رئیس سازمان جاسوسی آمریکا با زلنسکی در اوکراین دیدار
کرد

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر رئیس سازمان جاسوسی آمریکا با زلنسکی در اوکراین دیدار
کرد
به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از رویترز، «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس‌جمهور اوکراین روز چهارشنبه گفت که او روز سه‌شنبه با ویلیام برنز، مدیر آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) که برای گفتگو در مورد جنگ در اوکراین در منطقه به سر می‌برد، دیدار کرده است.
پیش از این در روز دوشنبه، برنز با رئیس سازمان اطلاعات و امنیت روسیه در ترکیه ملاقات کرده بود. این اولین تماس سطح بالا و رو در رو میان مقامات ایالات متحده و روسیه از زمان حمله به اوکراین در ۲۴ فوریه بود.
زلنسکی در یک کنفرانس خبری تلویزیونی درباره دیدارش با رئیس سیا گفت: «ما با او ملاقاتی داشتیم و درباره همه موضوعاتی که برای اوکراین مهم است صحبت کردیم.»
دیدار برنز با زلنسکی زمانی بوده است که روسیه با موشک به کیف حمله کرد. زلنسکی گفت که رئیس سیا قبل از ملاقات مدتی را در یک پناهگاه سپری کرده بود.
در واشنگتن نیز، یک مقام آمریکایی گفته است که برنز برای دیدار با همتایان اطلاعاتی اوکراین و رئیس جمهور این کشور پس از آنکارا به کیف سفر کرده است.
پیشتر نیز رایزنی‌های روسیه و آمریکا در آنکارا توسط دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین تأیید شده بود. پسکوف بدون اشاره به موضوع مذاکرات، گفته بود: «این مذاکرات انجام و از سوی طرف آمریکایی پیشنهاد شد.» رسانه‌های خبری ترکیه پیشتر گزارش داده بودند که دیدار مدیران سرویس اطلاعات خارجی روسیه و سیا در مقر سازمان اطلاعات ملی ترکیه برگزار شده است.
تحرکات آمریکا پیرامون لزوم مذاکره با روسیه طی چند هفته گذشته تشدید شده است و روز گذشته نیز روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال گزارش داده بود که «جیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی بایدن به ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین توصیه کرده که در مذاکرات احتمالی با روسیه موضعیواقع بینانه داشته باشد. همچنین پیش از آن نیز روزنامه «واشنگتن‌پست» در گزارشی گفته بود که دولت واشنگتن به‌صورت مخفیانه در حال فشار آوردن به سران اوکراین است تا ضمن توقف مخالفت‌های خود با مذاکره، آمادگی خود برای بازگشت به گفتگو با روسیه را نشان دهند.
حتی هفته گذشته نیز، روزنامه وال استریت ژورنال از مذاکرات سری «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید با دستیاران ارشد ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه خبر داده بود. بر اساس این گزارش، وال استریت ژورنال اعلام کرد که جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید به منظور جلوگیری از خطرات وقوع درگیری گسترده‌تر پیرامون اوکراین و هشدار به روسیه پیرامون بکارگیری سلاح هسته‌ای یا دیگر سلاح‌های کشتار جمعی، مذاکرات محرمانه‌ای را با دستیاران ارشد ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه انجام داده است.
طبق اعلام وال استریت، این مقامات گفتند که جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا با «یوری اوشاکوف» مشاور سیاست خارجی پوتین در ارتباط بوده است. این مقامات همچنین افزودند که سالیوان با نیکولای پاتروشف همتای روس خود نیز صحبت کرده است. مقامات مذکور هدف از این مذاکرات را جلوگیری از خطرات تشدید تنش‌ها و باز نگه داشتن کانال‌های ارتباطی و نه بررسی حل و فصل جنگ اوکراین اعلام کردند.
این در حالی است که همزمان نشریه «پولیتیکو» در گزارشی نوشت که دولت آمریکا به «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین فشار آورده است تا شرط عدم مذاکره با ولادیمیر پوتین همتای روس خود را از فهرست شروط آغاز گفتگو با مسکو خارج سازد. نشریه پولیتیکو به نقل از منابع آگاه نوشت که ولودیمیر زلنسکی در ۷ نوامبر پنج شرط را برای شروع مذاکرات با روسیه مطرح کرده است که در میان آنها به عدم امکان مذاکره با رئیس جمهور پوتین اشاره نشده است. این روزنامه تأکید کرد که این تغییر در موضع اوکراین، مستقیماً با هشدار به دستورالعمل‌های دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا مرتبط است.
بر اساس اطلاعات این روزنامه، زلنسکی پس از گفتگوهای طولانی بین کی یف و واشنگتن، از جمله در جریان سفر «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا به اوکراین، رفتار تند خود را در قبال مذاکره با روسیه ملایم‌تر کرده است.
این روزنامه خاطرنشان کرد که مقامات آمریکایی مستقیماً از زلنسکی نخواستند که موضع خود را در مورد مذاکرات تغییر دهد، اما بر لزوم نشان دادن تمایل کی‌یف برای پایان دادن صلح‌آمیز مناقشه در مقابل همه جهان تأکید کردند. یکی از منابع مذکور به پولیتیکو گفت که واشنگتن معتقد نیست که مذاکرات اوکراین و روسیه باید فوراً آغاز شود. امیدوارم از خبر رئیس سازمان جاسوسی آمریکا با زلنسکی در اوکراین دیدار
کرد
راضی بوده باشید.

رئیس سازمان جاسوسی آمریکا با زلنسکی در اوکراین دیدار
کرد  در تاریخ ۲۰۲۲-۱۱-۱۷ ۰۲:۳۷:۳۰