دولت ونزوئلا و مخالفان سرانجام به توافق رسیدند

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر دولت ونزوئلا و مخالفان سرانجام به توافق رسیدند به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از لاپرنسالاتینا، نمایندگان دولت و مخالفان دولت ونزوئلا روز شنبه بر سر تلاش برای بازگرداندن منابع مالی مسدود شده این کشور در آمریکا توافق کردند.
امضای این توافق در اولین روز از آغاز مذاکرات در مکزیکوسیتی بین دولت چپ‌گرای نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور و احزاب اپوزیسیون صورت گرفت.
این توافق از هر دو طرف می‌خواهد تا در تأمین منابع برای کمک‌های بشردوستانه، مراقبت‌های پزشکی و تعمیر شبکه برق ونزوئلا که در معرض خاموشی‌های مکرر است، همکاری کنند.
«داگ نایلندر»، میانجی نروژی، به امضاءکنندگان یادآوری کرد که هرگونه اقدام یکجانبه از سوی هر یک از آنها که از شرایط توافق منحرف شود، توافقنامه را باطل می‌کند، هرچند متن اجازه می‌دهد ضمیمه‌هایی اضافه شود.
نایلندر گفت، در حالی که جامعه بین المللی از گفتگو حمایت می‌کند، پیشرفت این توافق به ونزوئلایی‌ها بستگی خواهد داشت.
مارسلو ابرارد، وزیر امور خارجه مکزیک نیز به نمایندگی از میزبانان، گفت که امضای توافق روز شنبه نشان دهنده «امید» برای آمریکای لاتین است.
گفت‌وگو بین دولت و مخالفان ونزوئلا سال گذشته آغاز شد، اما در اکتبر ۲۰۲۱ پس از بازداشت الکس ساب توسط ایالات متحده که با پاسپورت دیپلماتیک ونزوئلا در حال سفر بود، این مذاکرات متوقف شد. آمریکا الکس را به دلیل تلاش‌هایش برای کمک به کاراکاس پیرامون دور زدن تحریم‌های شدید واشنگتن محاکمه کرد واین موضوع باعث شد تا مادورو مذاکرات را به حالت تعلیق درآورد.
اما ازسرگیری مذاکرات دوباره میان دو طرف پس از آن صورت گرفت که وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد که شرکت نفتی شورون مستقر در کالیفرنیا اجازه دارد فعالیت‌های محدود خود را در ونزوئلا که دارای بزرگترین ذخایر نفت خام جهان است، آغاز کند.
مخالفان دولت ونزوئلا پیش از آغاز مذاکرات اعلام کرده بودند که در حال بازگشت به میز مذاکره در مکزیک هستند تا یک بار برای همیشه به توافقات ملموس و واقعی برای راه حل های بحران انسانی دست یابند. این مذاکرات پس از وساطت‌های امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه، آلبرتو فرناندز رئیس جمهور آرژانتین و نیز واتیکان که اخیراً هیئتی را به کاراکاس اعزام کرد، از سرگرفته شد. امیدوارم از خبر دولت ونزوئلا و مخالفان سرانجام به توافق رسیدند راضی بوده باشید.

دولت ونزوئلا و مخالفان سرانجام به توافق رسیدند  در تاریخ ۲۰۲۲-۱۱-۲۷ ۰۲:۳۷:۳۷