سردبیر پایگاه‌های نقد شعر و نقد داستان منصوب شدند

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر سردبیر پایگاه‌های نقد شعر و نقد داستان منصوب شدند به گزارش سوالات شرعی و احکام؛ علی رمضانی؛ مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران با صدور احکام جداگانه ای زهیر توکلی و وجیهه سامانی را به عنوان سردبیر پایگاه‌های نقد شعر و نقد داستان منصوب کرد.
زهیر توکلی، شاعر، نویسنده، منتقد و پژوهشگر ادبی، متولد سال ۱۳۵۶ در قم است و سرایش شعر را از دهه ۷۰ آغاز کرد. او تحصیلات خود را در رشته ادبیات فارسی در مقطع دکتری دانشگاه تهران می‌گذراند. در حوزه نقد شهرت او به نقدهای پرشماری باز می‌گردد که در سایت‌ها و مجلات ادبی و صفحه تخصصی شعر روزنامه همشهری (در دهه هشتاد) نگاشته است. وی یکی از چند نامِ آشنا در جریان احیای رباعی در دهه هشتاد و نود است.
مجموعه‌های شعر «میخانقاه» و «ناگفته نماند» از آثار این شاعر است. تحقیق و گردآوری کتاب «عمان سامانی» نیز در کارنامه او به چشم می‌خورد. زهیر توکلی از سال ۱۳۹۶ به عنوان منتقد در پایگاه نقد شعر فعالیت داشته است. او به تدریس ادبیات فارسی مشغول بوده و در کارنامه‌اش داوری در بخش شعر بزرگسال و درباره شعر چهاردهمین و پانزدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر و سایر جوایز و کنگره‌ها وجود دارد.
پایگاه تخصصی نقد شعر با هدف خدمت‌رسانی به تمام اهالی شعر فارسی زبان در سطح بین‌المللی ایجاد شده است. تمامی شاعران می‌توانند بدون هیچ هزینه‌ای در نخستین پایگاه نقد شعر عضو شوند و اشعار خود را در محک نقد قرار دهند. این پایگاه به آدرس naghdesher.ir قابل دسترسی است.
وجیهه سامانی نیز که به عنوان سردبیر پایگاه نقد داستان منصوب شده است نیز متولد سال ۱۳۵۵ در تهران و تحصیل کرده رشته زبان و ادبیات فارسی است. او نویسنده آثاری همچون «خواب باران»، «آن مرد با باران می‌آید»، «بادبادک‌ها»، «عروس آسمان»، «تو را من چشم در راهم» و… است.
برگزیده جشنواره شهید حبیب غنی پور، برگزیده جشنواره داستان انقلاب حوزه هنری، برگزیده جایزه شهید اندرزگو، برگزیده جشنواره نویسندگان جوان، کسب رتبه اول جشنواره مطبوعات، کاندیدای چهره هنر سال انقلاب حوزه هنری و… در کارنامه کاری وی ثبت شده است.
دبیرعلمی پانزدهمین جایزه ادبی «جلال آل احمد»، دبیری جایزه «قلم زرین» و «جشنواره جوان سوره» و داوری جشنواره‌ها و جوایز مختلف ادبی همچون «جشنواره اشراق»، «جایزه ادبی یوسف»، «کتاب سال دفاع مقدس»، «جایزه قلم زرین»، «جایزه شهید اندرزگو»، «جشنواره تلویزیونی شبکه مستند»، «جشنواره سبک زندگی» و «جایزه ادبی خودنویس» از جمله سوابق اجرایی و علمی او است.
پایگاه تخصصی نقد داستان با هدف خدمت‌رسانی به تمام اهالی شعر فارسی زبان در سطح بین‌المللی ایجاد شده است. تمامی داستان‌نویسان می‌توانند بدون هیچ هزینه‌ای در نخستین پایگاه نقد داستان عضو شوند و داستان‌های خود را در محک نقد قرار دهند. این پایگاه به آدرسnaghdedastan.ir قابل دسترسی است.
پایگاه‌های اینترنتی نقد شعر و نقد داستان، از سال ۱۳۹۶ برای اعتلای ادبیات معاصر ایران افتتاح شدند. رویکرد این دو پایگاه بررسی و نقد آثار ارسال شده توسط اساتید بود. در این پایگاه‌ها شاعران و نویسندگان جوان از طریق خوانش و بررسی آثارشان، آموزش می‌بینند. این دو پایگاه تاکنون آمار قابل توجهی را ثبت کرده‌اند و پذیرای بیش از ۲۱ هزار اثر از ۱۰ هزار نویسنده و شاعر جوان بوده‌اند. امیدوارم از خبر سردبیر پایگاه‌های نقد شعر و نقد داستان منصوب شدند راضی بوده باشید.

سردبیر پایگاه‌های نقد شعر و نقد داستان منصوب شدند  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۷-۰۴ ۰۲:۳۹:۳۹