رصد پلاسما پس از اهدا تا تولید دارو

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر رصد پلاسما پس از اهدا تا تولید دارو به گزارش سوالات شرعی و احکام، محمد پیکان‌پور اظهار کرد: پس از ایجاد سامانه جامع پلاسما در بستر سامانه TTAC که امکان رصد اهدای پلاسما را امکان پذیر می‌نماید، برنامه رصد پلاسما بعد از مرحله اهدا تا تولید دارو نیز آغاز شد.
وی افزود: از اولین ارسال پلاسما به پالایشگر خارجی طی بازه زمانی حدوداً دو دهه گذشته تاکنون آمار دقیقی از ارسال پلاسما در سازمان غذا و دارو موجود نبوده و همواره یکی از چالش‌های اساسی، میزان ارسال پلاسما به تفکیک پلاسماهای بازیافتی سازمان انتقال خون و مراکز خصوصی بوده است.
پیکان‌پور ادامه داد: با اشاره به اینکه پیش از این ارسال پلاسما صرفاً بواسطه مکاتبه با گمرک انجام می‌شده است و بر این اساس تجمیع گزارشات و یکپارچه سازی آن عملاً غیر ممکن بود، که بر اساس رأی اخذ شده از کمیسیون قانونی در سال ۱۴۰۲ برای پلاسمای هر یک از مراکز اهدای خصوصی و همچنین پلاسمای بازیافتی سازمان انتقال خون که برای تولید فرآورده‌های دارویی مصرف خواهد شد، پروانه تولیدی و IRC صادر شد.
به گفته مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، از اسفند ۱۴۰۲ ارسال پلاسما تنها با درج مشخصات و IRC در سامانه TTAC انجام می‌گیرد، این دستاورد نویدبخش شفافیت بیشتر در حوزه این ماده اولیه حیاتی و ارزشمند، برنامه‌ریزی بهتر برای تأمین داروهای حیاتی مشتق از پلاسما، رصد مدت زمان ارسال پلاسما تا بازگشت دارو به منظور به حداقل رساندن زمان بازگشت فرآورده و همچنین سایر برنامه‌های توسعه آتی به واسطه درج مشخصات و سامانه‌ای شدن آن خواهد بود. امیدوارم از خبر رصد پلاسما پس از اهدا تا تولید دارو راضی بوده باشید.

رصد پلاسما پس از اهدا تا تولید دارو  در تاریخ ۲۰۲۴-۰۳-۲۳ ۰۲:۴۰:۴۵