روایت دانش آموختگان مکتب عاشقی/ آموختن در مکتب امام خمینی
(ره)

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر روایت دانش آموختگان مکتب عاشقی/ آموختن در مکتب امام خمینی
(ره)
سوالات شرعی و احکام، گروه استان‌ها: سالن شهید یحیایی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود شامگاه سه شنبه میزبان رویدادی متفاوت است رویدادی از جنس درس و دانشگاه اما در مکتب امام (ره) و شهدا؛ پای درسی که دانش آموختگانش عاشقی می‌آموزند.
چند متر آن سو تر و ساعتی به برگزاری مراسم یادواره شهدای دانشجوی شاهرود در المان شهید گمنام دانشگاه علوم پزشکی شاهرود می‌توان گروه بزرگی از دانشجویان را دید که دانشگاه‌های مختلف شهرستان و حتی استان خود را به این مکان معنوی رسانده‌اند.
سالگرد شهید گمنام دانشگاه علوم پزشکی شاهرود
امشب سالگرد حضور یک شهید گمنام در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شاهرود است شهیدی که درست یک سال قبل در همین روزها، در اینجا آرمید و امروز آرامگاهش میزبان خیل عاشقان فرهنگ ایثار و شهادت است و دانشجویانی که برای قدرشناسی از مجاهدت‌های روزهای فخر و افتخار آمده‌اند.
یکی شأن می‌گوید: نقل معروفی است که می‌گوید همه چیزمان را از شهدا داریم به واقع باید گفت چنین است چرا که امروز هر آنچه از امنیت و عزتمندی داریم و اگر امروز من می‌توانم به راحتی درس بخوانم، مرهون مجاهدت‌هایی است که روزهای دوران دفاع مقدس همین بزرگ مردان و شیر زنان صورت دادند وگرنه سرنوشت کشوری که تازه انقلاب کرده بود مشخص نمی‌شد که به کدام مسیر می‌رود.
ریش پرپشتی دارد اما مشخص است که سن و سال آنچنان ندارد وقتی نام او را می‌پرسی می‌گوید یک دانشجو؛ نام مرا می‌خواهی چه کار؟ و اشاره‌ای به شهید گمنام دارد، منظورش این است که دنبال نام‌ها نباشد. او ادامه می‌دهد: شما یک لحظه فکر کنید ایستادگی ما در دوران دفاع مقدس نبود. آیا می‌توانید تصور کنید که ما امروز در چه وضعیتی بودیم؟

برعکس شهدا عمل کردیم
این دانشجو با بیان اینکه مشکلات امروز در کشورمان وجود دارد و اتفاقاً همه آنها هم از همان روزی شروع شد که برعکس راه شهدا حرکت کردیم، گفت: ما مسیر را گم کردیم وگرنه مسیری که شهدا پای در آن گذاشتند عزتمندی بود و فکر کنید چقدر این شهدا برکت دارند که با همه مشکلات با این چنین بر قله‌های علمی دنیا ایستاده‌ایم.
دختر دانشجوی چادری نیز آن سو روی زمین نشسته است بی توجه به اینکه چادرش می‌تواند خاکی شود، او به خبرنگار سایت احکام، می‌گوید: شهدا همه زندگی شأن را رها کردند خیلی از این شهدا دانشجو بودند و می‌توانستند بلافاصله بعد از فراغت از تحصیل در هر مرکز دولتی و یا خصوصی مشغول به کار شده و زندگی خود را تأمین کنند اما احساس وظیفه کردند.
او فاطمه ترابی نام دارد و دانشجو است البته دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی نیست اما خود را به اینجا رسانده تا کنار آرامگاه شهید گمنامی باشد که یک سال قبل اینجا در خاک خفته است او ادامه می‌دهد: درست است که خیلی چیزها عوض شده اما به نظرم جوانان ما به همان خوبی هستند که اینها بودند اما آنانی که باید از این پتانسیل استفاده کنند، این کار را نمی‌کنند.
گرامیداشت شهدای دانشجو
هم صحبت زیاد است و هم دانشجو فراوان اما مراسم اصلی در سالن شهید یحیایی است و باید کم کم رفت و صدای نوحه‌ای با مضمون شهدا را دنبال کرد که از بلندگو پخش می‌شود. رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در گفتگو با خبرنگار سایت احکام، می‌گوید: امشب اجلاسیه شهدای دانشجو و نخستین سالگرد شهید مدفون در دانشگاه علوم پزشکی شاهرود برگزار می‌شود.
حسین شیبانی با بیان اینکه این مراسم به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود است اما از تمام دانشگاه‌های شهرستان و مجامع دانشگاهی و دانشجویان در آن حضور دارند، ابراز کرد: بسیج دانشجویی دانشگاه‌های شهرستان شاهرود و بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در زمره برگزار کنندگان این اجلاسیه محسوب می‌شوند.
وی با بیان اینکه این اجلاسیه به نوعی قدردانی و تبیین جایگاه دانشجویان در دوران مبارزات انقلاب و همچنین دوران دفاع مقدس است، افزود: شهدای دانشجو در دوران دفاع مقدس چه در حوزه رزم و دفاع و چه پشتیبانی، راه سازی و پزشکی و … خدمات بزرگی را ارائه کردند.
شهدای شاخص دانشجوی کشور
امشب ستاره‌ای نیز مهمان مراسم است، شهید گمنامی که نور به محفل پاشیده است همزمان با اجلاسیه ۳۱ شهید دانشجوی شهرستان شاهرود شهدایی که حاج عباس اکبریان روایتگر دفاع مقدس درباره آنها می‌گوید: بینشأن حتی ترم آخر فوق لیسانس هم بود درست زمانی که شاید در کل شاهرود ۲۰۰ نفر بیش از لیسانس درس نخوانده بودند.
شهدای دانشجوی شاهرود البته شهیدان شاخص هم دارند مانند شهید غلامحسین بسطامی دانشجوی پلی تکنیک تهران که در داستان گروگان گیری لانه جاسوسی که امام آن را انقلاب دوم نام گذاشت، حضور فعال داشت و شهید شاخص دانشجوی کشور نیز محسوب می‌شود. اینها نشان می‌دهد که شاهرود دیار یک هزار و ۱۰۰ شهید، با شهدا و شهادت بیگانه نیست.

آدم می‌تواند به کجا برسد؟
علیرضا میراحمدی یک مدرس دانشگاه نیز در گوشه‌ای از مراسم که در سالن شهید یحیایی برگزار می‌شود در گفتگو با خبرنگار سایت احکام، می‌گوید: از شهدا درس‌های فراوانی می‌توان گرفت اما شهدای دانشجو به عقیده من شرایط ویژه‌ای دارند چرا که از شاید مهمترین تصمیم زندگی شأن را گرفته‌اند و آن هم اینکه از دانشگاه علم به دانشگاه عشق بروند.
وی با بیان اینکه در سال‌های دهه ۶۰ استخدام فارغ‌التحصیلان به مراتب راحت تر بود و در نتیجه تک تک این شهیدان دانشجو تنها از یک مدرک دانشگاهی نگذشته‌اند بلکه آنها از تمام زندگی شأن و حتی آینده و شغل و … گذشته‌اند تا انجام وظیفه کنند، افزود: این به عقیده من مهمترین نکته‌ای است که می‌توان از شهیدان دانشجو آموخت.
این استاد دانشگاه با طرح این سوال که یک جوان ۱۸ الی ۲۵ ساله به چه درک و شعور و فهمی رسیده و با خدای خود چه معامله عاشقانه ای کرده که چنین عزیمتی را انجام می‌دهد، گفت: این موضوع همیشه برای من سوال است که چطور می‌شود انسان به یک چنین جایگاهی دست پیدا کند.
حضور شهید گمنام
مردم شاهرود این روزها حال و هوای شهدایی دارند قرار است همزمان با سالروز شهادت حضرت زهرا (س) شهید گمنامی که امروز مهمان شهرشان است در میغان، شهیدستان ایران، به خاک سپرده شود امشب علاوه بر این مراسم، آئین‌های دیگری هم موسوم به وداع با شهید گمنام در شاهرود برگزار می‌شود تا همه مردم از حضور این شهید گمنام، بهره مند شوند.
شهیدی که حال و هوای ویژه‌ای به محافل این چنینی بخشیده است شهیدی که نگین انگشتری یادواره‌های شهدایی از این دست هستند یادواره‌هایی که جریان ساز هستند و موجی از شور و شعور را در جامعه پراکنده می‌کنند.
این شهید گمنام امروز قبل از مراسم یادواره شهدای دانشجوی شهرستان شاهرود مهمان کادر درمان، مجموعه علوم پزشکی شاهرود و همچنین بیمارستان خاتم الانبیا (ص) شاهرود بود و مراسمی زیبا همراه با مدیحه سرایی و سرودخوانی انقلابی نونهالان شاهرودی و اجرای برنامه مداحی در این مجموعه برگزار شد مجموعه‌ای که مورد استقبال کادر درمان نیز قرار گرفت. امیدوارم از خبر روایت دانش آموختگان مکتب عاشقی/ آموختن در مکتب امام خمینی
(ره)
راضی بوده باشید.

روایت دانش آموختگان مکتب عاشقی/ آموختن در مکتب امام خمینی
(ره)  در تاریخ ۲۰۲۳-۱۲-۱۳ ۰۲:۴۱:۱۹