حمله به کنسولگری آمریکا در عربستان/ دو نفر کشته شدند

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر حمله به کنسولگری آمریکا در عربستان/ دو نفر کشته شدند به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از المیادین، در جریان تیراندازی در مقابل کنسولگری آمریکا در جده، دو نفر از جمله یک مرد مسلح کشته شدند.
سخنگوی پلیس نیز وقوع تیراندازی را تائید کرده و براساس گزارش‌ها، نیروهای امنیتی مستقر در محل با این فرد درگیر شده‌اند و در نتیجه فرد مسلح کشته شده است.
علاوه بر فرد مهاجم، همچنین یکی از نگهبانان امنیتی کنسولگری که تابعیت نپالی داشته پس از مجروح شدن در این درگیری جان باخته است.
جزئیات بیشتری از این حادثه تیراندازی و اهداف و انگیزه فرد مهاجمان اعلام نشده است.
هنوز از هویت فرد مهاجم خبری منتشر نشده، اما وقوع این حادثه روبروی سفارت آمریکا در عربستان باردیگر ماهیت روابط این دو کشور را مورد سوال قرار داده است.
روابط آمریکا و عربستان طی سال‌های گذشته دارای فراز و فرودهای متعددی بوده است. سال گذشته نیز منابع آمریکایی اعلام کردند دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در نظر دارد تا برای مجازات عربستان به‌عنوان رهبر غیررسمی گروه اوپک‌پلاس مه اتخاذ تصمیم کاهش تولید نفت، کمک نظامی به ریاض را محدود کرده و کاهش دهد. با این حال اکنون یکسال پس از این تهدیدات، آمریکا نتوانسته به تهدیدات خود علیه عربستان عمل کند.
گزینه دیگر تنبیهی، حذف عربستان از رزمایش‌های مشترک نظامی و کنفرانس‌های منطقه‌ای است که از جمله مهم‌ترین آن می‌توان به اجلاس‌هایی اشاره کرد که آمریکا و متحدانش با هدف ایجاد یک سامانه پدافند هوایی مشترک در منطقه، در صدد برگزاری آن هستند.
با این حال، دو مقام آمریکایی و یک منبع موثق به این موضوع اشاره کرده‌اند که هنوز هیچ تصمیمی در واشنگتن گرفته نشده و تصمیم نهایی تا اندازه زیادی به اجلاس سازمان کشورهای صادرکننده نفت در ماه دسامبر بستگی دارد و این منابع گفته‌اند که اگر این اجلاس به افزایش تولیدات نفت منجر شود، سعودی‌ها از اقدامات تلافی‌جویانه آمریکا خواهند گریخت.
بنا به اعلام ان‌بی‌سی، برخی از مقامات نظامی در آمریکا مخالف کاهش همکاری نظامی با عربستان هستند. به باور آنها، رها کردن ریاض به عنوان عمده متحد واشنگتن در منطقه و عدم تأمین موشک‌های پاتریوت و تجهیزات آمریکایی برای آنها، می‌تواند نیروها و غیرنظامیان آمریکایی ساکن عربستان به خطر انداخته و ثبات کلی منطقه را تحت‌الشعاع قرار دهد.
آمریکا ماه‌هاست که عربستان را به افزایش تولید نفت ترغیب و اعلام کرده که کاهش قیمت ناشی از افزایش تولید به روسیه ضربه وارد کرده است و شرایط این کشور برای تداوم عملیات نظامی در اوکراین را دشوارتر خواهد کرد.
با این وجود، اوپک‌پلاس که روسیه نیز عضو آن محسوب می‌شود، سال گذشته با اعلام کاهش روزانه ۲ میلیون بشکه نفت، واشنگتن را خشمگین کرد.
بایدن پس از این اقدام، با هشدار به عربستان مدعی شد که «عواقبی» در انتظار ریاض خواهد بود. سعودی‌ها همواره تاکید کرده‌اند که تصمیم کاهش تولیدات با اجماع اعضای اوپک‌پلاس اتخاذ شده و صرفاً دلایل اقتصادی داشته و هیچ انگیزه سیاسی در پس آن وجود ندارد. امیدوارم از خبر حمله به کنسولگری آمریکا در عربستان/ دو نفر کشته شدند راضی بوده باشید.

حمله به کنسولگری آمریکا در عربستان/ دو نفر کشته شدند  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۶-۲۹ ۰۲:۴۲:۰۶