خشم آنکارا از تصمیم تسلیحاتی آمریکا

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر خشم آنکارا از تصمیم تسلیحاتی آمریکا به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از آناتولی، مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه تأکید کرد که کشورش در قبال تصمیم آمریکا درباره برداشتن ممنوعیت صادرات سلاح به قبرس یونانی‌نشین به اقدامات ملموس و عملی دست خواهد زد.
وزیر خارجه ترکیه، با اشاره به اینکه تصمیم آمریکا درباره رفع ممنوعیت صادرات سلاح به قبرس در جلسه شورای امنیت ملی ترکیه بررسی شده است، افزود که ترکیه مجبور به دفاع از حقوق قبرس ترک نشین است.
او افزود: اصلی‌ترین علت این تصمیم آمریکا آن است که قبرس از مهم‌ترین کشورهای جهان در پول‌شویی است. نباید تاوان آن اجازه دادن به قبرس یونانی نشین برای دست یابی به سلاح باشد.
وی اعلام کرد که ترکیه به آمریکا در این باره هشدار داده و این تصمیم آمریکا به معنای فاصله گرفتن از سیاست توازن و جانبداری کامل از یونان است.
چاوش اوغلو تاکید کرد: صرف نظر از دست یابی قبرس یونانی نشین به سلاح، رکیه تدابیر لازم برای حمایت از قبرس ترک نشین را به عمل آورده و تدابیر بیشتری را پس از تصمیم اخیر آمریکا از حیث تسلیحاتی اتخاذ خواهد کرد. ما به گام ملموس در این زمینه روی خواهیم آورد. اگر شما خواهان تشدید تنش هستید ما هر اقدامی که در رویارویی آن لازم باشد انجام خواهیم داد و همه گام‌ها و اقدامات لازم را به منظور حمایت از قبرس ترک نشین به عمل خواهیم آورد.
وی گفت: وزارت دفاع ترکیه در حال ارزیابی اوضاع است. همه باید بدانند که ترکیه کشوری نیست که به تصمیمات دیگران تن دهد. یونان قانون بین المللی را از طریق تجهیز جزایر عاری از سلاح نقض می‌کند و ترکیه اقدام لازم را انجام خواهد داد. اگر یونان تصور می‌کند که حمایت خواهد شد، هیچکدام از طرف‌هایی که در حال حاضر آنرا تشویق به اقدامات تحریک آمیز می‌کنند در زمان حادثه در کنارش نخواهند ماند. امیدوارم از خبر خشم آنکارا از تصمیم تسلیحاتی آمریکا راضی بوده باشید.

خشم آنکارا از تصمیم تسلیحاتی آمریکا  در تاریخ ۲۰۲۲-۱۰-۰۱ ۰۲:۴۱:۵۱