جولان دلالان در قطب تولید حبوبات/محصولی که به نام دیگران سند
خورد

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر جولان دلالان در قطب تولید حبوبات/محصولی که به نام دیگران سند
خورد
سوالات شرعی و احکام – گروه استان‌ها: شهرستان دلفان یکی از قطب‌های مهم تولید انواع محصولات کشاورزی در استان لرستان است، این شهرستان به‌عنوان قطب تولید حبوبات در استان نیز شهرت دارد به‌گونه‌ای که در این حوزه علاوه بر تولید بالا، مرغوب‌ترین محصول ازجمله نخود را به بازار عرضه می‌کند؛ اما به دلیل نبود صنایع تبدیلی این محصول باارزش بانام و برند استان‌های همسایه از جمله کرمانشاه و با بسته‌بندی‌هایی بانام آن استان‌ها وارد بازارهای داخلی و خارجی می‌شود.
دلالان نخود دلفان را به نام دیگر استان‌ها می‌فروشند
کیفیت بالای نخود در دلفان به‌گونه‌ای است که خریداران یا بهتر بگوییم دلالان از همان زمان کاشت محصول توسط کشاورزان زحمت‌کش این دیار باقیمت پایین خریداری می‌شود و در زمان برداشت هزاران تن از این کشت باارزش به کارخانه‌ها و صنایع تبدیلی دیگر استان‌ها بارگیری می‌شود و علاوه بر اینکه نامی از دلفان دربسته بندی‌های صادراتی و داخلی یاد شود کشاورزان نیز به آن حق واقعی که حاصل دسترنج یک‌ساله‌شان باشد نمی‌رسند.

امسال نیز برداشت محصول نخود از سطح ۴۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان دلفان آغاز شده است و به گفته مدیر جهاد کشاورزی دلفان، عملکرد برداشت نخود در این شهرستان هزار و ۵۰۰ تا دو هزار کیلوگرم در هر هکتار بود که رکورد دو هزار و ۷۸۰ کیلوگرم را نیز طی امسال در این شهرستان ثبت شده است.
ثبت رکورد جهانی برداشت نخود در دلفان
حسینی، افزود: این میزان، یک رکورد جهانی در برداشت محصول نخود به‌حساب می‌آید.
وی با بیان اینکه در سال جاری تنها حدود ۵۰۰ هکتار از اراضی شهرستان دلفان به‌صورت مکانیزه بوده است، گفت: امیدواریم در سال آینده با حمایت و توجه رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان و تأمین ۱۰ دستگاه کاشت، داشت و برداشت نخود، بتوانیم کشت مکانیزه این محصول را در شهرستان داشته باشیم.
مدیر جهاد کشاورزی دلفان، تصریح کرد: با این اقدام کشاورزان شهرستان کمتر متحمل خسارت شوند.

حسینی، گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال بین ۶۰ تا ۷۰ هزار تن نخود در شهرستان دلفان طی سال زراعی جاری برداشت شود.
هیچ‌گونه کشت مکانیزه‌ای در شهرستان نداریم
یک کشاورزی دلفان دراین‌رابطه با اشاره به بارندگی‌های مطلوب امسال، اظهار داشت: این بارندگی‌ها در تولید محصولات کشاورزی مردم و کشاورزان منطقه خیلی خوب بود.
وی عنوان کرد: خدا را شکر امسال کشت و برداشت محصول ما خوب بود.
کشاورز دیگر دلفانی نیز با اشاره به بارندگی‌های مطلوب امسال و اینکه نزدیک به ۲۵۰ کیلوگرم نخود را در دو تا سه هکتار از اراضی کشاورزی خود کشت کرده، گفت: تمام کشت‌های خود را شش ماه پیش، پیش‌فروش کرده‌ایم.

وی افزود: این امر به‌خاطر این بوده که هیچ‌گونه کشت مکانیزه ای در شهرستان صورت نمی‌گیرد.
دسترنج کشاورزان دلفانی به کام کرمانشاه
کشاورز دیگر دلفانی نیز با اشاره به نبود کارخانه‌های بسته‌بندی حبوبات در شهرستان دلفان، اظهار داشت: به‌خاطر نبود این کارخانه‌های بسته‌بندی نخود مرغوب تولید شده در شهرستان با نام و برند دیگر استان‌ها در بازارهای داخلی و خارجی به فروش می‌رسد.
وی عنوان کرد: کل محصول نخود شهرستان دلفان به اسم کرمانشاه صادر می‌شود.
این کشاورز دلفانی، یادآور شد: کشاورزان دلفانی به‌خاطر اینکه مشکل مالی دارند، قبل از برداشت نخود، دلال‌های کرمانشاه محصول را خریداری و به اسم خودشان صادر می‌کنند.

به هر روی باتوجه‌به اینکه شهرستان دلفان یکی از قطب‌های مهم تولید انواع محصولات کشاورزی در استان لرستان به شمار می‌رود و شغل اغلب مردمان این دیار کشاورزی است و اینکه افزایش تولید محصولات کشاورزی می‌تواند در راستای افزایش درآمد و رشد اقتصادی منطقه تأثیر بسزایی داشته باشد مسئولان با تدابیر ویژه و ایجاد بسترهای مناسب در زمینه کشاورزی به‌ویژه ایجاد صنایع تبدیلی و کوتاه‌کردن دست دلالان سودجو گامی مهم و اساسی در صنعت کشاورزی دلفان بردارند. امیدوارم از خبر جولان دلالان در قطب تولید حبوبات/محصولی که به نام دیگران سند
خورد
راضی بوده باشید.

جولان دلالان در قطب تولید حبوبات/محصولی که به نام دیگران سند
خورد  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۸-۱۴ ۰۲:۳۸:۵۴