شب‌های قدر فرصتی زرین برای شستشوی زنگار دل

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر شب‌های قدر فرصتی زرین برای شستشوی زنگار دل سوالات شرعی و احکام؛ گروه استان‌ها: لیالی قدر پیوند دهنده قلب‌های بندگان الهی با قرآن و عترت است که این شب‌ها در مساجد و حسینیه‌ها تجلی می‌یابد.
اینجا فقط صدای قرآن زمزمه می‌شود و ناله‌هایی از سر طلب بخشش به درگاه پروردگار به گوش می‌رسد.
عده‌ای قرآن را بر سر گرفته‌اند و عده‌ای نیز تسبیح در دست رو به آسمان از پروردگار خواهان رحمت و مغفرت هستند.
دایره‌ی این عبادت‌ها امشب به وسعت هزاران شبی است که پروردگار وعده داده است، قدر که باشد هر شب عبادتش معادل هزار شب است و همه با راز و نیاز و عبادت در این شب‌ها به درگاه خداوند توبه می‌کنند و رحمت و مغفرت را می‌جویند.

اینجا استان کردستان مساجد، حسینیه‌ها و مهدیه‌ها میزبان مراسم شب‌های قدر و احیا هستند.
از مهدیه سنندج گرفته که بزرگ و کوچک و پیر و جوان را دور هم جمع کرد تا دسته جمعی برای بخشش گناهان از خداوند دست نیاز بلند کنند تا مراسم لیالی قدر در حسینیه بیجار که زن و مرد کنار هم و صف به صف رو به درگاه الهی قرآن می‌خوانند و حاجت می‌طلبند.

در حسینیه مریوان نیز حضور مردم امشب دیدنی‌ترین صحنه عبادت را به تصویر کشید، شیعه و سنی ندارد پای دین و عبادت که باشد همه می‌آیند و مهمان سفره الهی می‌شوند.
امشب حسینیه سیدالشهدای مریوان همزمان با اولین شب قدر محفل انس با قرآن را طنین انداز کرد و صدای قاریان قرآن آرامبخش لحظاتی از نخستین شب قدر روزه‌داران و عزاداران امیرالمومنین شدند.

مسجد امام حسن (ع) شهرک هلال احمر شهرستان کامیاران امشب میزبان مراسم احیای شب‌های قدر و عزای مولا امیرالمومنین بود و حاضران در مراسم با قرائت زیارت عاشورا، دعای جوشن کبیر، سخنرانی، مداحی، قرآن به سر گرفتن و برپایی سفره کریمانه اهل بیت آئین نخستین شب قدر را اجرا کردند.
این مسجد در شب‌های ۲۱ و ۲۳ رمضان نیز ساعت ۲۲ میزبان برگزاری مراسم شب‌های قدر خواهد بود که با حضور گسترده عموم مردم انجام می‌شود.

برگزاری لیالی قدر فقط به مساجد و حسینیه شهرستان‌های استان ختم نشد، بلکه مساجد و حسینه شهر و روستاهای استان میزبان این مراسم معنوی هستند.
۱۹ رمضان مسجد و حسینیه قروچای از ساعت ۲۳ تا ۵ بامداد ۲۰ رمضان با مداحی مداحان و سخنرانی حجت‌الاسلام اعتبار میزبان روزه‌داران است و سحری را میهمان سفر علی (ع) هستند.
نمازگزاران و شرکت کنندگان لیالی قدر مسجد امام حسین (ع) شهر کروندان نیز با مداحی محمد کریمی و سخنرانی حجت‌الاسلام نصیری، افطار و شام را مهمان سفره کریمانه اهل بیت بودند.
مراسم لیالی قدر در حسینیه ابوالفضل العباس (ع) رستگاران دهگلان نیز از اواخر شب تا سحری میزبان مردم مؤمن و روزه‌دار بود.

مساجد روستاهای چشمه جان قلی، روستای کروندان و سایر روستاهای دیگر شهرهای قروه، بیجار و دهگلان امشب میزبان مراسم شب‌های قدر بود و حاضران با تلاوت قرآن و ادعیه از خداوند طلب رحمت و مغفرت کردند.
امشب حسینیه شهر سنندج نیز میزبان مسؤولان و مردم این شهر بود.استاندار کردستان به مناسبت آغاز لیالی پر فضیلت قدر اعلام کرد: شب‌های قدر فرصت قرار گرفتن در معرض نفحات بی‌انتها و بهره‌مندی از روزی لایحتسب مادی و معنوی الهی است!
اسماعیل زارعی کوشا بیان کرد: ضمن التماس دعا از همه خواهران و برادران مؤمن، قبولی مناجات‌ها و مقدر شدن بهترین تقدیرها را برای جامعه اسلامی بویژه ملت بزرگ ایران از خداوند متعال خواستارم.
امشب به وسعت غربت و مظلومیت امیرالمومنین (ع) مردمان کردستان در مساجد و حسینیه‌های شهر ماتم زده‌اند و لباس سیاه برتن کرده‌اند، گرچه هوا سرد است اما دل مؤمنان روزه‌دار به تلالو پرنور پروردگار و گشایش دریچه‌های مغفرتش گرم است.

امشب عاشقان دل در گرو معبود دارند و رحمتش را در زندگی‌شان طلب می‌کنند چرا که به احترام نزول قرآن تقدیر یکساله‌شان رقم می‌خورد و همه غرق در دریای رحمت الهی هستند و تا این فرصت را برای سبک شدن از گناهان قدر بدانند و پیوندی با قرآن و عترت تازه کنند. امیدوارم از خبر شب‌های قدر فرصتی زرین برای شستشوی زنگار دل راضی بوده باشید.

شب‌های قدر فرصتی زرین برای شستشوی زنگار دل  در تاریخ ۲۰۲۴-۰۳-۳۰ ۰۲:۴۲:۰۹