راه‌اندازی موزه باستان‌شناسی لرستان در باغ «گلستان»

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر راه‌اندازی موزه باستان‌شناسی لرستان در باغ «گلستان» عطا حسن پور در گفت و گو با خبرنگار سایت احکام با اشاره به راه اندازی هفت موزه اشیا تاریخی در لرستان اظهار داشت: در شش مورد از این تعداد موزه، استانداردها رعایت شده است.
در دنیا لرستان را به عنوان سرزمین «مفرغ» می‌شناسند
وی با اشاره به وجود این موزه‌ها در دلفان، الیگودرز، کوهدشت و… عنوان کرد: دغدغه اصلی ما اشیا مفرغی و اشیا غار تاریخی «کلماکره» است که در دنیا بی نظیر هستند.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان با بیان اینکه در دنیا لرستان را به عنوان سرزمین مفرغ می‌شناسند تصریح کرد: این آلیاژ حدود پنج هزار سال پیش در این سرزمین تولید شده است.
حسن پور بیان داشت: در طول این چندین هزار سال همواره این اشیا، چه با نگاه اسطوره شناسی و چه با نگاه آئینی و یا فرهنگی ساخته شده‌اند و در دل گورستان‌های تاریخی، معابد و… به دست می آیند.
پتانسیل لرستان از موزه «لوور» پاریس بسیار بالاتر است
وی با تاکید بر اینکه همه این اشیا تاریخی که تعداد آنها ۱۷ هزار شیء است در یک گنجینه در حال نگهداری هستند، اما جای این اشیا تاریخی در این گنجینه نیست افزود: موزه «لوور» پاریس به خاطر اشیایی مانند مفرغ های لرستان است که همواره شاهد حضور گردشگران میلیونی است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان با تاکید بر اینکه پتانسیلی که لرستان دارد، بدون اغراق از موزه «لوور» بسیار بالاتر است تصریح کرد: اما تا زمانی که این اشیا تاریخی از دل آن گنجینه بیرون نیایند و وارد یک موزه استاندارد نشوند، منجر به حضور گردشگران در استان نمی‌شود.
حسن پور ادامه داد: این گنجینه پتانسیلی خوابیده و خفته در دل «فلک الافلاک» است.
موزه باستان شناسی لرستان راه‌اندازی می‌شود
وی با اشاره به اینکه در یک محوطه به نام «سنگ تراشان» دو هزار قلم شیء به دست می‌آید و کمتر از ۱۰ مورد از آنها در داخل موزه به نمایش گذاشته می‌شود عنوان کرد: خوشبختانه با پیگیری‌های استاندار لرستان، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، قول مساعد برای راه اندازی این موزه داده شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: اگر اعتبار تأمین شود، موزه باستان شناسی لرستان در باغ «گلستان» راه اندازی می‌شود.
حسن پور، زمان راه اندازی این موزه را در ایام عید سال آینده عنوان کرد و گفت: حداقل هزار شیء در این موزه به نمایش گذاشته خواهد شد.
وی تصریح کرد: این اشیا تاریخی به صورت ماهانه تعویض خواهند شد چرا که تعداد و تنوع اشیا تاریخی بالا است که یک موزه برای نمایش آنها کفاف نمی‌دهد.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان با تاکید بر اینکه در زمینه مفرغ های لرستان و همچنین اشیا تاریخی غار «کلماکره» پتانسیل بسیار بالا است بیان داشت: اما هنوز به جایگاهی که مدنظر است در این زمینه نرسیده‌ایم. امیدوارم از خبر راه‌اندازی موزه باستان‌شناسی لرستان در باغ «گلستان» راضی بوده باشید.

راه‌اندازی موزه باستان‌شناسی لرستان در باغ «گلستان»  در تاریخ ۲۰۲۲-۱۰-۲۶ ۰۲:۴۸:۰۹