روسیه: باکو به انسداد گذرگاه «لاچین» پایان دهد

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر روسیه: باکو به انسداد گذرگاه «لاچین» پایان دهد به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از شبکه تلویزیونی یورو نیوز، روسیه از جمهوری آذربایجان خواست تا به انسداد گذرگاه لاچین پایان دهد.
روسیه امروز سه‌ شنبه از جمهوری آذربایجان خواست تا به انسداد کریدور لاچین بین ارمنستان و منطقه قره‌ باغ پایان دهد.
سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در جریان گفتگوی تلفنی با وزیر خارجه جمهوری آذربایجان ضمن تاکید بر لزوم کاهش تنش در منطقه خواستار بازگشایی مسیرهای امدادرسانی بشردوستانه از جمله کریدور لاچین شد.
وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان دیروز اعلام کرد: در روزهای اخیر میزان قابل توجهی از تسلیحات، تجهیزات و پرسنل به منظور انجام عملیات نظامی جدید در مرزها مشاهده می‌شود.
به ادعای این وزارتخانه، ایروان همچنین نسبت به ایجاد زیرساخت‌های نظامی در منطقه قره باغ کوهستانی که نیروهای حافظ صلح روسیه از سال ۲۰۲۰ در آنجا مستقر هستند، اقدام کرده است.
از سوی دیگر ، وزارت دفاع ارمنستان در یک بیانیه مطبوعاتی به این موضوع واکنش نشان داد و هرگونه انباشت سلاح و نیرو در نزدیکی مرز و در قره باغ کوهستانی را تکذیب کرد.
ارمنستان همچنین با «غیرواقعی خواندن» این اظهارات، آنها را محکوم کرد.
تنش‌های اخیر میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان با محوریت گذرگاه لاچین درگرفته است. کریدور لاچین تنها مسیری است که ارمنستان را به مرکز قره‌باغ کوهستانی متصل می‌کند.
گروهی از اتباع جمهوری آذربایجان که خود را فعال محیط زیست می‌خواندند، ۱۲ دسامبر ۲۰۲۲ (۲۱ آذر ۱۴۰۱)، کریدرو لاچین را که نیروهای حافظ صلح روسیه در آن مستقر شده اند را مسدود کردند.
باکو مدعی شد که هدف مسدود کردن هیچ جاده‌ای نبوده و خودروها می‌توانند آزادانه در هر دو جهت حرکت کنند، اما ایروان آن را اقدامی تحریک آمیز از سوی باکو با هدف ایجاد یک فاجعه انسانی در منطقه ارمنی نشین قره باغ عنوان کرد.
در پی ادامه دار شدن این اختلافات، ارمنستان چندی پیش به دیوان بین المللی دادگستری در شهر لاهه هلند شکایت کرد و این دیوان نیز به نفع ایروان رأی داد.
به گزارش سایت احکام، روابط میان دو جمهوری پیشین اتحاد جماهیر شوروی سابق (ارمنستان و جمهوری آذربایجان) از سال ۱۹۹۱ و در پی ورود نظامیان ارمنستان به منطقه قره باغ رو به تیرگی گرایید.
این مناقشه به طور ناگهانی در سپتامبر سال گذشته به اوج خود رسید و پس از ۴۴ روز مناقشه خونین سرانجام در دهم نوامبر ۲۰۲۰ با امضای توافقی میان باکو- ایروان و با وساطت روسیه به پایان رسید. امیدوارم از خبر روسیه: باکو به انسداد گذرگاه «لاچین» پایان دهد راضی بوده باشید.

روسیه: باکو به انسداد گذرگاه «لاچین» پایان دهد  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۸-۱۶ ۰۲:۳۹:۳۹