جشن و شادی شهروندان نیجر بمناسبت خروج سفیر فرانسه

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر جشن و شادی شهروندان نیجر بمناسبت خروج سفیر فرانسه به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از روسیاالیوم، همزمان با خروج سفیر فرانسه از نیجر، گروه موزیک «گامبی استار» کنسرتی را در مرکز نیامی، پایتخت نیجر برگزار کرد و هزاران نفر را گرد هم آورد تا خروج سفیر فرانسه را جشن بگیرند. حامیان این گروه موسیقی در مرکز نیجر همچنین از نظامیان و نیروهای ارتشی که به قدرت رسیده‌اند، حمایت کردند.
همزمان با برگزاری این کنسرت که هزاران نفر به صورت رایگان در آن شرکت کردند، صحنه‌ای شوررانگیز در خیابان فرانکفونی شهر نیامی برپا شد و در یکی از آهنگ‌ها، گروه موسیقی عبارت «ما به چیانی نیاز داریم» (رئیس شورای دفاع ملی، جنرال عبدالرحمن چیانی) را سر دادند و تماشاگران نیجری نیز این عبارت را بارها همخوانی کردند.
روز چهارشنبه، وزارت امور خارجه فرانسه از ورود «سیلوین اتی»، سفیر فرانسه در نیجر به پاریس خبر داده بود.
امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه نیز یکشنبه گذشته اعلام کرده بود که پاریس سفیر خود در نیامی و تمامی کارمندان سفارت در نیجر را از این کشور خارج می‌کند و ارتش فرانسه تا پایان سال جاری نیجر را ترک خواهد کرد.
این تحول در حالی است که سخنگوی شورای نظامی حاکم بر نیجر اعلام کرد که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد با همکاری فرانسه از شرکت نمایندگان نیجر در مجمع عمومی سازمان ملل جلوگیری کرد.
«آمادو عبدالرحمان» در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی« RTN» گفت: دبیر کل سازمان ملل متحد با تبانی با فرانسه و سران کشورهای مجمع اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (ECOWAS) با ممانعت نماینده نیجر از شرکت در هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، مأموریت خود را به عنوان دبیرکل انجام نداد.
وی در این باره افزود که اعضای نظامی حاکم بر نیجر قویاً این تصمیم دبیرکل سازمان ملل متحد را محکوم می‌کنند و آن را به عنوان مداخله در امور داخلی نیجر می‌دانند.
پس از کودتا، احساسات ضد فرانسوی در نیجر افزایش یافته است. احساسات ضد فرانسوی بویژه پس از اینکه فرانسه دستور شورای نظامی نیجر را برای خارج کردن سفیر خود را نادیده گرفت، تشدید شده است.
در جریان اعتراضات نیز در خارج از پایگاه نظامی فرانسه، معترضان گلوی یک بز را که لباسی به رنگ فرانسوی پوشیده بود، بریدند و تابوت‌هایی را که با پرچم فرانسه پوشانده شده بود، حمل کردند و صفی از سربازان نیجر به آن نگاه کردند. برخی دیگر تابلوهایی را حمل می‌کردند که از فرانسه خواسته بود که نیجر را ترک کند. خبرنگاران رویترز گفتند که این بزرگترین گردهمایی علیه فرانسه از زمان کودتا بوده است که نشان می‌دهد حمایت از حکومت نظامی – و تمسخر فرانسه – همچنان پررنگ است.
نیروهای گارد ریاست جمهوری نیجر ۲۶ ژوئیه (۴ مرداد) محمد بازوم رئیس جمهور این کشور را در داخل کاخ ریاست جمهوری در بازداشت قرار دادند و سپس او را از مقامش برکنار کردند. کودتاچیان نیجر روز جمعه ۶ مرداد ۲۸ ژوئیه، ژنرال عبدالرحمن چیانی را به عنوان رئیس شورای انتقالی این کشور منصوب کردند.
نیجر با ۱.۳ میلیون کیلومترمربع مساحت، پهناورترین کشور در منطقه غرب آفریقاست و اکثریت جمعیت ۲۴ میلیون نفری آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند. نیجر هر چند یکی از فقیرترین کشورهای جهان است اما از بزرگ‌ترین ذخایر اورانیوم نیز برخوردار است. این کشور تا سال ۱۹۶۰ مستعمره فرانسه بود و در این سال استقلال خود را از این کشور اعلام کرد. امیدوارم از خبر جشن و شادی شهروندان نیجر بمناسبت خروج سفیر فرانسه راضی بوده باشید.

جشن و شادی شهروندان نیجر بمناسبت خروج سفیر فرانسه  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۹-۲۹ ۰۲:۳۸:۰۹