رکود ۳۳ ساله دانشگاه دولتی خوی/مصوبه سفر هئیت دولت هم گره
گشا نشد

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر رکود ۳۳ ساله دانشگاه دولتی خوی/مصوبه سفر هئیت دولت هم گره
گشا نشد
سوالات شرعی و احکام، گروه استان‌ها- سکینه اسمی: پروژه احداث دانشگاه دولتی خوی از سال ۱۳۶۹ بر اساس تفاهم نامه دانشگاه ارومیه با سازمان زمین و مسکن وقت در زمینی به مساحت ۵۷ هکتار آغاز شده ولی با گذشت ۳۳ سال هنوز این پروژه نیمه تمام و بلاتکلیف رها شده است.
بر اساس این تفاهم نامه قرار بود با راه اندازی آموزشکده دامپزشکی در سال ۶۹ مقدمات ایجاد دانشگاه دولتی در شهرستان خوی آغاز شود اما بعد از گذشت سال‌ها و عدم تحقق این طرح احداث آموزشکده دامپزشکی منحل و به جای آن آموزشکده فنی در خوی تأسیس می‌شود.
اما ماجرا به اینجا ختم نشد طرح تا سال ۸۸ بلاتکلیف ماند تا با توجه به شرط واگذاری زمین برای احداث دانشگاه دولتی خوی از سوی سازمان وقت زمین مسئولان برای از دست ندادن ۵۷ هکتار زمین واگذار شده مجدد اقدام به کلنگ زنی دانشکده دولتی در این شهرستان کردند.
از سال ۸۸ تا امروز نیز ساختمان دانشگاه دولتی خوی با وجود پیشرفت ۵۰ درصدی نیمه تمام باقی مانده است از سال ۸۸ تا امروز نیز ساختمان دانشگاه دولتی خوی با وجود پیشرفت ۵۰ درصدی نیمه تمام باقی مانده و با وجود هزینه‌های میلیاردی در حال فرسوده شدن است، هر چند در سفر سال گذشته هیئت دولت به آذربایجان غربی برای تسریع در روند اجرای این طرح اعتبار ویژه‌ای مشخص شد اما عملاً تاکنون اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.
هدف از ساخت این مجموعه با زیر بنای ۹ هزار مترمربع ایجاد پردیس مستقل دانشکده فنی و مهندسی و تأمین نیاز دانشجویان این رشته در شمال آذربایجان غربی و توسعه فضاهای آموزشی بود.
فضای فعلی دانشکده در شهرک ولیعصر با ۲ هزار و ۸۰۰ مترمربع جوابگوی نیازهای آموزشی این دانشکده نیست و از طرف دیگر با وقوع زمین لرزه دچار خسارت شده و دانشجویان آن در حال حاضر در محل دیگری مشغول تحصیل هستند.
ساختمان این دانشکده بر اساس اعلام مسئولان شهرستان و وعده‌ای مسئولان دانشگاه ارومیه باید به دانشگاه مستقل دولتی خوی تبدیل می‌شد که بعد از گذشت ۱۳ سال از سال ۸۸ تاکنون و با صرف بیش از ۷۰ میلیارد ریال اعتبار به سبب اختصاص نیافتن اعتبارات سال‌های گذشته و حتی اعتبارات ملی و توازن منطقه‌ای نیمه تمام مانده است.
از نظر کارشناسان امروز برای تکمیل آن به بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است، در حال حاضر به علت کمبود فضاهای آموزشی این دانشکده تنها ۴۰۰ دانشجو دارد در حالی که ظرفیت آن یک هزار دانشجو است.

نبود منابع مالی پایدار مهمترین دلیل رکود دانشگاه دولتی خوی
رئیس دانشکده فنی و مهندسی خوی در خصوص آخرین وضعیت دانشگاه دولتی خوی گفت: در سال ۸۸ بدون لحاظ منابع مالی پایدار کلنگ احداث این دانشگاه بر زمین زده شده و کمبود اعتبار موجب شده است این طرح با وجود پیشرفت ۵۰ درصدی بلاتکلیف باقی بماند.
هاشم کلب خانی در گفتگو با خبرنگار سایت احکام با بیان اینکه طرح اولیه احداث دانشگاه دولتی خوی در سال ۶۹ آغاز شده است اما به دلیل تعلل در روند احداث این دانشگاه زمین ۵۷ هکتاری اختصاص یافته برای این دانشگاه از آن سال تاکنون دستخوش تغییر و تحول زیادی شده است.
در سال ۸۸ بدون لحاظ منابع مالی پایدار کلنگ احداث این دانشگاه بر زمین زده شده و کمبود اعتبار موجب شده است این طرح با وجود پیشرفت ۵۰ درصدی بلاتکلیف باقی بماند وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته ۱۶ هکتار از زمین ۵۷ هکتاری دانشگاه دولتی خوی به بهانه‌های مختلف توسط راه و شهرسازی از دست رفت و این اداره کل به بهانه‌های مختلف از جمله وجود معارض توسط حکم دادگاه ۱۶ هکتار از زمین موجود را گرفت.
کلب خانی اضافه کرد: ۴۱ هکتار زمین باقی مانده نیز به دلیل احداث جاده از وسط این این زمین به دو قسمت تقسیم شد و مسئولان ذیربط برای از دست دادن ندادن این موقعیت مقرر شد در ۱۳ هکتار از این زمین پارک علم و فناوری خوی و در زمین باقی مانده نیز ساختمان دانشگاه دولتی خوی را احداث کنند.
رئیس دانشکده فنی مهندسی خوی گفت: در این راستا سال ۸۸ دانشگاه نیمه تمام امروز دانشگاه دولتی خوی در زمین باقی مانده از این کش و قوس‌ها کلنگ زنی شده و به دلیل لحاظ نکردن منابع مالی پایدار طرح راکد و بلاتکلیف باقی مانده است.

اختصاص ۳۰ میلیارد تومان در سفر دولت سیزدهم برای تسریع در روند ساخت دانشگاه دولتی خوی
کلب خانی با بیان اینکه در سفر سال گذشته هیئت دولت اعتباری بالغ بر ۳۰ میلیارد تومان برای تسریع در روند اجرای این طرح اختصاص یافت، افزود: هنوز این مبلغ ابلاغ نشده است اما در سفر دو هفته قبل وزیر علوم به آذربایجان غربی برای تخصیص و تسریع در روند اجرای این طرح تاکید شد.
وی با بیان اینکه هم اکنون متولی احداث دانشگاه دولتی در خوی دانشگاه صنعتی ارومیه است، اضافه کرد: رایزنی‌های لازم توسط مسئولان استانی، دانشگاه صنعتی ارومیه برای تسریع در تخصیص مبلغ اختصاص یافته در سفر هیئت دولت به استان انجام گرفته است امیدواریم با ابلاغ این اعتبار شاهد از سرگیری احداث دانشگاه دولتی در خوی باشیم.
شهرستان خوی با توجه به نزدیکی به مرز، پتانسیل گسترده‌ای برای تبدیل به دانشگاه بین‌المللی را دارد، اما متأسفانه تاکنون با وجود ظرفیت و پتانسیل بالای این شهرستان خوی از داشتن دانشگاه دولتی محروم است.

بودجه ۳۰ میلیارد تومانی برای تکمیل دانشگاه دولتی خوی در دستور کار قرار می‌گیرد
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در بازدید هفته اول اردیبهشت ماه سال جاری از دانشگاه نیمه تمام دولتی خوی گفت: با تمام توان و بسیج همه امکانات، بودجه ۳۰ میلیارد تومانی برای تکمیل دانشگاه خوی در دستور کار قرار می‌گیرد.
هیچ تأخیر و غفلتی در خصوص تکمیل و احداث دانشگاه دولتی خوی قابل قبول نیست محمدعلی زلفی گل بابیان اینکه ساختمان خوبی برای این دانشگاه دولتی ایجاد شده است، تصریح کرد: هیچ تأخیر و غفلتی در خصوص تکمیل و احداث این دانشگاه قابل قبول نیست.
ذبیح الله کاظمی فرماندار شهرستان خوی در پیگیری خبرنگار سایت احکام در خصوص آخرین وضعیت این دانشگاه از اختصاص ۳۰ میلیارد تومان از محل سفر رئیس جمهور به آذربایجان غربی خبر داد و گفت: در سفر رئیس جمهور به استان ۳۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل این طرح اختصاص یافته است که به دنبال جذب و هزینه کرد آن هستیم.
وی خاطرنشان کرد: در صورت تخصیص این اعتبار تا سال آینده بخش مهمی از این دانشکده آماده بهره برداری می‌شود.
دانشگاه دولتی خوی بیش از ۳ دهه بلاتکلیف مانده و تکمیل آن به مطالبه عمومی مردم خوی تبدیل شده است لذا می‌طلبد وزارت علوم وضعیت این دانشگاه را تعیین تکلیف کند، تکمیل دانشگاه دولتی خوی می‌تواند جلوی بسیاری از مهاجرت‌ها در بخش دانشگاهی را بگیرد.
خوی با توجه به شرایط جغرافیایی خود که قرابت و نزدیکی تاریخی، فرهنگی و جغرافیایی با کشورهای ترکیه، آذربایجان، ارمنستان و عراق دارد، می‌تواند پیشتاز جذب دانشجوی خارجی در منطقه باشد. امیدوارم از خبر رکود ۳۳ ساله دانشگاه دولتی خوی/مصوبه سفر هئیت دولت هم گره
گشا نشد
راضی بوده باشید.

رکود ۳۳ ساله دانشگاه دولتی خوی/مصوبه سفر هئیت دولت هم گره
گشا نشد  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۵-۲۲ ۰۲:۴۱:۲۱