، در حالی که مسکو بارها تأیید کرده است که عملیات در دونباس تا رسیدن به همه اهداف متوقف نخواهد شد.
نیروهای روسیه به عملیات نظامی خود ادامه می‌دهند و کنترل چهار منطقه‌ای را که سال گذشته به روسیه پیوستند (جمهوری‌های مردمی دونتسک و لوهانسک و استان‌های زاپوریژیا و خرسون) کامل کرده‌اند.
دو هفته پیش از این نیز، شماری از نمایندگان کنگره بر جنگ‌افروزی بیشتر کشورشان در اوکراین با ارسال سلاح‌های پیشرفته تاکید کرده بودند و در نامه‌ای به «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا از او خواستند که سامانه موشکی تاکتیکی ارتش آمریکا (ATACMS) را به اوکراین تحویل دهد.
این درخواست در بحبوحه چراغ سبز آمریکا و متحدان غربی آن به ارسال جنگنده‎‌های اف -۱۶ به اوکراین مطرح شده است. جو بایدن رئیس جمهور آمریکا نیز پیش تر در ملاقات با ولودیمیر زلنسکی همتای اوکراینی خود در حاشیه اجلاس گروه- ۷ در ژاپن، گفته بود که آمریکا و متحدانش آموزش پرواز با اف- ۱۶ به خلبانان اوکراینی را به زودی آغاز خواهند کرد.
پیش از این مقامات آمریکایی گفته بودند که تسلیحات و تجهیزات ارائه شده به اوکراین کمک می‌کند تا از بن بست طولانی مدتی که به دلیل درگیری‌های شدید در شرق اوکراین، به ویژه در اطراف شهر باخموت در استان دونتسک با آن مواجه شده است، خارج شود.
مقامات دولت روسیه پیش از این بارها نسبت به سیل تسلیحات غربی به مقصد اوکراین هشدار داده بودند و این تسلیحات را عامل تشدید و طولانی شدن جنگ عنوان کرده‌اند. از جمله ماه گذشته، «ماریا زاخارووا»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه نسبت به ادامه جریان تجهیز تسلیحاتی اوکراین از سوی کشورهای غربی هشدار داد و اعلام کرد که کشورهای غربی به ارسال سلاح به اوکراین ادامه می‌دهند تا درگیری‌ها در این کشور خونین و درازمدت شود. امیدوارم از خبر شب پرتلفات اوکراین با ۱۵۰۰ کشته راضی بوده باشید.

شب پرتلفات اوکراین با ۱۵۰۰ کشته  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۶-۰۶ ۰۲:۳۷:۰۴