روسیه دیدار اردوغان و بشار اسد را امکان پذیر می داند

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر روسیه دیدار اردوغان و بشار اسد را امکان پذیر می داند به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از تاس، «الکساندر لاورنتیف»، فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور سوریه روز چهارشنبه پس از نوزدهمین نشست بین المللی آستانه درباره سوریه گفت: «به نظر روسیه دیدار بین رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و بشار اسد، همتای سوری او می‌تواند در مسکو برگزار شود.»
این مقام روسی در پاسخ به این سوال که آیا امکان برگزاری دیداری بین رهبران دو کشور سوریه و ترکیه در روسیه وجود دارد یا خیر، گفت: «همیشه امکان وجود دارد. ما همیشه از برگزاری چنین نشستی حمایت کرده و حتی پیش از این نیز احتمال برگزاری چنین نشستی را در نظر گرفته بودیم.»
به گفته این دیپلمات، طرف ترکیه‌ای فکر می‌کند که در حال حاضر شرایط برای چنین دیداری مهیا نشده است. وی در پایان گفت: «اما فکر می‌کنیم که چنین نشستی احتمالاً در مجموع مفید و نمادین خواهد بود و در آینده نیز در این راستا تلاش خواهیم کرد.»
این موضع گیری فرستاده ویژه پوتین پس از آن صورت می‌گیرد که «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه به موضع گیری درباره روابط میان سوریه و ترکیه پرداخت و از امکان دیدار خود با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه خبر داد.
وی گفت که ما در نهایت در این خصوص گام‌هایی اتخاذ خواهیم کرد. اردوغان در گفتگو با خبرنگاران و در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا امکان دیدار با بشار اسد رئیس جمهور سوریه وجود دارد، گفت: «ممکن است با اسد دیدار کنم، دشمنی دائمی در سیاست وجود ندارد، در نهایت گام‌هایی را اتخاذ خواهیم کرد.»
این درحالی است که چندی قبل روزنامه «الوطن» سوریه به نقل از منابع نزدیک به دولت ترکیه گزارش داده بود که آنکارا در تلاش است تا سوریه را تشویق کند تا درهای خود را از طریق «عادی‌سازی اقتصادی» به روی ترکیه باز کند.
پیش از این «فیصل المقداد» وزیر خارجه سوریه تصریح کرده بود که کشورش اکنون در حال مذاکره با ترکیه در خصوص عادی‌سازی روابط میان دمشق و آنکارا نیست و هیچ تماسی در سطح وزرای خارجه دو کشور ترکیه و سوریه انجام نشده است. امیدوارم از خبر روسیه دیدار اردوغان و بشار اسد را امکان پذیر می داند راضی بوده باشید.

روسیه دیدار اردوغان و بشار اسد را امکان پذیر می داند  در تاریخ ۲۰۲۲-۱۱-۲۴ ۰۲:۴۱:۲۱