جراحی کاهش وزن می‌تواند تا سال ها از ابتلا به دیابت پیشگیری
کند

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر جراحی کاهش وزن می‌تواند تا سال ها از ابتلا به دیابت پیشگیری
کند
به گزارش خبرنگار سایت احکام به نقل از مدیسن نت، به گفته محققان، در میان گروه بزرگی از افراد چاق مبتلا به دیابت نوع ۲، حدود نیمی از آنها به طور متوسط هفت سال پس از انجام عمل جراحی بای پس معده به بهبودی دست یافتند که طولانی‌ترین دوره پیگیری برای چنین گروهی بود.
دکتر «عمر غانم»، محقق ارشد و جراح متابولیک در کلینیک مایو در روچستر مینه سوتا، گفت: «پس از یک بار درمان، ۵۱ درصد احتمال دارد که به دیابت مبتلا نشوید و به مدت هفت سال دیگر نیازی به مصرف هیچ دارویی نخواهید داشت.»
نتایج نشان می‌دهد حدود ۴۱ درصد از بیمارانی که کمتر از ۱۸ درصد وزن اولیه خود را به دنبال جراحی بای پس معده از دست دادند، دیابت شأن بهبود یافت.
در مقایسه، ۵۶ درصد از کسانی که بیشترین کاهش را داشتند- بیش از یک سوم وزن اولیه خود– کاملاً بهبود یافتند.
غانم گفت: «هرچه بیماران وزن بیشتری از دست بدهند، شانس بهبودی دیابت بیشتر می‌شود. اما این تنها عامل نبود. برخی از بیماران به همان اندازه وزن از دست ندادند اما همچنان بهبودی دیابت داشتند.»
به گفته محققان، در بای پس معده، جراحان اندازه بالای معده را به یک کیسه کوچک به اندازه یک تخم مرغ کاهش می‌دهند. سپس این کیسه را مستقیماً به روده کوچک متصل می‌کنند.
بنابراین، غذایی که بلعیده می‌شود، قسمت اعظم معده و همچنین قسمت اول روده کوچک را دور می‌زند. در نتیجه چربی و کالری کمتری از غذا دریافت می‌شود.
غانم گفت: «مطالعات قبلی نشان داده بود که بای پس معده می‌تواند به افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کمک کند وزن خود را کاهش دهند و در نتیجه مصرف انسولین و داروهای دیابت را کاهش دهند یا حتی قطع کنند.»
به گفته محققان، بیش از ۷۰ درصد از بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ واجد شرایط جراحی کاهش وزن هستند، اما تنها حدود ۱ درصد از بیماران واجد شرایط در هر سال این جراحی را انجام می‌دهند.
غانم و همکارانش برای آزمایش اثربخشی طولانی مدت جراحی کاهش وزن، ۸۱۵ بیمار دیابتی را بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۷ در سه مرکز پزشکی ایالات متحده انتخاب کردند.
میانگین BMI بیماران ۴۵ بود. چاقی به عنوان BMI ۳۰ یا بیشتر تعریف می‌شود.
همه تحت عمل جراحی بای پس معده قرار گرفتند و پیشرفت آنها به طور متوسط به مدت هفت سال پیگیری شد.
کنترل قند خون به طور متوسط برای همه بیماران بهبود یافت. به عنوان مثال، درصد بیمارانی که از انسولین استفاده می‌کردند از ۴۴ درصد به ۱۹ درصد کاهش یافت.
به گفته محققان، حدود ۵۱ درصد از بیماران بهبودی کامل دیابت را تجربه کردند و توانستند مصرف انسولین و سایر داروها را متوقف کنند.
غانم گفت: «این واقعیت که حتی با کاهش وزن کم هم می‌توان به بهبودی دست یافت، نشان می‌دهد که جراحی باعث تغییر هورمون‌ها و تأثیر متابولیک می‌شود.»
به گفته غانم: «به دلیل دور زدن قسمت اول روده که دوازدهه است، یک اثر هورمونی قوی بوجود می‌آید که بیشتر تنظیم انسولین در آنجا اتفاق می‌افتد.»
به گفته محققان: «حدود ۲۰ هورمون مختلف وجود دارد که در نتیجه این عمل، تغییر می‌کنند و اینها ارتباط مستقیمی با مغز دارند. این هورمون‌ها بر نحوه کالری سوزی بدن تأثیر می‌گذارند، اما حتی بر مراکز پاداش و هوس‌ها نیز تأثیر می‌گذارند و بر کاهش اشتها با مقادیر کمتر تأثیر می‌گذارند.» امیدوارم از خبر جراحی کاهش وزن می‌تواند تا سال ها از ابتلا به دیابت پیشگیری
کند
راضی بوده باشید.

جراحی کاهش وزن می‌تواند تا سال ها از ابتلا به دیابت پیشگیری
کند  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۷-۰۵ ۰۲:۴۴:۰۴