حمایت رسمی کردها و سبزها از قلیچداراوغلو از بیم پیروزی
اردوغان

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر حمایت رسمی کردها و سبزها از قلیچداراوغلو از بیم پیروزی
اردوغان
به گزارش سوالات شرعی و احکام، حزب چپ سبز و حزب کردگرای «دموکراتیک خلق‌ها» (HDP) موضع خود را در مورد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری که در ۲۸ می برگزار می‌شود، اعلام کردند.
شبکه خبری المیادین شامگاه پنجشنه به نقل از رسانه‌های ترکیه اعلام کرد که پس از اعلام حمایت «امید اوزداغ» رهبر حزب ظفر از کمال قلیچدار اوغلو رهبر اپوزیسیون ترکیه، در دور دوم انتخابات، دو حزب چپ سبز و دموکراتیک خلق‌ها (HDP) نشست اضطراری تشکیل دادند. آنها پس از این نشست اعلام کردند که موضوعشان تغییری نکرده است و همچنان به حمایت از قلیچدار اوغلو برای تغییر رژیم تک نفره ادامه خواهند داد.
بر پایه این گزارش، وبگاه خبری رسمی اینترنتی HDP اعلام کرد که «پروین بولدان» در کنفرانس مشترک این دو حزب در سخنانی با بیان این که این انتخابات یک رفراندوم برای تغییر یک رژیم تک نفره است، گفت: «پیش از هر چیز باید این را اعلام کنیم که ما هیچ تفاهم سیاسی را که مقاومت در برابر تغییرات دموکراتیک در جامعه را در هم می‌شکند، استثمار می‌کند، تضعیف یا متوقف می‌کند، تأیید نمی‌کنیم. ما مبارزه دموکراتیک خود علیه چنین رویکردهایی را تا پایان ادامه خواهیم داد.»
وی در واکنش به پروتکل هفت ماده‌ای امضا شده بین اوزداغ و قلیچدار اوغلو گفت: ««هدف اصلی مبارزه ما پیشگیری از فروپاشی جامعه دموکراتیک توسط تعداد انگشت شماری رانت خوار با استفاده از ابزاری‌های دولتی است. کسانی که با نادیده گرفتن اراده سیاسی مردم کرد از طریق انتصاب شهرداران دولتی حقوق همه مردم ترکیه را زیر پا می‌گذارند باید بدانند که حل نشدن مسئله کرد به نفع این جامعه نیست.»
بولدان تبدیل شدن مهاجران یا پناهندگان را به ابزار تبلیغات سیاسی کاری اشتباه و غیرانسانی توصیف کرد و حل آن را در گروی ایجاد صلح پایدار از طریق از میان برداشتن سیاست‌های مبتنی بر جنگ افروزی دانست.
او هدف HDP و حزب چپ سبز را از تداوم مبارزات انتخاباتی ساختن یک رژیم آزاد، دموکراتیک و عادلانه دانست تا مردم بتوانند در فضای عاری از تبعیض در اداره کشور مشارکت کنند.
بولدان با بیان این که رژیم اردوغان نمی‌تواند این انتظارات و خواسته‌ها را برآورده کند و خود او بزرگترین مانع بر سر راه تحقق دموکراسی در کشور است، بر لزوم شرکت در انتخابات برای تغییر دولت فعلی تاکید کرد.
گفتنی است اردوغان در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری ترکیه موفق به پیروزی نشد. رئیس جمهوری کنونی ترکیه برای تمدید دوران ریاست جمهوری‌اش و پیروزی قطعی در دور نخست، تقریباً به نیم درصد دیگر از آرا نیاز داشت. در سوی مقابل، قلیچدار اوغلو در دور نخست ۴۴.۸ درصد از آرا را به خود اختصاص داد.
سینان اوغان، دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه که با کسب بیش از ۵ درصد آرا، غافلگیرکننده ظاهر شد، دیشب حمایت خود از اردوغان را برای دور دوم اعلام کرد. دور دوم این انتخابات حساس، ۲۸ مه (۷ خرداد) برگزار خواهد شد. امیدوارم از خبر حمایت رسمی کردها و سبزها از قلیچداراوغلو از بیم پیروزی
اردوغان
راضی بوده باشید.

حمایت رسمی کردها و سبزها از قلیچداراوغلو از بیم پیروزی
اردوغان  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۵-۲۶ ۰۲:۴۶:۱۶