جمهوری قبرس سفر اردوغان به بخش‌ شمالی را محکوم کرد

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر جمهوری قبرس سفر اردوغان به بخش‌ شمالی را محکوم کرد به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از تاس، وزارت امور خارجه جمهوری قبرس به سفر «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه به بخش شمالی این جزیره واکنش نشان داده و با محکوم کردن این سفر، آن را که یک اقدام اشغالگرایانه توسط ترکیه و غیرقانونی عنوان کرده است.
قبرس با صدور بیانیه‌ای در این ارتباط گفت: «وزارت امور خارجه سفر غیرقانونی رئیس‌جمهور ترکیه به سرزمین‌های اشغالی را محکوم می‌کند. این اقدام نقض آشکار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است.»
در این بیانیه تاکید شده است: «رئیس جمهور ترکیه و رهبر ترک قبرس در جریان این سفر موضع غیرقابل قبول خود را در قبال جمهوری قبرس تکرار کردند.»
اردوغان پیشتر روز دوشنبه از بخش شمالی قبرس، جمهوری ترک قبرس شمالی (TRNC) بازدید کرد. این اولین سفر خارجی او پس از انتخاب مجدد به عنوان رئیس جمهور بود.
قبرس از سال ۱۹۷۴ پس از حمله ترکیه به بخش شمالی جزیره که به دنبال کودتای دولتی توسط حامیان اتحاد قبرس با یونان انجام شد، به دو بخش تقسیم شده است. در نتیجه عملیات جنگی، ترکیه کنترل حدود ۳۷ درصد از خاک جزیره را به دست آورد و جامعه ترک قبرس به طور یکجانبه استقلال خود را اعلام کرد و جمهوری ترک قبرس شمالی را در سال ۱۹۸۳ تشکیل داد. ترکیه ضامن قبرس شمالی است. جمهوری قبرس نیز عمدتاً توسط یونانی‌های قبرسی اداره می‌شود. این دو جامعه چندین دهه است که مذاکراتی را با میانجیگری سازمان ملل انجام داده اند. آخرین دور مذاکرات در تابستان ۲۰۱۷ در سوئیس برگزار شد، اما هنوز این مذاکرات به نتیجه ملموسی نرسیده است.
از سوی دیگر، روز گذشته «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد که ترک های قبرس هیچگاه اقلیت نبوده و نخواهند بود. رئیس‌جمهور ترکیه، در اولین سفر خارجی خود پس از پیروزی در انتخابات، تاکید کرد که بازگشت قبرس ترک نشین به مذاکرات با قبرس در صورتی امکان پذیر است که جمهوری قبرس شمالی ترک نشین به رسمیت شناخته شود.
پیشتر خبرگزاری آناتولی اعلام کردکه اردوغان روز دوشنبه ۱۲ ژوئن به جمهوری قبرس شمالی سفر می‌کند و انتظار می‌رود در آنجا با همتای خود «آرسن تاتار» و «اونال اوستل» نخست وزیر این کشور دیدار و سپس کنفرانس مطبوعاتی مشترک با تاتار برگزار کند. قرار است طرفین درباره گام‌های برداشته شده درباره مسأله قبرس و تحولات شرق مدیترانه گفتگو کنند.
اردوغان سپس روز سه شنبه ۱۳ ژوئن به جمهوری آذربایجان سفر می‌کند و در آنجا دیداری دوجانبه با همتای خود «الهام علی اف» و دیدار دیگری در سطح هیئت‌های دو کشور خواهد داشت. دو طرف درباره اقداماتی که در راستای توسعه روابط و همکاری‌های دوجانبه بین دو کشور برداشته می‌شود و همچنین در مورد تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی تبادل نظر خواهند کرد. امیدوارم از خبر جمهوری قبرس سفر اردوغان به بخش‌ شمالی را محکوم کرد راضی بوده باشید.

جمهوری قبرس سفر اردوغان به بخش‌ شمالی را محکوم کرد  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۶-۱۳ ۰۲:۳۹:۲۶