روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان نشست مشترک برگزار
می‌کنند

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان نشست مشترک برگزار
می‌کنند
به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از تاس، «سرگئی لاوروف»، «جیحون بایراموف» و «آرارات میرزویان» به عنوان وزرای امور خارجه روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان روز سه شنبه در مسکو راه‌های کاهش تنش در موضوع قره باغ کوهستانی و آماده سازی توافقنامه صلح بین باکو و ایروان را بررسی خواهند کرد.
لاوروف علاوه بر مذاکرات سه جانبه، دیدارهای جداگانه ای با همتایان آذربایجانی و ارمنستانی خود خواهد داشت.
وزارت امور خارجه روسیه خاطرنشان کرد که سه دیپلمات ارشد به تهیه معاهده صلح بین آذربایجان و ارمنستان و همچنین به دنبال حل و فصل مسائل باقی مانده توجه ویژه ای خواهند داشت. وزرای امور خارجه همچنین در نظر دارند در مورد رفع انسداد ارتباطات حمل و نقل در منطقه، تحدید مرز آذربایجان و ارمنستان و تعامل شخصیت‌ها و کارشناسان و همچنین گفت و گو بین قانونگذاران گفتگو کنند.
همچنین در جریان تعامل دوجانبه، دیپلمات ارشد روسیه در خصوص روابط با آذربایجان و ارمنستان در زمینه‌های سیاسی، تجاری، اقتصادی و بشردوستانه گفتگو خواهد کرد.
این دیدارها در حالی انجام می‌شود که پیشتر «نیکول پاشینیان»، نخست وزیر ارمنستان در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه، گفته بود که اگر این کشور و جمهوری آذربایجان موفق به توافق بر سر معاهده صلح نشوند، وقوع جنگ جدید بین ایروان و باکو خیلی محتمل است.
پاشینیان گفت: مادامی که یک توافق صلح به امضا نرسد و پارلمان دو کشور چنین معاهده‌ای را تأیید نکنند، مسلماً جنگ جدید با آذربایجان خیلی محتمل است. ارمنستان در سال ۲۰۲۰ در جنگی بر سر منطقه مورد مناقشه قره‌باغ، شکست خورد.
جمهوری آذربایجان و ارمنستان در ماه‌های اخیر در چند دور مذاکرات با هدف نیل به توافق صلح پایدار مشارکت داشتند و در این بین، تنش‌های پراکنده مرزی نیز وجود داشته و مذاکرات تاکنون به پیشرفت قابل توجهی منتج نشده است.
هفته گذشته نیز ارت دفاع ارمنستان اعلام کرد که مواضع نظامی این کشور در دو استان مختلف زیر آتش گلوله‌های مرزی نیروهای جمهوری آذربایجان قرار گرفته است.
وزارت دفاع ارمنستان در بیانیه‌ای در این خصوص اعلام کرد: در ۱۷ ژوئیه از ساعت ۰۰:۰۵ ۰ تا ۱:۴۰ بامداد، یگان‌های نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان با سلاح‌های سبک به سمت مواضع رزمی ارمنستان در مجاورت سوتک و نرکین هند تیراندازی کردند.
وزارت دفاع ارمنستان در ادامه اضافه کرد که تلفات جانی در این خصوص روی نداده است.
تنش‌های اخیر میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان با محوریت گذرگاه لاچین درگرفته است. کریدور لاچین تنها مسیری است که ارمنستان را به مرکز قره باغ کوهستانی متصل می‌کند.
گروهی از اتباع جمهوری آذربایجان که خود را فعال محیط زیست می‌خواندند، ۱۲ دسامبر ۲۰۲۲ (۲۱ آذر ۱۴۰۱)، کریدرو لاچین را که نیروهای حافظ صلح روسیه در آن مستقر شده اند را مسدود کردند.
باکو مدعی شد که هدف مسدود کردن هیچ جاده‌ای نبوده و خودروها می‌توانند آزادانه در هر دو جهت حرکت کنند، اما ایروان آن را اقدامی تحریک آمیز از سوی باکو با هدف ایجاد یک فاجعه انسانی در منطقه ارمنی نشین قره باغ عنوان کرد.
در پی ادامه دار شدن این اختلافات، ارمنستان چندی پیش به دیوان بین المللی دادگستری در شهر لاهه هلند شکایت کرد و این دیوان نیز به نفع ایروان رأی داد. امیدوارم از خبر روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان نشست مشترک برگزار
می‌کنند
راضی بوده باشید.

روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان نشست مشترک برگزار
می‌کنند  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۷-۲۵ ۰۲:۳۷:۲۷