شبِ چند میلیارد دلاریِ قشم برای توسعه دریا محور

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر شبِ چند میلیارد دلاریِ قشم برای توسعه دریا محور به گزارش خبرنگار سایت احکام، نخستین رویداد بین‌المللی همتایابی در اقتصاد دریا محور و نمایشگاهی به همین نام شامگاه سه شنبه با حضور عباس علی آبادی وزیر صنعت، معدن و تجارت که دبیری شورای عالی صنایع دریایی کشور را نیز بر عهده دارد در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی قشم با حضور سفیران کشورهای برزیل، کوبا، کره جنوبی، نروژ، بولیوی، پاکستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکیه، ارمنستان، قطر و عراق آغاز به کار کرد و در همان شب نخست افتتاحیه تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای مهمی در راستای تلاش برای تحقق توسعه دریاپایه در کشور به امضا رسید.
در این نمایشگاه با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، مهدی دوستی استاندار هرمزگان، سید حسین حسینی رئیس سازمان شیلات ایران، محمد آشوری رئیس مجمع نمایندگان مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی، امیر محسن گلسرخ حق رئیس سازمان اقتصاد مقاومتی ارتش و عادل پیغامی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم چندین تفاهم نامه‌های مهمی در رابطه با اقتصاد دریا به امضا رسید که شرح آن را در ادامه خواهید دید
تفاهم نامه یک میلیارد دلاری برای ساخت ۵ سکوی حفاری دریایی
نخستین تفاهم نامه فی ما بین شرکت مدیریت طرح‌های صنعتی ایران، شورای عالی صنایع دریایی کشور، شرکت کشتی‌سازی ایزوایکو و جهاد دانشگاهی با موضوع توسعه دانش فنی، ارزیابی و ساخت ۵ سکوی حفاری دریایی به ارزش یک میلیارد دلار بین مدیران شرکت‌های مذکور به امضا رسید تا با همکاری دولت، صنعت و دانشگاه نیازهای آتی کشور به دکل‌ها و سکوهای حفاری دریایی مرتفع شود.
گامی برای تولید سوختِ کم سولفورِ کشتی در هرمزگان
تفاهم نامه دوم بین منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس، شورای عالی صنایع دریایی کشور، شرکت فناور پالایش نفت با موضوع تولید سوخت کشتی کم سولفور بود؛ در قالب این تفاهم نامه که ۱۰۰ میلیون دلار ارزش دارد تلاش خواهد شد که با تولید این نوع از سوخت کشتی بانکرینگ سوخت در خلیج‌فارس برای کشورمان تقویت شود و گوی سبقت در این خدمات مهم و پر درآمد دریایی از رقبای منطقه‌ای ربوده شود.
تفاهمات مهم سازمان شیلات ایران برای توسعه آبزی‌پروری در دریا و مزرعه
تفاهم نامه سوم ما بین سازمان شیلات ایران، مؤسسه جهاد توسعه، شورای عالی صنایع دریایی و شرکت فناور اقیانوس آبی قشم با موضوع احداث مزرعه ۱۰ هزار تنی پرورش ماهی در قفس به ارزش ۲ هزار میلیارد تومان بود.
رئیس سازمان شیلات ایران تفاهم نامه دیگری را نیز با مؤسسه جهاد توسعه، شورای عالی صنایع دریایی و شرکت ارزش آفرینان اقیانوس سبز برای احداث ۲۰۰ واحد خانه مولد به ارزش ۱,۰۰۰ میلیارد تومان را امضا کرد.
پنجمین تفاهم نامه به پرورش میگو به روش متراکم در سطح هزار هکتار اختصاص داشت که بین سازمان شیلات ایران، مؤسسه جهاد توسعه، شرکت آب‌زیستان صنعت نوین و به ارزش ۲ هزار میلیارد تومان بین مدیران شرکت‌ها و سازمان‌های مربوطه به امضا رسید.
ششمین تفاهم نامه نیز بین سازمان شیلات ایران، مؤسسه جهاد توسعه و شرکت نوین پرورش با موضوع نوسازی و بهسازی مزارع پرورش میگو به وسعت هزار هکتار و به ارزش دو هزار میلیارد تومان بود.
خط کشتی‌رانی کانتینری و فله‌بری بین ایران و عمان راه اندازی می‌شود
هفتمین تفاهم نامه بین کشتی‌رانیِ آبان و هلدینگ لجستیک زئوس عمان با موضوع راه‌اندازی خط کشتی‌رانی کانتینری و فله بر بین بندر ایرانی و بندر عمانی و خرید ۵ فروند کشتی و ترمینال در چهار کشور، چین، هند، عمان و ایران به ارزش ۲۰۰ میلیون دلار بود تا از این طریق گامی مهم در ترانزیت دریایی کشور برداشته شود و راه آبی ابریشم با کشورهای مشترک المنافع احیا شود.
تفاهم نامه هشتم نیز بین کشتی‌رانی جمهوری اسلامی ایران، سازمان اقتصاد مقاومتی ارتش و شرکت پیشگام صنعت با موضوع استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های طرفین جهت کمک به تولید سوخت کشتی کم سولفور بر اساس استانداردهای آی. ام.او به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار امضا شد.
به گزارش خبرنگار سایت احکام، در این آئین از عادل شهرزاد معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری هرمزگان و خلیل قاسمی مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان تجلیل و قدردانی به عمل آمد. امیدوارم از خبر شبِ چند میلیارد دلاریِ قشم برای توسعه دریا محور راضی بوده باشید.

شبِ چند میلیارد دلاریِ قشم برای توسعه دریا محور  در تاریخ ۲۰۲۴-۰۵-۱۵ ۰۲:۳۷:۲۲