رایزنی هیأت چینی با رئیس جمهور مصر در قاهره

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر رایزنی هیأت چینی با رئیس جمهور مصر در قاهره به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از خبرگزاری آناتولی، «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر روز یکشنبه با یک هیئت چینی راه‌های تقویت همکاری‌های دوجانبه بین دو کشور و مسائل مربوط به حفظ صلح و امنیت بین المللی را مورد بحث و بررسی قرار داد.
بر اساس بیانیه‌ای که «احمد فهمی» سخنگوی ریاست جمهوری مصر در فیس بوک خود منتشر کرد، ریاست هیئت چینی را در سفر به قاهره «لی شیء» یکی از اعضای کمیته دائمی دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین به عهده دارد. وی به زمان این سفر اشاره نکرد.
به گفته فهمی، «عبدالوهاب عبدالرازق» رئیس مجلس سنای مصر و «لیائو لیچیانگ» سفیر چین در قاهره، در این نشست حضور داشتند.
دو طرف در این دیدار بر تمایل دوجانبه خود برای ادامه توسعه همکاری‌های دوجانبه، با توجه به مشارکت راهبردی همه جانبه بین دو کشور تاکید و تلاش‌ها برای افزایش همکاری‌ها در زمینه‌هایی از جمله تبادل تجاری، بومی سازی صنعت، فناوری و انتقال انرژی، و همچنین گردشگری و اقدامات بین المللی برای مقابله با تغییرات آب و هوایی را بررسی کردند.
بر اساس این بیانیه، دو طرف همچنین درباره دیدگاه‌های خود در مورد راه‌های حفظ صلح و امنیت بین المللی رایزنی کردند.
در این دیدار همچنین تحولات خاورمیانه مورد بررسی قرار گرفت و هیئت چینی از نقش مصر در بازیابی و تحکیم ثبات و توسعه در منطقه، چه از طریق مبارزه با تروریسم و چه تلاش برای دستیابی به حل و فصل سیاسی بحران‌های مختلف، قدردانی کرد.
گفتنی است که طرح کمربند و جاده، ابتکاری برای تقویت روابط اقتصادی و تجاری است که در چارچوب آن چین تا دسامبر ۲۰۲۲ اسناد همکاری با ۲۱ کشور عربی از جمله مصر را امضا کرده است. امیدوارم از خبر رایزنی هیأت چینی با رئیس جمهور مصر در قاهره راضی بوده باشید.

رایزنی هیأت چینی با رئیس جمهور مصر در قاهره  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۹-۲۵ ۰۲:۴۰:۵۹