روسیه؛ آمریکا و اتحادیه اروپا را به تشدید تنش در کوزوو متهم
کرد

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر روسیه؛ آمریکا و اتحادیه اروپا را به تشدید تنش در کوزوو متهم
کرد
به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از رویترز، روسیه در موضع گیری خود کشورهای آمریکا و اتحادیه اروپا را به تشدید تنش‌ها در کوزوو متهم کرد.
روسیه روز شنبه کوزوو، ایالات متحده و اتحادیه اروپا را به تشدید تنش‌ها در بالکان متهم کرد و گفت که با نگرانی درگیری‌های خشونت آمیز بین پلیس کوزوو و معترضان مخالف شهرداران آلبانیایی نژاد را دنبال می‌کند.
ایالات متحده و کشورهای اروپایی نیز روز جمعه کوزوو را مورد سرزنش قرار دادند و گفتند که استفاده از زور برای تعیین شهرداران در مناطق صرب‌نشین، تلاش‌ها برای بهبود روابط آشفته با همسایه صربستان را تضعیف می‌کند. ناتو هم روز شنبه از کوزوو خواست تا تنش‌ها را کاهش دهد.
درگیری بین کوزوو و صربستان باعث شده است که «الکساندر ووچیچ»، رئیس جمهور صربستان روز جمعه ارتش را در حالت آماده باش کامل قرار دهد و به یگان‌ها دستور داده است تا به مرز نزدیک تر شوند.
«ماریا زاخارووا»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز در بیانیه‌ای گفت: «ما قاطعانه گام‌های تحریک‌آمیز پریشتینا که وضعیت را به مرحله بحران نزدیک کرده و امنیت کل منطقه بالکان را تهدید می‌کند، محکوم می‌کنیم.» این مقام روسی گفت: «مسئولیت تشدید تنش‌ها کاملاً بر عهده ایالات متحده و اتحادیه اروپا است.»
صربستان و متحد سنتی آن روسیه استقلال کوزوو را به رسمیت نمی‌شناسند و مسکو از تلاش این کشور برای عضویت در سازمان ملل جلوگیری کرده است. صربستان هنوز کوزوو را بخشی از خاک خود می‌داند.
از سوی دیگر، شورای امنیت ملی صربستان امروز شنبه اعلام کرد که نیروهای مسلح این کشور به دلیل خشونت علیه صرب‌ها در کوزوو تا اطلاع ثانوی در بالاترین سطح آمادگی رزمی باقی خواهند ماند.
به گزارش آناتولی، این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که صربستان دیروز جمعه به ارتش خود دستور داد تا مرز با کوزوو پیشروی کند و از ناتو خواست فوراً خشونت علیه صرب‌های محلی در کوزوو را متوقف کند.
کوزوو دارای جمعیت صرب قابل توجهی به ویژه در شمال، نزدیک مرز با صربستان است.
اکثر کشورهای عضو سازمان ملل متحد، از جمله آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان و ترکیه، کوزوو را پس از اعلام استقلال از صربستان در سال ۲۰۰۸ به عنوان کشور جداگانه به رسمیت شناختند. با این حال، صربستان همچنان آن را سرزمین خود می‌داند.
این در حالیست که پس از اقدامات یک جانبه پریشتینا، الکساندر ووچیچ، رئیس جمهور صربستان دیروز (جمعه) به‌دلیل تشدید تنش در کوزوو و متوهیا، ارتش بلگراد را به حالت آماده باش حداکثری درآورد. وی همچنین از ناتو خواست تا «فورا خشونت علیه صربستانی‌های ساکن کوزوو و متوهیا را متوقف کند.»
به دنبال اقدام مقامات پریشتینا مبنی بر انتصاب افراد آلبانی تبار به عنوان شهردار در شهرهای شمالی صربستان، تنش‌ها در کوزوو بالا گرفت. معترضان تلاش کردند تا شهردار آلبانیایی‌تبار شهر «زوکان» را از ورود به دفترش منع کنند. این فرد بعد از انتخاباتی که ساکنان صرب کوزوو آن را تحریم کردند، به عنوان شهردار انتخاب شد. امیدوارم از خبر روسیه؛ آمریکا و اتحادیه اروپا را به تشدید تنش در کوزوو متهم
کرد
راضی بوده باشید.

روسیه؛ آمریکا و اتحادیه اروپا را به تشدید تنش در کوزوو متهم
کرد  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۵-۲۸ ۰۲:۳۷:۴۰