درخواست کمک و پشتیبانی کودتاچیان نیجر از شبه نظامیان
واگنر

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر درخواست کمک و پشتیبانی کودتاچیان نیجر از شبه نظامیان
واگنر
به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از الجزیره، براساس برخی خبرهای میدانی از نیجر، ژنرال‌های کودتاگر در این کشور آفریقایی از گروه شبه نظامی روسی واگنر درخواست کمک کرده‌اند.
«وسیم نصر»، روزنامه‌نگار و پژوهشگر ارشد مرکز سوفان در این ارتباط به آسوشیتدپرس گفت، این درخواست در جریان بازدید یکی از رهبران کودتا به نام «ژنرال سلیفو مودی» از کشور همسایه نیجر، یعنی مالی صورت گرفته و این ژنرال در آنجا با فردی از اعضای واگنر ارتباط برقرار کرده و درخواست کمک از سوی این نیروها را مطرح کرده است.
گفته شده چنین درخواستی از سوی نظامیان کودتاگر در نیجر با نزدیک شدن به آخرین مهلت برای آزادی رئیس جمهور برکنار شده این کشور دنبال شده است. پیشتر بلوک منطقه‌ای غرب آفریقا نسبت به آزادی رئیس جمهور نیجر توسط کودتاچیان یا مواجهه با مداخله نظامی هشدار داده بود.
روزنامه‌نگار و پژوهشگر ارشد مرکز سوفان در ادامه گزارش خود درباره درخواست کمک نظامیان نیجر از گروه واگنر افزود: «سه منبع مالی و یک دیپلمات فرانسوی این دیدار را که اولین بار توسط فرانس ۲۴ گزارش شد، تأیید کردند. آنها به [واگنر] نیاز دارند، زیرا واگنر حضور نظامیان در قدرت را تضمین خواهد کرد و واگنر نیز اکنون در حال بررسی این درخواست است.»
رؤسای دفاعی اعضای بلوک منطقه‌ای غرب آفریقا موسوم به اکوواس ECOWAS روز جمعه طرح مداخله نظامی را نهایی کردند. این طرح پس از آن نهایی شد که یک تیم میانجی‌گر که روز پنجشنبه به نیجر فرستاده شده بود، اجازه ورود یا ملاقات با «ژنرال عبدالرحمن تیچیانی»، رهبر دولت نظامی را پیدا نکرد.
تلویزیون دولتی نیجر نیز گزارش داد که ژنرال سلیفو مودی پس از سفر خود به مالی برای ارتباط با واگنر، نسبت به مداخله نظامی در نیجر هشدار داد و افزود که نیجر برای تبدیل نشدن به یک «لیبی جدید» آنچه را لازم است انجام خواهد داد. دولت مالی نیز مانند نیجر در ماه‌های گذشته با کودتا روبرو بوده و توسط یک دولت نظامی اداره می‌شود.
واگنر در تعداد انگشت شماری از کشورهای آفریقایی، از جمله مالی، فعالیت می‌کند. در مالی اعضای واگنر به سو استفاده‌های مرگبار علیه حقوق بشر متهم هستند.
وسیم نصر در گزارش خود همچنین می‌افزاید که رهبران نظامی نیجر از روش دو کشور مالی و همسایه دیگر خود یعنی بورکینافاسو که هر دو کشور نیز توسط دولت‌های نظامی اداره می‌شود، پیروی می‌کنند و در تلاش برای تحکیم سریع قدرت خود هستند.
اکنون یک سوال این است که در صورت ورود واگنر، جامعه بین المللی چه واکنشی نشان خواهد داد. پیشتر هنگامی که واگنر در پایان سال ۲۰۲۱ وارد مالی شد، ارتش فرانسه پس از سال‌ها همکاری، خیلی زود از مالی عقب نشینی کرد.
با این حال اکنون فرانسه از تلاش اکوواس برای مقابله نظامی با کودتا در نیجر حمایت کرده است، اما جزئیاتی در مورد مداخله نظامی احتمالی در نیجر وجود ندارد.
مشخص نیست که یک مداخله منطقه‌ای چگونه خواهد بود، چه زمانی آغاز می‌شود، یا اینکه آیا از حمایت نیروهای غربی برخوردار خواهد شد یا خیر؟ دولت نظامی نیجر از مردم خواسته است که مراقب جاسوسان باشند و گروه‌های دفاعی خودجوش وابسته به نظامیان برای نظارت بر خودروها و گشت زنی در پایتخت بسیج شده‌اند.
در گزارشی از مؤسسه هادسون آمده است: «اگر حکومت نظامی بخواهد مردم را دور خود جمع کند، احتمالاً حتی شبه‌نظامیان غیرنظامی را مسلح خواهد کرد و این مداخله نظامی می‌تواند به یک ضد شورش چند وجهی تبدیل شود که اکوواس آمادگی مقابله با آن را نخواهد داشت.» امیدوارم از خبر درخواست کمک و پشتیبانی کودتاچیان نیجر از شبه نظامیان
واگنر
راضی بوده باشید.

درخواست کمک و پشتیبانی کودتاچیان نیجر از شبه نظامیان
واگنر  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۸-۰۶ ۰۲:۳۶:۵۴