خانه تاریخی «حاتمی» بروجرد ثبت ملی شد

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر خانه تاریخی «حاتمی» بروجرد ثبت ملی شد به گزارش خبرنگار سایت احکام، عطا حسن‌پور روز دوشنبه در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: به‌منظور حفاظت و نگهداری از آثار تاریخی، فرهنگی استان خانه تاریخی «حاتمی» بروجرد ثبت ملی شد.
وی اظهار کرد: پس از پیگیری‌های صورت‌گرفته توسط این اداره کل و تفویض اختیار از سوی وزارت میراث‌فرهنگی به استان‌ها، روند ثبت ملی آثار تسریع شده و خانه تاریخی حاتمی به شماره ۳۹۱۱ در بروجرد در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان با بیان اینکه خانه «حاتمی» از جمله خانه‌های تاریخی در مجموعه «طباطبایی‌های» شهر بروجرد است که در سالیان گذشته توسط اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان تملک شده است، افزود: این خانه تاریخی با مساحتی حدود ۱۳۰۰ مترمربع دارای تزئینات چوبی و گچی بوده که در نوع خود بی‌نظیر و منحصربه‌فرد است.
حسن‌پور، قدمت خانه تاریخی «حاتمی» را در دوره صفویه عنوان و بیان کرد: معماری این خانه که در دوطبقه ساخته شده، دوبخشی است که در وسط این بنا در طبقه بالا یک ایوان بلند به ارتفاع ۶ متری با دو ستون چوبی وجود دارد و چند اتاق، تالار، پس تالار و راه‌پله‌های قدیمی نیز در آن ساخته‌شده است.
وی اضافه کرد: خانه «حاتمی» بروجرد از نظر معماری یکی از متفاوت‌ترین خانه‌های تاریخی بروجرد است که در خیابان صفا واقع شده است. امیدوارم از خبر خانه تاریخی «حاتمی» بروجرد ثبت ملی شد راضی بوده باشید.

خانه تاریخی «حاتمی» بروجرد ثبت ملی شد  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۸-۲۹ ۰۲:۳۷:۱۴