درخواست ماهانه ۱۱ هزار پناهندگی افغانستانی در اروپا

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر درخواست ماهانه ۱۱ هزار پناهندگی افغانستانی در اروپا به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از ایندیپندنت، آژانس پناهندگی اتحادیه اروپا از افزایش میزان درخواست پناهندگی افغانستانی‌ها در کشورهای اروپایی از زمان بازگشت طالبان به قدرت خبر داده است.
در گزارش این نهاد اروپایی آمده است: «به نظر می‌رسد که حاکمیت جدید به تدریج در حال تبدیل شدن به یک دولت پلیس است. [طالبان] با برداشتن گام‌های بیشتر برای اجرای تفسیر خود در راستای پاکسازی جامعه افغانستان و بیرون راندن نفوذ خارجی تلاش می‌کند.»
در این گزارش آمده است که از زمان سلطه طالبان بر افغانستان، حوادث مرتبط با درگیری مسلحانه کاهش یافته است، اما این به قیمت بدتر شدن وضعیت بشردوستانه و حقوق بشر در افغانستان بوده است.
براساس گزارش آژانس پناهندگی اتحادیه اروپا، از زمان بازگشت طالبان به قدرت، هر ماه، ۱۱ هزار افغانستانی درخواست پناهندگی در کشورهای اروپایی را می‌کنند و از ژانویه تا سپتامبر ۲۰۲۳، شهروندان افغان حدود ۸۶ هزار درخواست پناهندگی در کشورهای اتحادیه اروپا را ثبت کردند.
براساس این گزارش، در ۹ ماه اول سال جاری میلادی، شهروندان افغانستان ضمن اینکه دومین گروه بزرگی بودند که به‌دنبال حمایت بین‌المللی در اتحادیه اروپا بودند، همچنین حدود یک‌سوم از تمام خردسالان بدون همراه را نمایندگی می‌کردند که درخواست پناهندگی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا را داده‌اند.
دو روز پیش نیز، سفارت ژاپن در کابل با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس اعلام کرد که توکیو برای افغانستان به ارزش ۵۸.۴ میلیون دلار دیگر کمک بشردوستانه ارائه خواهد کرد. بر این اساس، این کمک‌ها به واسطه سازمان ملل، سازمان‌های خیریه بین المللی و نهادهای غیردولتی ژاپن ارائه خواهند شد.
به گزارش آناتولی، با این کمک‌ها، مجموع ارزش کمک‌های بشردوستانه ژاپن برای افغانستان که از سال ۲۰۲۱ تاکنون انجام می‌شود، به ۴۴۷ میلیون دلار خواهد رسید. این در حالیست که دولت موقت طالبان در افغانستان تا کنون در این ارتباط واکنشی از خود نشان نداده است.
از سوی دیگر اوضاع امنیتی در افغانستان نیز دچار بی ثباتی است و روز گذشته یک انفجار شهر کابل پایتخت کشور افغانستان را به لرزه درآورد. طبق اعلام شاهدان عینی، این انفجار حوالی ساعت ۱۹:۰۰ (به وقت محلی) در حوزه پنجم امنیتی این شهر رخ داده است. هنوز هیچ فرد یا گروهی مسؤولیت این حادثه را برعهده نگرفته است. این در حالیست که در روزهای گذشته نیز رسانه‌ها از وقوع انفجاری مهیب در غرب شهر کابل پایتخت افغانستان خبر داده بودند. انفجار مقابل بیمارستان محمدعلی جناح روی داده بود. امیدوارم از خبر درخواست ماهانه ۱۱ هزار پناهندگی افغانستانی در اروپا راضی بوده باشید.

درخواست ماهانه ۱۱ هزار پناهندگی افغانستانی در اروپا  در تاریخ ۲۰۲۳-۱۲-۰۶ ۰۲:۳۹:۵۴