ساعت‌ها انتظار پشت دیوار چین؛ علت صف‌های طولانی کنار سفارت
چیست؟

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر ساعت‌ها انتظار پشت دیوار چین؛ علت صف‌های طولانی کنار سفارت
چیست؟
سوالات شرعی و احکام، گروه سیاست – رامین عبدالله شاهی: هنوز خورشید طلوع نکرده دیواری انسانی تشکیل شده است. سوز سرما وجود همه را در صفی طولانی کنار دیوار سفارت چین فراگرفته است. در خیابان «موحد دانش» در محله اقدسیه در شمال تهران اگر به مدل خودروهای در حال تردد توجه نکنید، به یاد سال‌های دهه ۶۰ و ۷۰ می‌افتید. آن زمان که برای دریافت خدمات از سازمان یا ارگانی مجبور بودید، صف طولانی تشکیل دهید و در یک لیست، اسم خود را بنویسید و تازه دغدغه آن را داشته باشید که مبادا برخی به جای رفتن به انتهای صف، به دنبال عدم رعایت نوبت دیگران باشند.
مراحل اخذ ویزا برای سفر به چین، با رجعتی به گذشته مدتی است که خسته‌کننده شده است. برای آنهایی که برای نخستین‌بار به یک سفر خارجی دعوت شده‌اند یا قرار است با تور به سیاحتی چند روزه بروند، مواجهه با این شرایط خاص و چنین صفی، بسی تلخ و دشوار است. در صفی طولانی بعضی‌ها نشسته و بعضی‌ها ایستاده کیف مدارک و کاغذهایشان را به سینه چسبانده‌اند. چند نفر آن‌سوی خیابان داخل خودرو مشغول استراحت هستند و بعضی‌های دیگر اما به نسبت، مجهزتر آمده‌اند؛ یک چهارپایه کوچک برای نشستن و یک فلاسک چای برای گرم‌شدن نفس‌هایشان همراه دارند.
اینگونه است که صدها نفر برای دریافت مجوز سفر به کشور چین به شمال تهران آمده‌اند، تا قبل از دیدن دیوار معروف چین ساعت‌های کسل‌کننده‌ای را با دیوار سفارت آن کشور در تهران سپری کنند. این شایعه نیز وجود دارد که برخی آژانس‌های مسافرتی افرادی را داخل صف‌ها جای می‌دهند و بدین شکل با سوءاستفاده، نوبت خود را به فروش می‌رسانند؛ سفارت چین نیز تصمیم گرفته عطای سایت الکترونیکی صدور ویزا را به لقایش ببخشد و آن را غیر فعال کند.
با تحقیقات بیشتر متوجه می‌شویم که یک سایت تا حدود دو و نیم ماه پیش، به ارایه خدمات و نیز دادن نوبت الکترونیکی می‌پرداخته اما به دلیل وجود ربات‌های مزاحم، عمده نوبت‌های ارایه‌شده توسط بنگاه‌ها اخذ شده و سپس به قیمت بالایی به متقاضیان صدور روادید، فروخته می‌شده است؛ موضوعی که باعث می‌شد اگر شخصی بخواهد به صورت عادی نوبت بگیرد تا با صدور روادید سریعاً برای شرکت در یک همایش یا نمایشگاه به چین سفر کند، حداقل دو ماه به انتظار بنشیند؛ همین سوءاستفاده‌ها باعث شد تا سفارت چین تصمیم بگیرد اعطای الکترونیکی نوبت را کنار بگذارد و به روش سنتی حضور فیزیکی بازگردد؛ در نتیجه تشکیل صف‌های طولانی کلید خورده است به گونه‌ای که سه تا چهار روز در هفته ویزا اعطا می‌شود.

بر اساس اطلاعیه جدید سفارت چین در ایران متقاضیان دریافت ویزا برای دریافت قرار ملاقات این سفارت از تاریخ ۳۰ سایت احکام ماه سال ۱۴۰۲ می‌بایست به صورت حضوری به سفارت این کشور مراجعه کرده و در صف بایستند.
در این اطلاعیه آمده بود: «به اطلاع می‌رساند، از تاریخ یکشنبه ۳۰ سایت احکام ماه ۱۴۰۲ برابر با ۲۲ اکتبر ۲۰۲۳، رزرو وقت قبلی برای متقاضیان درخواست ویزا لغو می‌گردد و متقاضیان برای دریافت ویزای چین می‌توانند طبق مراحل زیر اقدام کنند:
پس از تکمیل فرم درخواست ویزا، نیازی به ورود به سیستم نوبت دهی برای گرفتن وقت نیست، اما سایر شرایط همانند قبل می‌باشد و تغییری در آن صورت نگرفته است. برای مطالعه جزییات بیشتر به سایت سفارت چین مراجعه فرمایید.
لازم است متقاضیان (به استثنای ویزای توریستی گروهی) با به همراه داشتن گذرنامه و صفحه اول فرم درخواست ویزا شخصاً در ساعات مشخص شده در ذیل، به صورت منظم در صف نوبت بخش کنسولی حضور پیدا کنند».
انواع روادید سفر به چین
برای سفر به کشور چین نیازمند انواع روادید هستیم که عبارتند از:

_F: این روادید برای افرادی که به قصد فعالیت‌های غیر تجاری مانند فعالیت‌های آموزشی، فن‌آوری و فرهنگی و یا شرکت در یک سمینار و یا سخنرانی، قصد سفر به چین را دارند صادر می‌شود.
_M: افرادی که قصد تجارت در چین را دارند باید روادید M دریافت کنند. مدت اعتبار این ویزا معمولاً محدود و مشخص است.
_Q۱: برای آن دسته از افرادی که یکی از اعضای خانواده آن‌ها در چین اقامت دایم دارند، صادر می‌شود. با دریافت این روادید اجازه اقامت ۶ ماهه در چین را دارید.
_Q۲: افرادی که یکی از اعضای خانواده درجه یک آن‌ها در چین زندگی می‌کند، با دریافت روادید Q۲ چین با اعتبار ۳۰ تا ۱۸۰ روز می‌توانند در چین حضور داشته
باشند.
_S۱: اعضای خانواده افرادی که در چین به کار یا تحصیل مشغول هستند، با دریافت روادید S۱، می‌توانند اقامت کمتر از ۱۸۰ روز داشته باشند.
_S۲: همان روادید S۱ است، با این تفاوت که اجازه اقامت بیشتر از ۱۸۰ روز را خواهید داشت.
_Z: همان روادید کاری است و برای افرادی صادر می‌شود که از طرف یک کارفرما در چین به کار دعوت شده‌اند.
_G: این نوع ویزا، روادید ترانزیت چین است.
_C: روادید ترانزیت زمینی است و برای خدمه خارجی هواپیما، قطار و کشتی و رانندگان وسایل نقلیه صادر می‌شود.
_X۱ برای تحصیل بیش از ۶ ماه صادر می‌شود.
_X۲: جهت تحصیل در دوره‌های زیر ۶ ماه است.
_R: روادید استعداد درخشان این کشور است.
_J۱: روادید خبرنگاران و کارمندان مطبوعات برای حضور بیش از ۶ ماه ارایه می‌شود.
_J۲: همان روادید J۱ است با اعتبار ۱۸۰ روزه است.
_D: جهت اقامت دایم در چین صادر می‌شود.
_L: روادید توریستی چین که مهم‌ترین ویزای این کشور است و برای افرادی که قصد بازدید کوتاه مدت از این کشور را دارند صادر می‌شود.
صف‌های فیزیکی در عصر هوش مصنوعی
با این اوصاف اگر کسی بخواهد از شهرستان برای دریافت روادید اقدام کند یا امکان ایستادن در صف‌ها را نداشته باشد، باید بداند که در عصر هوش مصنوعی و اینترنت، در سایتی که سفارت چین برای اعطای روادید تعریف کرده بود، امکان مبارزه با ربات‌های مزاحم ضعیف است و به جای تلاش برای حل این ضعف، سیستم اعطای الکترونیکی نوبت، کل سایت را تعطیل کردند؛ در این شرایط این سوال پیش می‌آید که در عصر هوش مصنوعی و با فراگیری گوشی هوشمند، آیا نمی‌شود مانند بسیاری دیگر از سازمان‌ها، تمهیداتی را در حوزه الکترونیکی تدارک دید و دست متخلفان و سو استفاده کنندگان و ربات‌هایشان را کوتاه کرد؟
موضوعی که مورد اعتراض شهروندان ایرانی و نیز مقامات مسئول مرتبط کشورمان قرار گرفته و آن‌ها در تلاش هستند با تدارک طرحی، این مشکل را چاره‌جویی کنند زیرا در حالی که به سادگی می‌توان به کمک فناوری‌های موجود ربات‌ها را کنار گذاشت و با احراز هویت دقیق مانند بسیاری از سازمان‌ها و ارگان‌های موجود، نوبت‌های الکترونیکی را بدون اجازه سوءاستفاده کنندگان برای شماره‌های گوشی‌های افراد متقاضی ارسال کرد و در عین حال اجازه ارسال چندین نوبت به یک فرد خاص را نداد.
موضوع تشکیل صف برای روادید با سفیر چین مطرح و درخواست توضیح شده است
در پی بیان مشکل از سوی خبرنگار سایت احکام به وزارت خارجه کشورمان، پاسخی در ۲۳ آبان ۱۴۰۲ به خبرنگار سایت احکام داده شد که به شرح ذیل است:
• سفارت چین طی مدت ۲ هفته گذشته با تغییر روند صدور ویزا، ارایه نوبت به صورت آنلاین را حذف و اخذ نوبت روادید به‌صورت روزانه و حضوری در سفارت چین صورت می‌پذیرد.
• روند نوبت‌دهی الکترونیکی در ماه‌های اخیر منجر به بروز مشکلاتی گردید که با درخواست وزارت امور خارجه و برای دسترسی سریع و شفاف متقاضیان به روادید، نوبت‌دهی آنلاین (برخط) حذف و به نوبت‌دهی حضوری تبدیل گردید.
• با توجه به برگزاری نمایشگاه‌های «کانتون» در گوانجو و واردات چین در شانگهای طی دو الی سه هفته گذشته و حجم درخواست‌های بالا برای دریافت روادید چین، این موضوع موجب تشکیل صف در مقابل سفارت چین شده است.
با پیگیری‌ها و هماهنگی‌های اداره کل کنسولی و بخش کنسولی سفارت چین، صدور روادید چین به صورت عادی در جریان بوده و از زمان تحویل مدارک و ثبت درخواست تا زمان دریافت روادید، تنها ۳ روز کاری زمان نیاز است.
اداره کل کنسولی وزارت خارجه هم در ادامه این پاسخ تاکید کرد:
• موضوع تشکیل صف برای اخذ روادید چین، چندین بار از راه‌های مختلف به اطلاع وزارت امورخارجه رسیده و این مطلب در ملاقات‌ها با سفیر و دیگر مسئولین سفارت چین به ایشان منتقل و درخواست توضیح شده است.
• مسئولان سفارت چین معتقدند به دلیل بالابودن میزان تقاضای روادید از کشور چین، در گذشته کار اخذ نوبت برای ارایه مدارک همراه با مشکلاتی برای ایرانیان از قبیل ورود واسطه‌ها و ادعای نوبت فروشی همراه بود. سفارت چین معتقد است در سازوکار جدید نوبت‌ها برای ارایه مدارک به آن سفارت به‌طور روزانه و از اول صبح به متقاضیان ارایه می‌شود (مانند ماشین نوبت بانک‌ها) و این کار باعث می‌شود، اولاً همه افراد فرصت مساوی برای اخذ نوبت روزانه برای ارایه مدارک به سفارت داشته باشند و ثانیاً نوبت‌های ارایه‌شده بیش از تقاضای روزانه شود.
اما علی‌رغم تلاش‌های صورت‌گرفته از سوی مسئولین وزرات امور خارجه کشورمان، باید توجه داشت تقاضای سفر به چین افزایش یافته است و به نظر نمی‌آید صرفاً در مقطعی کوتاه برای حضور در نمایشگاهی خاص باشد؛ ضمن آنکه با امضای سند راهبردی همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین هر دو کشور باید خود را برای گسترش هر چه بیشتر روابط و چشم‌انداز بهتری از روابط و توسعه همکاری‌ها آماده کنند که طبیعتاً گسترش ترددها از آن جمله است.
در عین حال تحت هر شرایطی حتی به صورت مقطعی هم نباید شاهد صف‌های طولانی از شهروندان کشورمان باشیم، به خصوص که ممکن است در آینده هم شاهد افزایش پیک‌های مقطعی تقاضا سفر به چین باشیم. موضوعی که با ایجاد سازوکار و زیرساخت مناسب الکترونیکی، قابل پیش‌بینی و مهار است.
چین، بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران
بی‌تردید چین به عنوان قدرت نوظهور اقتصادی با در اختیار داشتن خطوط ۲۸ تریلیون دلار حجم تولید ناخالص ملی مبنای قدرت خرید، یکی از بزرگ‌ترین قدرت‌های اقتصادی جهان است. کشوری که اولین شریک تجاری بسیاری از کشورهای جهان از جمله کشورمان است. طبق اعلام نظر رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۴۰۱، مبادلات ۳۰ میلیارد دلاری بین ایران و چین وجود داشته است، همیشه استقبال متقاضیان برای حضور در جمهوری خلق چین بالا بوده است.
می‌توان گفت روابط ایران و چین به لحاظ سنتی و تاریخی چه در سطح دولت‌ها و چه در سطح مردمی و اجتماعی، با وجود همه فضاسازی‌های کذب از سوی رسانه‌های غرب‌گرا، خوب و دلگرم‌کننده است. برای همین، هفته‌ای ۱۱ تا ۱۲ پرواز میان این دو کشور تاریخی برقرار است و این تازه، نصف تعداد پروازهایی است که قبل از کرونا برقرار بوده است؛ به عبارت دیگر در سال‌های قبل از کرونا، هفته‌ای دو هزار ایرانی به چین سفر می‌کردند و این آمار، هنوز نصف آن است. حال آنکه بحران کرونا تمام شده و کارهای عقب‌مانده زیادی روی زمین مانده است که نیازمند سفر شهروندان دو کشور است.
هم‌اکنون هفته‌ای حدود ۲۰۰۰ نفر صندلی ظرفیت پروازهای میان ایران و چین است که از این تعداد، یک چهارم مسافران چینی هستند و در ۷ ماهه گذشته، حدود ۵۰ هزار گردشگر چینی به ایران سفر کرده‌اند و البته این آمار، با ورود ۱۵۰ هزار گردشگر چینی به کشورمان قبل از دوره کرونا، فاصله زیادی دارد؛ اما با وجود تسهیلات کشورمان برای شهروندان چینی و لغو یک طرفه روادید برای آن‌ها، سفر به «سرزمین اژدها» همچنان با موانعی مواجه است.
از سویی جذابیت‌های کشور چین برای ایرانیان متعدد است؛ بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران پای بسیاری از تاجران را به این کشور باز کرده است. سهولت تحصیل در این کشور موجب شده است، بر اساس آمارهای مختلف تعداد دانشجویان ایرانی بین ۸۰۰ تا ۱۶۰۰ دانشجو تخمین زده شود، روند آماری که در حال افزایش است. دانشگاه‌های چینگ‌هوا، پکن، جه‌جیانگ، فودان، علمی و فناوری چین، راه و ترابری شانگهای و… فقط نام چند دانشگاه این کشور است که در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان جای دارند. جایگاه برتر دانشگاه‌های چینی در دنیا به حدی است که حدود ۵۰۰ هزار دانشجوی خارجی از ۲۰۰ کشور، در چین در حال تحصیل هستند.
در فضای پسا کرونا سفارت چین با رشدی از تقاضای ایرانیان برای سفر به کشور خود مواجه بوده است. برخی شنیده‌های غیر رسمی اما حکایت از این دارند که چینی‌ها با این استدلال که «پیک تقاضا» در چند ماه آینده فروکش خواهد کرد، تعداد کارمندان سفارت برای بالابردن تعداد ویزاهای روزانه را افزایش نمی‌دهند.
هر چند قوانین کشور چین به گونه‌ای است که به هیچ کشوری اجازه حضور بدون روادید به کشور خود را نمی‌دهد، اما اگر کسی از ابتدای سال، دو بار به کشور چین سفر کرده باشد، می‌تواند برای نوبت بعدی سفر خود، یک ویزای یک ساله دریافت کند اما برای کسی که به دلیل حضور در یک برنامه مهم علمی یا دانشگاهی بخواهد سریعاً به کشور چین برود، نحوه اعطای فعلی روادید برای او دردسرهای زیادی را به همراه خواهد داشت.
این در حالی است که چین یکی از شریکان راهبردی ایران محسوب می‌شود و دو کشور عزم مشترکی برای سرعت‌بخشیدن به توسعه همکاری‌های مشترک دارند؛ لذا توقع آن است که هم پکن و هم وزارت امور خارجه کشورمان، شرایط را برای سفر آسان شهروندان با هدف گسترش مراودات اقتصادی و فرهنگی و گردشگری دو کشور فراهم سازند؛ بی شک بدون تسهیلات آسان در سفر به دو کشور، امکان توسعه پایدار و همه‌جانبه روابط، ناممکن خواهد بود.
لازم است مسئولین مربوطه به خصوص در وزارت امور خارجه، اقدامات و رایزنی لازم را در این زمینه با سفارت پکن در تهران داشته باشند تا این مشکل هر چه زودتر حل شود؛ هر چند تلاش‌هایی در این خصوص صورت گرفته و انتظار می‌رود که این تلاش‌ها به صورت عینی هم ثمربخش باشند.
ضرغامی: مشکل صف‌های طولانی اخذ ویزای گردشگری به چین در حال پیگیری است

«سید عزت‌الله ضرغامی» وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در گفت‌وگو با خبرنگار سایت احکام، در مورد شرایط نامناسب اعطای ویزا به گردشگران ایرانی در سفارت چین در تهران و گله‌های هموطنان کشورمان در مورد وجود صف‌های طولانی اظهار کرد: «پی‌گیری‌های لازم از سوی معاون گردشگری وزارت گردشگری و صنایع دستی در حال انجام است و بعد از تکمیل‌شدن اطلاعات مورد نظر در این خصوص، اقدامات مورد نظر برای تسهیل صدور ویزا انجام شده و موضوع اطلاع‌رسانی خواهد شد».
بروجردی: نحوه صدور روادید در سفارت چین، برای مردم ما زیبنده نیست

«علاءالدین بروجردی» رییس انجمن دوستی ایران و چین نیز در گفت و گو با خبرنگار سایت احکام، با اشاره به مشکل هموطنان‌مان جهت دریافت روادید برای سفر به چین گفت: «موضوع وجود صف‌های طولانی برای صدور روادید جهت سفر هموطنان‌مان به کشور چین مهم است؛ ما به عنوان انجمن دوستی ایران و چین نسبت به این مساله دغدغه داشته، حساس هستیم و اقدام هم کرده‌ایم».
رییس اسبق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: «هفته گذشته با مسئولین مربوطه در وزارت امور خارجه کشورمان صحبت کردم که تدبیری برای حل این موضوع اندیشیده شود زیرا این نحوه صدور روادید در سفارت چین، برای مردم ما زیبنده نیست».
وی افزود: «اینکه هموطنان‌مان ساعت‌ها سرپا بایستند و منتظر باشند تا نوبتشان شود تا بتوانند برای اخذ ویزا و روادید اقدام کنند، اصلاً مناسب نیست».
بروجردی با ارایه راهکاری برای حل مشکل صف‌های طولانی در کنار سفارت چین، گفت: «راه‌های متعددی برای حل صف‌های فیزیکی وجود دارد که یکی از آن‌ها و متداول‌ترین‌شان، برون‌سپاری است؛ به گونه‌ای که تعداد قابل توجه سفارت‌خانه‌های کشورهای اروپایی در تهران صدور روادید را برون‌سپاری کرده‌اند».
وی ادامه داد: «یک شرکت مورد تأیید و قابل اعتماد صدور روادید را تقبل می‌کند و در نتیجه متقاضیان روادید در فضایی مناسب به آن شرکت رجوع کرده و با دادن مدارک تقاضای ویزا می‌کنند». رییس انجمن دوستی ایران و چین تصریح کرد: «من این دغدغه را به وزارت امور خارجه کشورمان منتقل و نکات لازم را به سفیر چین در تهران، ابراز کردم».
بروجردی با اشاره به برخی سوءاستفاده‌ها از سوی شرکت‌های ایرانی برای صدور روادید، اظهار کرد: «سفیر چین اعلام کرد که در گذشته، نوبت‌ها از طریق سایت داده می‌شد اما برخی شرکت‌های ایرانی با تخلفات و تعریف ربات‌ها، مشکلاتی را به وجود آورده بودند و در نتیجه آن‌ها به دنبال حذف اعطای نوبت بر آمدند و روش حضوری را در نظر گرفتند».
وی با بیان اینکه وجود صف‌های طولانی در کنار سفارت چین، قابل پذیرش نیست افزود: «باید برای حل حضور فیزیکی و طولانی هموطنان‌مان در سفارت چین، تدابیری اندیشیده شود. انتظاری که ما از چینی‌ها داریم، با توجه به حجم جمعیت بالای آن‌ها و تسهیلاتی که سفارت ایران در آن کشور برای شهروندان چینی جهت سفر به ایران در نظر گرفته، این است که این مشکل را حل کنند».
بروجردی گفت: «هرچند این تسهیلات را برای شهروندان بسیاری دیگر از کشورهای دنیا در نظر می‌گیریم که بدون ویزا می‌توانند به مدت دو هفته به ایران سفر کنند و در خود فرودگاه ویزای آنها اعطا می‌شود؛ بنابراین از دولت محترم چین انتظار داریم که تدبیری برای حل این موضوع بیندیشند». بروجردی گفت: «هر چند سفیر چین ناموفق بودن روش الکترونیک روادید را متذکر شد و جایگزینی روش فیزیکی را مطرح کرد، اما من به او گفتم که این موضوع، غیر قابل قبول است و باید راهی جدید پیدا شود».
رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و چین، وعده پیگیری داد
به گزارش خبرنگار سایت احکام، «احمد امیرآبادی فراهانی» نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی و رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و چین هم در پاسخ به پیگیری‌های خبرنگار سایت احکام در خصوص وجود صف‌های طولانی صدور روادید در سفارت چین، در اظهاراتی کوتاه گفت که موضوع را به سفیر چین در تهران منتقل خواهد کرد تا مشکل حل شود.
تشریح برخی راه‌های مقابله با ربات‌های مخرب

«علیرضا امیری ابیانه» کارشناس ارشد کامپیوتر و انفورماتیک در گفت‌وگو با سایت احکام، در خصوص وجود راه‌های مقابله با ربات‌های مزاحم در سایت‌های الکترونیکی خدمات‌دهنده اظهار کرد: «در رابطه با استفاده مخرب از ربات‌ها راه‌هایی برای مقابله با آنها وجود دارد؛ از جمله آن، قرار دادن سیستم احراز هویت دو مرحله‌ای، استفاده از آزمونی تحت عنوان کپچا و ریکپچا است».
امیری ابیانه در توضیح استفاده از سیستم احراز هویت دو مرحله‌ای افزود: «قرار دادن سیستم احراز هویت دو مرحله‌ای می‌تواند اختیاری باشد اما تأثیر به شدت خوبی برای ارتقای امنیت سایت دارد؛ به طوری که قراردادن این سیستم برای مدیران وب سایت به شدت توصیه می‌شود؛ این سیستم به‌گونه‌ای کار می‌کند که برای ورود به سایت باید یک کد تأیید دیگر که پس از وارد کردن رمز عبور درست، به ایمیل یا پیامک موجود در پروفایل کاربر ارسال می‌شود را وارد کرد».
وی در خصوص استفاده از آزمون‌های کپچا و ریکپچا گفت: «برای استفاده از آزمونی تحت عنوان کپچا و ریکپچا باید گفت که وب سایت‌ها برای جلوگیری از ورود ربات‌ها و اختلال در روند انجام کار خود، از آزمونی تحت عنوان کپچا استفاده می‌کنند؛ کپچا تست‌هایی هستند که انسان به راحتی به آن‌ها پاسخ داده اما ربات‌ها در پاسخ‌دادن به آن‌ها دچار مشکل می‌شوند. موارد مورد استفاده کپچا، فرم‌های ورود، فرم‌های ثبت نام حساب و… است».
این کارشناس ارشد کامپیوتر و انفورماتیک ادامه داد: «البته در حال حاضر استفاده از ریکپچا که از سرویس‌های رایگان گوگل است و از امنیت بیشتری برخوردار است و به عنوان جایگزینی برای کپچاهای سنتی پیشنهاد می‌شود».
گفتنی است، تلاش‌های خبرنگار سایت احکام برای ورود به بخش اداری سفارت چین برای گفت‌وگو با کارمندان این سفارت عملاً به جایی نرسید. تماس‌های بی‌شمار با تلفن‌های ثابت برای ارتباط با کارمندان و مسئولان سفارت چین نیز بدون نتیجه باقی ماند. همچنین علی‌رغم حضور چند ساعته در برنامه خبری چهاردهمین نشست مشترک سالیانه انجمن‌های دوستی ایران و چین در هتل پارسیان آزادی تهران، «چانگ خوا» سفیر چین در تهران و «یانگ ون مینگ» رییس انجمن دوستی چین با سایر ملل، حاضر به گفت‌وگو با خبرنگار سایت احکام و پاسخ درباره مشکلات پیرامون روادید نشدند.
لزوم سر ریز مواضع رییس‌جمهور چین در سیاست‌های سفارت
گسترش ارتباطات با دنیای بیرون و انسانی بودن توسعه چینی، همواره دو رویکرد و دو اصل مهم در اظهارات و مواضع «شیء جین پینگ» رییس‌جمهور چین بوده است. وی در جایی گفته است: «اساسی‌ترین اصل حکومت، منفعت رساندن به مردم است». رییس‌جمهور چین همچنین اعتقادش درباره توسعه اینگونه است: «هدف نهایی توسعه، منتفع‌کردن مردم است». بنابراین انتظار است که سرریز مواضع شیء، در سیاست‌های سفارت چین در تهران نیز خود را نشان بدهد و با تدبیر و اتخاذ روش‌های بهینه، زین پس شاهد صف‌های طولانی در کنار سفارت چین برای اخذ روادید سفر به این کشور نباشیم.
از سوی دیگر نباید اجازه داد که برخی روش‌های نادرست که به راحتی قابل اصلاح و بازبینی هستند، به منتقدین سیاست «شرق‌گرایی»، فرصت عرض اندام و مانور علیه روابط راهبردی تهران و پکن را بدهد. چین یک کشور قدرتمند در تراز جهانی است و ایران با هوشمندی تمام و برای تأمین منافع ملی خود، مترصد توسعه روابط با چین است؛ پس لازم است که سفارت این کشور در تهران نیز کارکرد و عملکرد خود را در نسبت معنادار با «واقعیت روابط راهبردی با ایران» تنظیم کند و اجازه مخدوش‌شدن این وضعیت پایدار را ندهد.
تجربه نشان داده که چینی‌ها از ابزار گفت‌وگو برای حل مسایل و مشکلات استقبال می‌کنند و در این باره لازم است که وزارت امور خارجه کشورمان و سایر نهادها و سازمان‌های مرتبط با دیپلماسی عمومی، فعالانه‌تر برخورد کرده و با تسهیل رفت‌وآمدها، زمینه را برای توسعه روابط با چین بیش از پیش آماده کنند. امیدوارم از خبر ساعت‌ها انتظار پشت دیوار چین؛ علت صف‌های طولانی کنار سفارت
چیست؟
راضی بوده باشید.

ساعت‌ها انتظار پشت دیوار چین؛ علت صف‌های طولانی کنار سفارت
چیست؟  در تاریخ ۲۰۲۳-۱۲-۱۶ ۰۲:۳۸:۱۹